שתף קטע נבחר

שגריר ישראל בוושינגטון: "שומרי הסף" מזיק לנו

"יהודים יוצאים מהסרט ושואלים למה צריך להמשיך לסייע לישראל", אומר ל-ynet מייקל אורן, ומבקש מבכירים כמו ראשי שב"כ לשעבר לחשוב פעמיים לפני שיתוף פעולה עם סרט "שאפשר להבין ממנו שרק אנחנו אשמים"

כמי שנמצא בחזית ההסברה הישראלית, מייקל אורן חש בשבועות האחרונים שיורים עליו בגב ומכיוון הבית. "שומרי הסף" - ראשי השב"כ לשעבר שהתראיינו לסרט שהיה מועמד לאוסקר - הם שפוגעים, לדברי שגריר ישראל בוושינגטון, ביכולת ההסברה של המדינה "שנמצאת בסוג של מלחמה".

 

אורן התלבט ממושכות אם לומר את הדברים לציטוט, מחשש שיצטייר כמי שמנסה להשתיק את חופש הביטוי ואת הערכים הדמוקרטיים שהוא גאה בהם, ואת ההתפתחות הקולנועית המדהימה בישראל. השגריר היה בצעירותו עוזר של אורסון וולס והוא יודע להעריך סרט טוב. אבל אורן אמר את זה ל-ynet, אפשר להבין, ולו רק כדי שבכירים לשעבר יחשבו בעתיד פעמיים לפני שיעניקו ראיונות מהסוג שהעניקו שישה מראשי השב"כ.

 

השגריר שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו - שבעצמו הודיע שאין לו כוונה לצפות כלל ב"שומרי הסף" - הוא קודם כול היסטוריון. שלושה שלבים היסטוריים יש לדבריו לסכסוך עם הערבים:

 מלחמות גדולות עד 1973, וטרור מאז. "המלחמות והטרור לא הצליחו להכניע את ישראל ועכשיו אנחנו בשלב השלישי. מדובר במאבק גדול ומתואם לדה-לגיטימיזציה של ישראל, של BDS (ראשי תיבות באנגלית של חרם, הימנעות מהשקעות וסנקציות. יב"ח)".

 

שגריר ישראל בארה"ב אומר כי "אנחנו בעיצומו של השלב הזה. זהו מאבק על זכותנו להגן על עצמנו ועל זכותנו להתקיים כמדינה ריבונית יהודית. המילה הסברה, שאין לה תרגום באנגלית, נועדה לתת פנים יפות למדינה במעשיה. קודם נלחמים ואחר כך מסבירים. אבל היום ההסברה היא סוג של מלחמה - ואנחנו במגננה".

 

"אומרים שאנחנו טובים להומואים כדי לדכא פלסטינים"

חובה להבהיר כי הרוב המכריע של האמריקנים תומך בישראל על-פי כל הסקרים, האחרון שבהם הצביע אף על שיא של 25 שנים באהדה. אבל במקביל מתנהלת מערכה כבדה של דה-לגיטימציה, שבבית הלבן מודעים לה ושסגן הנשיא ג'ו ביידן דיבר עליה בנאומו בכינוס השנתי של איפא"ק בשבוע שעבר, ועל הצורך להילחם בה.

 

הפגנה נגד ישראל בטיימס סקוור בניו יורק בזמן "עמוד ענן" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנה נגד ישראל בטיימס סקוור בניו יורק בזמן "עמוד ענן"(צילום: רויטרס)

 

אורן מופקד על פעולות ההסברה בארה"ב - לצד הקונסולים הכלליים האחרים של ישראל ברחבי המדינה - ורואה שינויים בקצה המפה שמדאיגים אותו. "אני עוקב אחר הנושא במשך שנים. ב-2006 לימדתי באוניברסיטת הרווארד ואז התפרסם מאמר של שני פרופסורים, וולט ומרשהיימר, על 'הלובי היהודי'. בעבר נחשבו דברים כאלה להסתה בארה"ב, כאילו שהשדולה למען ישראל קונה מושבים בקונגרס. היום כבר מדברים על זה חופשי.

