שתף קטע נבחר

150 שעות שירות לאדם שנטש כלבה ביער

בית משפט השלום בחיפה גזר הבוקר (ב') עבודות שירות בהיקף של 150 שעות על תושב עוספיה, שהודה כי לפני כשנה רכש כלבה מחנות ונטש אותה ביער בית אורן. משרד החקלאות הגיש נגדו כתב אישום ראשון מסוגו בגין נטישת בע"ח, אך קיבל המלצת שירותי המבחן שלא להרשיעו. "הרשעה עלולה לחבל בהתפתחותו המקצועית והאישית", ציין השופט בהחלטתו

בית משפט השלום בחיפה גזר הבוקר (ב') על תושב עוספיה, שהואשם אשתקד בנטישת כלבה ביער בית אורן, עונש בסך של 150 שעות עבודות שירות למען הקהילה, אך ללא הרשעה פלילית.

 

בפברואר 2012 הוגש לראשונה כתב אישום בבית משפט השלום בחיפה בגין עבירה של נטישת בעל חיים נגד סקר מיימון.

 

על פי כתב האישום, רכש הנאשם (45) כלבת פינצ'ר מעורבת מחנות תמורת 400 מאות שקל וגידל אותה בביתו. על פי כתב האישום, נטש הנאשם במועד שאינו ידוע את הכלבה ביער בית אורן ולאחר ששוטטה, היא נלכדה במלכודת ללכידת תנים זהובים.

 

לאחר שהכלבה חולצה ממלכודת של רשות הטבע והגנים, היא הועברה אל בית המחסה של עמותת "תנו לחיות לחיות - חיפה" במושב עין איילה.

 


צילום: כלב חתול אימוץ 

שוטטה ביער עד שנלכדה במלכודת (צילום אילוסטרציה: "תנו לחיות לחיות חיפה") 

 

הנאשם הודה: "לא התכוונתי לנטוש"

הנאשם הודה במעשיו ואמר במהלך הדיון כי "אני מבקש סליחה שעשיתי את כל הסיפור הזה. זה נוצר ככה, בלי שום כוונה. הכוונות היו מאוד טובות. לא התכוונתי לנטוש אבל אני מודה במה שעשיתי. עשיתי טעות ואני מתחרט עליה".

 

נציג התביעות במשרד החקלאות קיבל את המלצת שרותי המבחן שלא להרשיע את הנאשם בעבירה של נטישת חיית המחמד והשאירו את ההחלטה בנושא לידי בית המשפט.

 

עורך דינו של הנאשם ציין כי מדובר "בנאשם נורמטיבי, מלח הארץ, אין לו הרשעות קודמות והביע חרטה עוד בישיבה הראשונה ובכך חסך בזמן שיפוטי. כפי שצוין בתסקיר הרשעתו תפגע קשות במקום עבודתו במפעל בו הוא עובד שנים".

  

ביולי 2007 הוכנס תיקון בחוק צער בעלי חיים, בו נאסר במפורש על נטישת בעלי חיים. מדובר בעבירה פלילית שהעונש עליה הוא עד שנת מאסר או קנס של 76,500 שקל. מאז תיקון החוק מעט מהמקרים הגיעו לידי כתב אישום.

 

השופט: הרשעה עלולה לחבל בהתפתחותו המקצועית

בהחלטתו כתב השופט ערן קוטון כי בית המשפט דן בעבירה שבעבר לא היה נהוג להעמידה לדין. "...נוכח תיקון החקיקה ופעולות אכיפה, כמו גם חשיבות השמירה על בעלי החיים, הועמד הנאשם לדין", כתב השופט.

 

עוד ציין השופט כי החליט לקבל את המלצת שירות המבחן "שלא להרשיע את הנאשם בדינו שכן הרשעה עלולה לחבל בהתפתחותו המקצועית והאישית...סבור אני כי התלכדות הנסיבות בעניינו של הנאשם מצדיקה את סיום ההליך ללא הרשעה ועניינו של הנאשם עומד בקריטריונים אשר הציבה הפסיקה ביחס להימנעות מהרשעה".

 

לדברי השופט, עבודות השירות יבוצעו בפארק הכרמל בתפקידי אחזקה ואף תיבחן אפשרות של טיפול בבעלי חיים במקום. השופט הזהיר כי אם הנאשם לא יעמוד בתנאי עבודות השירות, בית המשפט ידון בעניינו בשנית ואף עשוי להרשיעו בעונש חמור יותר.  

 

במשרד החקלאות הגישו לאחרונה כתב אישום שני בגין נטישת כלבה קשישה בת 16 על ידי בעליה מגבעתיים. הכלבה הורדמה בעקבות מצבה הבריאותי לאחר שנמצאה משוטטת בעיר ואומצה על ידי תושבת המרכז.

 

במשרד טוענים כי כי היקף תופעת נטישת הכלבים בישראל מוערכת בכ-50 אלף כלבים מדי שנה, אך מציינים כי על פי אומדנים לא רשמיים מדובר במספר גבוה יותר, שעשוי להגיע אף לכמאה אלף כלבים בשנה, המוצאים את מותם בכלביות העירוניות והרשותיות, לאחר שלא נמצא להם בית מאמץ. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכלבה ננטשה ונלכדה במלכודת לתנים (צילום אילוסטרציה: צער בעלי חיים בר"ג)
יער בית אורן
צילום: נילי בנו
מומלצים