שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רק אני לא קיבלתי שי לחג - זו אפלייה?

  באיזה מקרים מעסיק מחויב לתת לעובדיו שי לחג, האם מותר לו לתת לעובדים מתנה בשווי שונה או שזו אפלייה, ומדוע העובד נדרש לשלם מס מלא על המתנה - שייגרע משכרו, גם אם המעסיק רכש אותה בסכום מופחת? שאלות ותשובות

  על אף שהחוק אינו מחייב את המעביד לתת מתנה בחגים - במקומות עבודה רבים עושים זאת, כחלק מנוהג שהתגבש או במסגרת חובה שנקבעה בהסכמי העבודה. אילו חובות חלות על המעסיקים במקרים אלה ולמה זכאים העובדים? לפניכם שאלות ותשובות.

   

   

  שאלה: המעביד שלי טוען כי בשל המאזן הגרוע של ביצועי החברה השנה, לא יתאפשר לו להעניק לנו שי לחג, אך באותה הנשימה הודיע לנו כי הוא מתעתד להיעדר במהלך חופשת הפסח מאחר שהוא טס עם אישתו לחופשה בת שלושה שבועות באירופה. האם זו לא חוצפה, המהווה הפרה של החוק?

   

  תשובה: אין ספק שזו התנהלות לא הוגנת ולא מושכלת, אולם המחוקק לא מחייב את המעסיק להעניק לעובדיו שי לחג. ההחלטה האם ומה לתת היא שלו בלבד ואי אפשר לכפות עליו לעשות זאת. עם זאת, כאשר מדובר על מקום עבודה שמתן השי מעוגן בצו הרחבה, בהסכם קיבוצי או מסגרת החוזה האישי עליו חתום העובד - המעסיק מחויב לעשות זאת. מעסיק שחייב לתת לעובדיו שי לחג ואינו עושה כן חשוף לתביעה מצד עובדיו.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  שאלה: אני עובד באותו מקום עבודה במשך 10 שנים. בכל שנה המעסיק העניק לעובדים שי לחג, אך שנה החליט לא לעשות זאת. מותר לו?

   

  תשובה: נוהג מהווה חלק מתנאי העבודה וזכויות העובדים במקום עבודה. המשמעות: אם היה נוהג לתת שי לחג במקום העבודה והמעסיק קטע אותו - הוא פועל שלא כשורה.

   

  שאלה: המעביד הודיע לנו כי נצא השנה לחופשה ללא תשלום לפרק זמן של כשבוע לפני החג ועד לאחריו ולפיכך, לא יינתן לנו שי. האם הוא פועל כחוק?

   

  תשובה: אם אין הוראה או נוהג במקום העבודה בעניין - השאלה אם לתת שי לעובדים נתונה לשיקול דעתו של המעסיק. אם יש הוראה בהסכם הקיבוצי, בצו הרחבה או בהסכם האישי הקובעים כי עובד בחופשה ללא תשלום זכאי לשי לחג - על המעסיק לעשות זאת. חשוב לדעת כי מעסיק לא זכאי להוציא עובדים לחופשה ללא תשלום ללא הסכמתם.

   

  מתי זו אפליה?

  שאלה: המעביד הודיע כי השי לחג יחולק השנה רק לעובדים שעמדו ביעדי המכירות. אין זו אפליה?

   

  תשובה: כדי לבחון אם מדובר באפליה אסורה, יש לבחון את הקריטריון שמכוחו מחולק השי. החלטה להעניק שי לחג על בסיסעמידה ביעדים היא פעולה אסורה, שנוגדת את לשון החוק והפסיקה. בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע בעבר, כי מתנת חג אינה יכולה להוות משום תמריץ לעידוד מצוינות או למסירות של העובדים. לפיכך, החלטת המעביד לעשות זאת מהווה אפליה. 

   

  גם החלטה להעניק שי לחג על בסיס חלוקה שונה לנשים וגברים, נוגדת את החוק והמעביד עשוי להיות מחויב לשלם בשל כך פיצוי בגובה של עד 50 אלף שקל, ללא הוכחת נזק, בשל האפליה. מנגד, קריטריון דוגמת מתן שי אך ורק לעובדים בעלי וותק של מעל לשנתיים - יעמוד במבחן בית הדין ולא ייחשב למפלה.

   

  שאלה: אני נמצאת בשמירת הריון, האם אני זכאית לקבל שי לחג?

   

  תשובה: אם מתן שי נהוג במקום העבודה - גם עובדת זו זכאית. דין עובדת בשמירת הריון המקבלת קיצבה מהמוסד לביטוח לאומי בשל שמירת הריון -כדין כל עובד אחר במקום העבודה.

   

   (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)

   

  שאלה: המעביד החליט לחלק שי לחג רק לעובדים הקבועים. האם לעובדים הזמניים יש עילה לטעון כי מדובר במהלך לא חוקי?

   

  תשובה: לא. זכותו של המעסיק לקבוע את הקריטריונים על פיהם יחולק השי לחג, ובלבד שלא מדובר בקריטריונים מפלים, למשל מתן מתנה רק לנשים יקבלו שי או רק לעובדים נשואים. קריטריון לחלוקת השי שמתבסס על וותק בעבודה או על היקף משרה יכול להוות קריטריון לגיטימי.

