שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אובמה התרשם מהיי-טק ישראלי: "מעורר השראה"

שעה קלה אחרי ירי הרקטות לשדרות הגיע הנשיא האמריקני לסיור במוזיאון ישראל. לאחר שהוצגו בפניו המגילות הגנוזות, סקר אובמה פיתוחים טכנולוגיים בתחומי רובוטיקה, רפואה ועוד. אובמה טעם מצה, האזין לשיר של דודו פישר וצעד עם משותקים שהולכים בזכות טכנולוגיה שפותחה עבורם. משם הוא המשיך לפגישה עם אבו מאזן ברמאללה. עומסי תנועה כבדים במרכז י-ם

בין הפגישה המדינית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין השיחה במוקטעה עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן , נשיא ארצות הברית זוכה לקצת תרבות: בתחילת היום השני לביקורו של ברק אובמה הוא הגיע הבוקר (יום ה') לביקור במוזיאון ישראל כדי להתרשם מקרוב מהמגילות הגנוזות שבהיכל הספר ולסקור תערוכת טכנולוגיה של יזמים ישראלים. בתום הסיור במוזיאון, שאליו התלווה גם נתניהו, המריא אובמה לפגישה ברמאללה.

 

ביקורו במוזיאון התרחש שעה קלה אחרי חידוש הירי מרצועת עזה: חמש רקטות שוגרו מבית חאנון לאזור שדרות - אחת מהן התפוצצה בחצר בית, אחרת נפלה בשטח פתוח במועצת שער הנגב.

 

ביקור אובמה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בתום הביקור בהיכל הספר, שם סייר עם נתניהו, פגש אובמה בזמר דודו פישר, ששר באוזניו את "עושה שלום" מן התפילה. משם המשיך אובמה לביקור בתערוכה הטכנולוגית המיוחדת במוזיאון ישראל וצפה מקרוב בהישגי התעשייה הישראלית המתקדמת.

 

בפני אובמה הוצגו שבעה פיתוחים בתחומים הבאים: תחליפי אנרגיה, המאבק בתאונות הדרכים, רפואה, חילוץ והצלה ורובוטיקה. בין היתר הוצגו שם מערכת המתריעה על מצבים מסוכנים בכביש, שלד חיצוני ממונע שמשיב למשותקים את היכולות ללכת ולשבת, קסדה המאפשרת שליטה במחשב בכוח המחשבה או בהבעות פנים בלבד ועוד.

 

אחד הפיתוחים שהוצגו בפניו היה רובוט-נחש, ואובמה מיהר לציין: "אשתי ממש לא הייתה אוהבת את זה". הוא צעד עם המשותקים ואמר כי המכשיר שמאפשר ללכת ללכת "מעורר השראה".

 

הנשיא האמריקני טעם מצה והיה מנומס מספיק כדי להגדיר אותה טעימה. בשלב מסוים הגיע למוזיאון גם נשיא המדינה שמעון פרס, שהזהיר את אובמה לא להתעכב ברמאללה, מאחר שמחכה לו ארוחת ערב בירושלים.

 

בינתיים, ממשטרת מחוז ירושלים נמסר כי עומסי תנועה כבדים נרשמו במרכז העיר. הפקקים מתרכזים בעיקר ברחובות בצלאל, הלל, בן יהודה והאזור. עומסי תנועה מורגשים גם בכביש בגין המוביל למרכז העיר.

 

אתמול: נחיתה וחילופי מחמאות

כבר אתמול קיבל הנשיא האמריקני מתנה שמסמלת את הקשר בין המדינות, ומצביעה גם על ההישגים הטכנולוגיים בארץ. בתחילת פגישת העבודה אמש העניק נתניהו לאובמה שי סמלי - ננו שבב מצופה זהב בגודל 0.04 מ"מ מרובע. בתוך אותו שבב מזערי, שפותח במכון למחקר בננו-טכנולוגיה בטכניון, מוטבעות בעומק 0.00002 מ"מ מגילות העצמאות של ישראל וארה"ב זו לצד זו.

 

מגילות העצמאות בננו-שבב על אבן מתקופת בית שני ()
מגילות העצמאות בננו-שבב על אבן מתקופת בית שני

עוד מתנה: עץ מבית הכנסת טורו, העתיק ביותר בצפון אמריקה ()
עוד מתנה: עץ מבית הכנסת טורו, העתיק ביותר בצפון אמריקה

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בהמתנה לנשיא. נתניהו (ועו"ד יצחק מולכו) מחכה להגעת אובמה למוזיאון ()
בהמתנה לנשיא. נתניהו (ועו"ד יצחק מולכו) מחכה להגעת אובמה למוזיאון

 

במסיבת העיתונאים שאחרי הפגישה אתמול התמקד ראש הממשלה בנושא האיראני. "אדוני הנשיא, אתה אמרת בצורה ברורה שאתה מתכוון למנוע מאיראן למנוע מלהשיג נשק גרעיני. אני מעריך את זה שאתה מנסה דרך סנקציות ופעולות לעצור את איראן מהדרך לנשק גרעיני, אבל אתה יודע שבעתיד צריך להוסיף איום צבאי ממשי", אמר נתניהו והדגיש: "אני רוצה להודות לך שוב שתמיד הבהרת שישראל יכולה להגן על עצמה בעתיד. אני יודע שאתה תעריך שלעולם לא ניתן את הזכות להגן על עצמנו גם לידידה הטובה ביותר שלנו".

  

אובמה מצדו התחיל את מסיבת העיתונאים עם מחמאות לרעייתו של ראש הממשלה: "אמרתי לראש הממשלה שיש לו שני בני נאים מאוד שקיבלו את המראה מאימא שלהם". בהמשך אמר אובמה כי "בתור מנהיגים האחריות הגדולה ביותר היא הביטחון של העמים שלנו. המשימה של ביבי היא לדאוג לביטחונם של אזרחי ישראל".

הוא שם דגש מיוחד על הקשר עם ישראל והבהיר כי הסיוע האמריקני לא ייפסק לרגע.

 

בסוגיה הפלסטינית אמר הנשיא האמריקני כי "דיברנו גם על איך להתקדם לפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני מברך את ביבי ואני אדבר עם אבו מאזן מחר ויהיה לי עוד מה להגיד אחרי השיחה. בשלב הזה אני רק רוצה לומר שחשוב שתהיה מדינה יהודית, ישראל חזקה לצד מדינה ריבונית פלסטינית. אני חושב שבשנה שעברה הייתה נקודה חשובה, שנה שבה לא היה ישראלי שנהרג מפיגוע טרור שיצא מהגדה המערבית וזו תזכורת שלישראל יש אינטרס עמוק לכך שתהיה רשות פלסטינית חזקה ויציבה".

   

ב-12:10 אתמול נחת המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" בנמל התעופה בן גוריון. אובמה התקבל על ידי נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, ובתום טקס צבאי החל בנאומו ואמר בעברית: "טוב להיות שוב בארץ". בתום שורת טקסים ונאומים המריא אובמה במסוקו לירושלים. הוא המשיך לביקור בבית הנשיא והתקבל בשירת "הבאנו שלום עליכם". לאחר מכן נטע בחצר המשכן שתיל, שבהמשך הוצא ממקומו והועבר לבדיקה במשרד החקלאות. אחרי פגישה מדינית עם הנשיא שמעון פרס, הוא נועד כאמור גם עם נתניהו.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אלכסנדרה לוקש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה סוקר טכנולוגיה ישראלית
נתניהו ויצחק מולכו מחכים לאובמה
מומלצים