שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

לפיד: אם אכשל באוצר - נתניהו ייפגע כמוני

הרכבת הממשלה הושלמה, ויו"ר יש עתיד מגיב לראשונה על מינויו: "תנו לי קרדיט, ידעתי מה הסיכונים. תפקידי לא להיות פופולרי, אלא להנהיג". הוא הודה: "אני לא כלכלן, אבל רק פוליטיקאי עם כוח יכול להיות שר האוצר. הבנתי שאם אקח תפקיד אחר - פירוש הדבר שאני עושה לעצמי הנחות"

שעות אחדות אחרי השלמת המשא ומתן על הקמת הממשלה והחתימה על ההסכמים הקואליציוניים, התייחס אמש (יום ו') יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לראשונה למינויו לשר האוצר. בעמוד הפייסבוק שלו הוא ביקש מ"אלה שהודיעו לי שיצאתי מדעתי": "תנו לי קצת קרדיט, תניחו לפחות שידעתי מראש מהם הסיכונים הכרוכים בעניין".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בהודעת הפייסבוק שלו דחה לפיד את התיאוריה שלפיה נתניהו מבקש למנות אותו לשר האוצר כיוון שהדבר יפגע בפופולריות של לפיד, וטען כי אם כלכלת ישראל לא תחולץ מהבוץ "העמוק" לדבריו - נתניהו ייפול יחד איתו. "מעבר לזה, איני חושש לעשות מהלכים שיפגעו בפופולריות שלי. תפקידי אינו להיות פופולרי אלא להנהיג", הוסיף לפיד. הוא כתב כי הוא חש שלו היה בוחר בכל תפקיד אחר, פירוש הדבר היה שהוא "עושה לעצמו הנחות", והוסיף: "הלכתי לבחירות עם הסיסמה 'איפה הכסף', כנציגו של מעמד הביניים הישראלי, וזו אמירה שמחייבת אותי".

 

לפיד ובנט. שניהם חתמו, שניהם בתוך הממשלה (צילום: AP) (צילום: AP)
לפיד ובנט. שניהם חתמו, שניהם בתוך הממשלה(צילום: AP)

 

את הודעת הפייסבוק שלו על המינוי, שלגביו לא התבטא עד כה, פתח לפיד כך: "התגובות על המינוי שלי לשר האוצר התחלקו לשלוש קבוצות. הקבוצה הראשונה הייתה של אנשים שפשוט בירכו אותי. הם עשו זאת בזהירות, הביעו חשש מסיכויי ההצלחה, אבל אמרו שהם סומכים עליי ומעריכים את העובדה שאני הולך בעיניים פקוחות למקום הקשה ביותר בפוליטיקה הישראלית. אני מודה להם.

 

"הקבוצה השנייה הייתה של אלה שהודיעו לי שיצאתי מדעתי. שנתניהו עבד עליי, שזוהי מלכודת דבש (לא שהבנתי איפה הדבש), שמדובר בבית קברות פוליטי, שאין לי סיכוי להצליח ואני אאבד את כל הנכסים שצברנו בבחירות ואהפוך לאדם השנוא בישראל - לא בגללי חלילה, אלא מפני שזה מה שתמיד קורה לשר האוצר, בעיקר בתקופה של גזירות. אני לא הולך להיכנס איתם לוויכוח, כי כוונותיהם אינן רעות ונדמה לי שהם בעיקר חוששים לי, אבל נדמה לי שזה לא יהיה מוגזם לבקש קצת יותר קרדיט: תניחו לפחות שידעתי מראש מהם הסיכונים הכרוכים בעניין".

 

לפיד כתב כי הוא "מכיר כמובן את התיזה המתוחכמת לפיה נתניהו הציע לי את המשרד כדי שאכשל וכך יוכל להפטר מיריב פוטנציאלי". הוא דחה את התיאוריה הזו מכול וכול: "כמו רוב תיאוריות הקונספירציה גם זו אינה מחזיקה מים. אפילו מי שלא מאמין לנתניהו צריך לדעת שאם שר האוצר נכשל, הוא לוקח את ראש-הממשלה איתו. אם לא נצליח לחלץ את כלכלת ישראל מהבוץ העמוק בו היא נמצאת (ובכל יום שעובר מתברר לי לחרדתי עד כמה הוא עמוק), נתניהו ייפגע לא פחות ממני. הצורך לעבוד טוב יחד הוא אינטרס משותף לשנינו, ואינטרסים הם דבר חזק מאוד".

 

לפיד התייחס גם לעובדה שתפקיד שר האוצר גורר בצדו החלטות שפוגעות באהדה לשר בקרב הציבור: "איני חושש לעשות מהלכים שיפגעו בפופולריות שלי. להיות פופולרי זה כיף גדול, אבל זו לא מטרה. אם אתחיל לשאול את עצמי לפני כל החלטה אם זה לא יפגע בפופולריות שלי - לא אעשה החלטות. אחד הדברים הכי מסוכנים שיכול אדם לעשות, הוא להתחיל להיזהר יותר מדי. תפקידי אינו להיות פופולרי, אלא להנהיג".

 

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 

יו"ר יש עתיד כתב: "בקמפיין נהגתי לומר לאנשים, שמנהיגות פירושה שאתה מפיח באנשים תקווה, ואז גורם להם לעבוד יחד כדי לגרום לה להתממש. זו דרך ארוכה, לעתים מייסרת, ובתקופה של קיצוצים אני לוקח בחשבון שיהיו אנשים רבים שיכעסו או יתאכזבו. זה מצער אותי כמובן, אבל אני לא מוכן לתת לזה לנהל את פעולותיי או לשנות את מטרותיי".

 

על הקבוצה השלישית כתב לפיד: "אלו האנשים שאמרו, בפשטות, 'למה האוצר?'. בדרך כלל היו גם שאלות המשך: 'למה לא התעקשת על החוץ? למה לא שר פנים מורחב? מה בעצם מכשיר אותך לתפקיד? היות ואינך כלכלן, האם לא עדיף היה להביא איש מקצוע מבחוץ?

כל אלה שאלות לגיטימיות.

 

"התשובה היא שאחרי שבחנתי את האפשרויות שוב ושוב, לא יכולתי להימלט מהמסקנה שכל תפקיד אחר פירושו שאני עושה לעצמי הנחות. כן, במשרד החוץ (שבמילא לא יכולתי לקבל אותו) כנראה כיף יותר. כן, במשרד הפנים הייתי חוטף פחות ביקורת. נכון, אני לא כלכלן. אבל הלכתי לבחירות עם הסיסמא 'איפה הכסף', כנציגו של מעמד הביניים הישראלי, וזו אמירה שמחייבת אותי. משרד האוצר זקוק כמובן לכלכלנים מוכשרים - יש בו לא מעטים כאלה, וחלק מתפקידי יהיה לכנס סביבי את אנשי המקצוע הטובים ביותר בישראל, ולגרום להם לעבוד ביחד. אולם על כסא שר האוצר לא צריך לשבת מומחה חיצוני, אלא פוליטיקאי שיש מאחוריו כוח פוליטי משמעותי.

 

"רק פוליטיקאי יוכל לעמוד בכל מסכת הלחצים שמפעילות המערכות השונות על משרד האוצר; רק פוליטיקאי יכול - וצריך - לקבוע סדר

עדיפויות לאומי; רק פוליטיקאי מסוגל להיאבק על סעיף בתקציב אל מול כל הפוליטיקאים האחרים; רק פוליטיקאי שאינו תלוי באף אחד יכול לעשות את מה ששר האוצר צריך לעשות כל יום, כל היום - להגיד 'לא'."

 

לפיד כתב כי שר האוצר הוא אדם שמנהל מלחמה יומיומית כדי להגן על כלכלת המדינה ועל האזרח. "במקרה שלי, שר האוצר יהיה גם אדם שינהל מלחמה יומיומית כדי להגן על מעמד הביניים הישראלי שסובל מהזנחה של שני עשורים. זה לא הולך להיות קל, ועוד יהיה יותר גרוע לפני שיהיה יותר טוב, אבל כמו שיודע כל מי שעקב אחרי הקמתה והתנהלותה של יש עתיד - אני איני נוהג לברוח מקרבות".

 

אתמול נפגש לפיד עם שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ, לפגישת חפיפה ראשונה. בימים האחרונים הוא כבר נפגש עם מומחים לענייני כלכלה במסגרת ההכנות לתפקידו החדש.


פורסם לראשונה 15/03/2013 18:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר החדש, יאיר לפיד
צילום: רויטרס
מומלצים