שתף קטע נבחר

הערב: גארי יורופסקי עובר מהרשת לטלוויזיה

ההרצאה של גארי יורופסקי, פעיל למען זכויות בעלי חיים, שזכתה לכמעט 600 אלף צפיות ברשת, תשודר לראשונה בטלוויזיה בערוץ 98 - הערוץ הקהילתי. "יש רוע שטמון באכילת בשר, גבינה, ביצים וחלב", הוא אומר ל-ynet. "אנשים מגיבים רק לאמת בוטה וגרפית"

ההרצאה של גארי יורופסקי, אחד מהפעילים למען בעלי חיים הידועים בעולם, שצולמה בשנת 2010 בפני סטודנטים באוניברסיטה בארצות הברית בנושא זכויות בעלי חיים וטבעונות, זכתה מאז שתורגמה לעברית והועלתה ליוטיוב ב-2011, לכמעט 600 אלף צפיות.

 

היום בערב (שלישי) תפרוץ ההרצאה הנמשכת כשעה את גבולות הרשת ותשודר לראשונה בערוץ בטלוויזיה. לא מדובר בשידור בזמן צפיית שיא בערוץ 2 או עשר, אך ההרצאה מעוררת המחלוקת תזכה לזמן מסך בשעה 21:00 בערב בערוץ 98- הערוץ הקהילתי (יס והוט).

 

יורופסקי ביקר בישראל בספטמבר שעבר במסגרת יוזמה פרטית להביאו להרצאות בפני הקהל המקומי, נוכח ההצלחה האדירה של הרצאתו ברשת. הוא מספר בראיון ל-ynet כי מדובר למעשה באחת הפעמים הבודדות שהרצאותיו משודרות בערוצי הטלוויזיה ולא רק ברשת. "מעט מאוד רשתות כבלים מקומיות ברחבי ארצות הברית שידרו את ההרצאה בשנים האחרונות", הוא אומר.  

 

 

"אני מתעב את העובדה שהפכתי למושא הערצה"

במהלך הביקור של יורופסקי בישראל הוא נאם בפני מאות אנשים בכל הרצאה, שהתקיימה במספר ערים, מבאר שבע בדרום ועד חיפה. נראה כי המפגש עם הקהל המקומי, בין אם הוא טבעוני, צמחוני או קרניבורי, הותיר בו חותם לא קטן.

 

"נדהמתי שכמעט 3,000 איש עשו מאמצים כבירים כדי להגיע להרצאות שלי וללמוד את האמת. זה משהו שמעולם לא הייתי עד אליו בארצות הברית, ולכן כל ההרצאות שלי באמריקה מתקיימות באופן פרטי בכיתות לימוד של סטודנטים במכללות במסגרת חוגי אתיקה, פילוסופיה וכדומה", הוא מגלה.

 

"בארצות הברית אני צריך להביא את האמת שלי לאנשים. בישראל ביליתי שעתיים אחרי כל הרצאה כדי לשוחח עם המשתתפים, לענות על שאלות נוספות ואפילו להצטלם איתם. בישראל אנשים אוהבים להצטלם ורבים רעדו, בכו או היו בהלם כשפגשו אותי".

 

לדבריו, הוא הופתע לגלות כי עשרות אנשים שפגש במהלך טיוליו בישראל, עצרו אותו ברחוב וביקשו ממנו להצטלם עימם. "אני מתעב את העובדה שהפכתי למושא הערצה, כי אני רק עושה את חלקי כ"מטיף", בזמן שיותר מדי בעלי חיים נרצחים ואין סיבה להפוך מישהו לנערץ או לחגוג את הנושא", הוא מוסיף ומציין כי "עם זאת, נעניתי לכל בקשת צילום אם הדבר גרם להם לשמחה".

 

מנגד מציין יורופסקי כי נתקל במעט אנשים שהתווכחו או חלקו על דעותיו באופן שלילי. "אין הבדל בין האנשים האלה לאנשים שעושים זאת באמריקה. למרבה הצער, טיפשות וצרות אופקים דומים בכל מקום".

 

גארי נואם בישראל (צילום:  Alex Boojor - Gary-tv.com) (צילום:  Alex Boojor - Gary-tv.com)
גארי נואם בישראל(צילום: Alex Boojor - Gary-tv.com)

 

"אנשים מגיבים רק לאמת בוטה וגרפית"

רק לפני מספר ימים התחוללה בארץ סערה תקשורתית נוכח מיצג המחאה של פעילי קבוצת "269" שהציבו ראשי בקר וצאן כרותים במזרקות בתל-אביב וחולון, וצבעו את מימי המזרקה בצבע מאכל אדום במחאה נגד המשך תעשיית שחיטת בעלי החיים למטרות מאכל.

 

האם לדעתו המיצגים הגרפיים עשויים לתרום בשכנוע אנשים לעבור לתזונה צמחונית, טבעונית או שמא הדבר רק יעורר התנגדות רבה יותר לנושא בקרב הציבור? "אנשים מגיבים רק לאמת בוטה וגרפית. אם תעטוף את הנושא במתיקות, במיוחד כשמדובר בשואה שטנית ועולמית של בעלי חיים, כך לעולם לא תצליח לשכנע אף אדם לגבי הרוע שטמון באכילת בשר, גבינה, חלב וביצים".

 

לדעתי יורופסקי, מחאת הפעילים היתה צעד יצירתי. "חשבתי שהם עשו עבודה נפלאה בחשיפת השקרים ובכך שלימדו אנשים בין טוב לרע. אין ספק שהפעילים בישראל הם בעלי המחשבה היצירתית והאפקטיבית ביותר בתחום זכויות בעלי החיים בכל כדור הארץ".

 

"אם היו מסתכלים בעיני החיות, היו רואים את אלוהים"

רגע לפני שהמוני בית ישראל בארץ ובעולם יחגגו את חג הפסח בשבוע הבא, האם דווקא החג הנושא עימו משמעויות של חירות ושחרור מעבדות, עשוי לקבל משמעות אמיתית גם בקרב בעלי החיים במשקים המתועשים?

 

"אני מעריך שכן. אך החגים הם שגרה של מסורת אדישה שלעולם לא תהפוך את העולם למקום טוב יותר לכל בעלי החיים המעונים. הדתות הגדולות מתמקדות יותר מדי במסורות ברבריות ומנהגים ריקים מתוכן, במקום להתמקד בחיי שלום ובמצוות של חמלה", הוא אומר.

 

"הגיע הזמן לכבד באמת את רצון האלוהים, כדי להעריץ ולהגן על ברואיו: בעלי החיים, האוקיינוסים, הכוכבים, השמש והשמיים. אחרי הכל, הוא יצר אותם והוא חי בתוכם. כמי שמאמין באלוהים, אני לא דוחה את יסודות היהדות או הנצרות, אלא רק מתנגד למנהגים דתיים מטופשים ונסיונות להצדיק מעשים אכזריים בשם האל. 

 

אם בני האדם היו מסתכלים בעיני בעלי החיים, הם היו רואים את אלוהים בתוך היצירות המופלאות הללו. אלוהים הוא לא ספר, הוא לא בניין והוא לא רב, כומר או אימאם, אם הוא קורא להוביל את בעלי החיים למותם. אלוהים נמצא בלב ובחמלה. אני לא מאמין בדיו ונייר או באנשים, אלא בחמלה ובאלוהים עצמו".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gary-tv.com
צילום: Gary-tv.com
צילום: Gary-tv.com
צילום: Gary-tv.com
צילום: shutterstock
מומלצים