 

"אני שומע דיבורים כאילו החברה הישראלית מתחזה לליברלית בנושאים כמו היחס לקהילה הגאה כדי שזה יתן לה לגיטימציה לדיכוי מכוון של פלסטינים. שארה"ב מממנת את כיפת ברזל כדי להנציח את הכיבוש. חלק מהטענות של מקדמי ה-BDS נלקחו מהאנטישמיות הקלאסית. מאחורי כל דבר טוב שיהודי עושה, מסתתרת כוונת זדון".

 

התמונה ב"וושינגטון פוסט". לך תסביר ()
התמונה ב"וושינגטון פוסט". לך תסביר

 

השגריר בוושינגטון סבור ש"אנחנו בשיאו של המאבק הזה ואני נמצא בחזית שלו. הצד השני יודע היטב איך לפעול ולתמרן את התקשורת. ממש בימים אלו אנחנו מטפלים בצילום שער שהיה בכמה עיתונים בארה"ב ממבצע עמוד ענן, של אב האבל על ילדו שנהרג כביכול מירי ישראלי. זה היה צילום השער על חצי העמוד העליון של הוושינגטון פוסט. האו"ם קבע השבוע שהילד נהרג מטיל של החמאס. מה בדיוק אנחנו יכולים לעשות? שום התנצלות של העיתון לא תצליח למחוק את הנזק. לא צילום על 500 טילים שנחתו על ערי ישראל, אלא של ילד שנהרג כביכול מאש ישראלית".

 

כשמזכירים את ההשוואה לנאצים

עוד נאלצו להתמודד באחרונה בנציגות הישראלית עם שתי כתבות בתוכנית התחקירים "60 דקות" של CBS - אולי החשובה בעולם. אחת עסקה בכיפת ברזל שחוסכת מישראל, לדעת הכתב בוב סיימון, את הצורך להתקדם לשלום, והשנייה האשימה את ישראל באחריות לבריחת נוצרים פלסטינים מהארץ. "אני עולה לגבעת הקפיטול וציר קונגרס נוצרי שואל אותי על הכתבה ומבקש הסבר אם זה נכון שאנחנו מגרשים נוצרים", משחזר אורן.

 

ואז הגיע הסרט "שומרי הסף", והשגריר בוושינגטון חש לפתע שהוא מתחיל לספוג אש בגבו מהבית. "זהו סרט טוב שמציג נרטיב של 45 שנות כיבוש, אבל הוא חסר לחלוטין את הניסיונות של ישראל להציע תוכנית שלום - ברק בקמפ דייויד ואחר כך אולמרט, מהנסיגה החד-צדדית מעזה ואת ירי הטילים עלינו. מי שצופה בסרט ולא מכיר את הרקע, יכול לצאת בתחושה שישראל אשמה ולא עשתה כלום", אורן קובע.

 

הטריילר של "שומרי הסף":

 

"הבעיה היא שהמרואיינים הם לא אזרחים ישראלים בעלי עמדות מסוימות, אלא ראשי השב"כ לשעבר. אחד מהם (כרמי גילון) אומר שישראל גורמת סבל יום-יומי למיליוני פלסטינים. ואז בא ראש שב"כ אחר לשעבר (אברהם שלום),

 שמשווה את ישראל לגרמניה הנאצית, לא בדיוק, אבל בערך.

 

"ואז אני מופיע בקמפוס וקם סטודנט ואומר לי: אתה מספר על רצונכם לשלום, אבל ראש ה-FBI שלכם לשעבר משווה אותכם למדינה נאצית. מה יש לך לומר על זה?"

 

הוא נזכר שוב באותו פרסום מ-2006, של סטפן וולט מאוניברסיטת הרווארד וג'ון מרשהיימר מאוניברסיטת אילינוי, שטענו שהלובי היהודי שולט בוושינגטון. "יש הבדל בין מאמר או ספר של שני פרופסורים שלא העזו להשוות אותנו לנאצים, לבין שישה ראשי שב"כ לשעבר שאומרים דברים קשים יותר. ואני שומע על יהודים שיוצאים מהסרט ושואלים מדוע אם כן צריך להמשיך לסייע לישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר מייקל אורן. שלב שלישי של סכסוך
צילום: AP
צילום: אבנר שחף
יובל דיסקין ב"שומרי הסף"
צילום: אבנר שחף
מומלצים