   

  שאלה: המעביד שלי פיטר אותי ונזכרתי כי לפני כשנה הוא הפלה את עובדיו במתן שי לחג. כיצד עלי לפעול במצב זה?

   

  תשובה: עליך לפנות למעביד ולדרוש ממנו את תשלום דמי החג וככל שהוא לא ייענה לפנייתך תוכל להגיש תביעה לבית הדין לעבודה.

   

  תשלום מס על המתנה לחג

  שאלה: האם השי לחג אותו קיבלתי מהמעביד נחשב כרכיב שכר החייב במס?

   

  תשובה: מתנה לחג שמקבל העובד ממעבידו, מהווה "טובת הנאה" שחייבת במס ולכן יש לזקוף לעובד את שווי המתנה כתוספת שכר. שווי זה חייב במס הכנסה שישולם על פי גובה המס השולי אותו משלם העובד, בכפוף לגובה שכרו ולשאר נתוניו האישיים.

   

  כך למשל, אם המעביד נתן מתנה ששווייה עומד על סך שש מאות שקל - סכום זה צריך להשווסף לשכר הקבוע המשולם לצורך חישוב המס, כך שבפועל ישולם מס הכנסה על מכלול המרכיבים: השכר לרבות המתנה. דין זה חל גם כאשר מודבר על מזומן שניתן כמתנה.

   

  שאלה: האם ייתכן כי בשל גילום שווי המתנה - ינוכה לי החודש יותר מס מבכל חודש אחר, כך שבסופו של דבר, אפסיד כסף?

   

  תשובה: לא בהכרח. המס המנוכה הוא נגזרת מסך רכיבי המשכורת החייבים במס. מאחר שמתנה מהווה מרכיב שכר החייב במס - גילום שוויה "מגדיל" לכאורה את המס, אך אם מדובר על עובד על פי שעה, שעבד בחודש פחות שעות מאשר בחודשים קודמים - סביר להניח שסך המס שישלם יהיה נמוך יותר בהשוואה לחודש שעבר.

   

  כאשר מדובר על עובד שמשולמת לו משכורת גלובלית וקבועה, המס שישולם יהיה גבוה יותר מאשר בחודשים קודמים. עם זאת, אין לראות בכך הפסד כספי - המתנה הינה בעלת ערך כספי אמיתי ולו הייתה מומרת לכסף או לתוספת תשלום בשכר - גם אז היה העובד נדרש לשלם מס הכנסה נוסף.

   

  שאלה: האם המעביד חייב לגלגל על העובד את שווי המתנה?

   

   

  לגלגל את המס על העובד? החלטת המעביד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לגלגל את המס על העובד? החלטת המעביד(צילום: shutterstock)

   

  תשובה: מכיוון שאין בחוק הוראה המחייבת את המעביד בגילום שווי המתנה, כל מעביד רשאי להחליט האם הוא מעוניין לגלגל את המס על העובד. עם זאת, במרבית מקומות העבודה מקובל לגלם את שוויה של מתנת החג.

   

  שאלה: קיבלנו תלושי קנייה כשי לחג בגובה 500 שקל, אולם המעביד רכש אותם בסכום מופחת. על בסיס איזה סכום אדרש לשלם מס?

   

  תשובה: על אף למרות שהתלושים נרכשים על ידי המעביד בהנחה ממחירם הנקוב - העובד יחויב בהתאם למחיר שנקוב על גבי התלוש ולא על פי המחיר ששילם המעביד.

   

  שאלה: כלומר, גם על מתנה שקיבלתי מהמעביד לאור חתונתי אדרש לשלם מס?

   

  תשובה: בשונה ממתן מתנות לחג לעובד - כשמדובר שי לאירוע משפחתי - מקבל המתנה ייהנה מפטור ממס עד לתקרה הפחותה מ-200 שקל ובכפוף לעדכונים המתפרסמים מעת לעת.

   

  שאלה: האם העובד יחוייב במס גם כשהמתנה ניתנת על ידי ועד העובדים?

   

  תשובה: במקומות עבודה רבים מקובל לתת שי באמצעות ועד העובדים. כאשר השתתפותו של המעסיק בהוצאות הוועד נקבעת לפי מספר העובדים - זה נחשב כתוספת לשכר העובד, בין אם משלמים אותו ישירות לעובד או לגוף שעובד עבורו כמו הוועד. אם השתתפות המעסיק היא בסכום גלובלי - לא מוסיפים את הסכום לשכר העובד, אך ההוצאה גם לא תוכר ולא תחויב במס על ידי המעסיק.

   

  חמי לפידור הוא מומחה לדיני עבודה ממשרד לפידור ושות'. רו"ח רמי שוורץ הוא שותף בפירמת רואי החשבון שוורץ - צדקיה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מתנות לחג שי לחג קריירה
  צילום: shutterstock
  צילום: גיל טופז
  רו"ח רמי שוורץ
  צילום: גיל טופז
  צילום: דן פרץ
  חמי לפידור
  צילום: דן פרץ
  מומלצים