שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

ליצמן בכנסת: "נטל שמטל, אף אחד לא יתגייס"

לקראת השבעת הממשלה עלו לדוכן המליאה חברי כנסת מהמפלגות החרדיות ותקפו את הקואליציה. ליצמן: "ממשלת קיטוב ושנאת האחר". אלי ישי: "לבי נחמץ כשאני חושב על התקציב". ח"כ אורבך: "הח"כים החרדים מסיתים את הציבור"

האווירה הממלכתית והחגיגית שבה נפתח יום השבעת הממשלה החדשה נמוגה ככל שהתקדמו הנאומים. לאחר דבריהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"רית האופוזיציה שלי יחימוביץ', עלו אחר הצהריים (ב') לדוכן חברי כנסת מהמפלגות החרדיות ותקפו בחריפות את הקואליציה. יעקב ליצמן מיהדות התורה מיקד את התקפותיו בנפתלי בנט וביאיר לפיד, והתייחס לדבריו של יו"ר יש עתיד שלפיהם ידאג לחברה החרדית. הוא טען שלפיד "ניהל בעבר הסתה טלוויזיונית נגד חרדים במימון ממשלתי". ח"כ משה גפני קרע בנאומו בכנסת את ההסכמים הקואליציוניים: "במחבלים לא פוגעים כמו שהבית היהודי ויש עתיד רוצים לפגוע בלומדי התורה".

 

יום השבעת הממשלה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

"כשלפיד אומר שהוא ידאג לחרדים זה כמו שאחמד טיבי ידאג להתנחלויות", אמר ליצמן וטען שהממשלה הנוכחית מקדמת "שנאת האחר, מחלוקת וקיטוב". לדבריו, הממשלה הזו מובילה לקרע בעם. הוא ייחס את האחריות לכך גם ליו"ר הבית היהודי בנט, והזכיר לו דברים שאמר לפיד על המתנחלים כציבור סחטני. לגבי נושא השוויון בנטל אמר ליצמן: "לא ניהלו איתנו שום מו"מ בעניין. לא דיברו איתנו לא מני ולא מקצתי. בכל מקרה, נטל שמטל - אף אחד לא יתגייס. שלא יבלבלו אתכם".

 

לדבריו, "כל החיסרון שלי זה שיש לי זקן ופאות. אז מה הבעיה שלי? שאני מתלבש ככה. אני בטוח שאם הייתי מוריד את הזקן הייתי נשאר בתפקיד שלי".

 

ברית מאוכזבים. אריה דרעי וראובן ריבלין, היום בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ברית מאוכזבים. אריה דרעי וראובן ריבלין, היום בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

אלי ישי מש"ס שם דגש בנאומו על הקיצוצים הצפויים בתקציב המדינה ועל ההשפעה שלהם על השכבות החלשות ועל מעמד הביניים: "כשאני חושב על התקציב לבי נחמץ. לא ראיתי תקציב כל כך קשה ואכזרי בשנים שהייתי פה. אני מנסה לראות מהיכן יקצצו 4 מיליארד שקל. מה יעלה בגורלן של שכבות הביניים שכל כך הרבה דיברו בחשיבותן. עבור מי שלא יודע, לפעמים סטטיסטית שקל אחד או שניים מורידים בן אדם מתחת לקו העוני. מאות אלפי נפשות שכבר מתחת לקו העוני יגיעו לחרפת רעב. אז אני לא רוצה להרוס את השמחה ביום החגיגי הזה, אבל צריך פה לחשוף את כל הגזירות אחת לאחת".

 

"תזכרו חמלה"

לדברים הצטרף חברו לראשות המפלגה ח"כ אריה דרעי, שהביע "אכזבה אישית" מניהול המו"מ הקואליציוני, וסיפר על המגעים עם אנשי יש עתיד על השוויון בנטל: "האמנו באמונה שלמה שזה הנושא שמפריד ביננו ושנמצא פתרון. התחננו שמישהו יישב איתנו סביב השולחן וידברו איתנו, אך לצערי הרב התברר כי תחת הסיסמה של 'שוויון בנטל' התברר - 'לא לחרדים'". לדבריו, "ההישג הגדול שיש עתיד והממשלה הזו רוצה להשיג זה שבתמונה אצל הנשיא לא יהיו אנשים עם זקן וכיפה שחורה, שלא יקלקלו את התמונה. את ההישג הזה קיבלתם - ממשלה בלי חרדים שיחייכו".

 

דרעי פנה לשר האוצר החדש: "אני משוכנע שיש לך כוונות טובות. תזכור שמאחורי כל סעיף של קיצוץ - אוטומטית עשרות ילדים מגיעים מתחת לקו העוני. תזכרו חמלה. תזכרו שיש משפחות שההתלבטות שלהם היא באמת איך לחלק את הביצה לשניים. תזכרו את אלה שאין להם לחם".

 

עוד קודם לכן עלה לדוכן אורי אורבך מהבית היהודי, וביקש להקדים תרופה להתקפות של הח"כים החרדים. "אני לא משתמש הרבה במילה אחיי, אבל ידידיי החרדים – אל תמהרו לכנות בכינויי גנאי את הממשלה הזו עם כל ה'יהודי לא מגרש יהודי'", אמר ורמז ליציאה המופגנת של חברי יהדות התורה מהמליאה קודם לכן. "לא כל דבר זה הליכה לגולה, לא כל דבר זה חורבן, לא כל דבר זה ממשלת זדון".

 

אורבך תקף את חברי הכנסת החרדים וטען כי בהתנהגותם ובהתבטאויותיהם הם מסיתים את הציבור שאותו הם מייצגים: "יש מחיר לא רק למעשים הפוליטיים. יש מחיר גם להתבטאויות פוליטיות קיצוניות, כשחברה חרדית שלמה משוסה על ידיכם כדי להגיד ש'מי יודע מה קרה'. אז אני לא רוצה לומר בפטרונות 'אנחנו נדאג לכם'. אתם ילדים מספיק גדולים ואזרחים שווים במדינת ישראל. אני מבטיח שאנחנו ננהג בהגינות ובכבוד לכלל אזרחי המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ ליצמן במליאה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים