שתף קטע נבחר

לפיד: האוברדרפט מפלצתי, נקצץ ויהיה קשה

בניוזלטר ששלח מצייר שר האוצר הנכנס תמונה קשה ביותר של הירושה שקיבל: "במקום לנהל כלכלה אחראית, לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה". הוא אומר שיקדיש את שנתו הראשונה בתפקיד לצמצום הגירעון: "מי שירגיש בשנה הקרובה שהמצב שלו הורע, צריך לדעת שזה יהיה זמני"

שר האוצר יאיר לפיד נכנס לתפקידו רק לפני כמה ימים וכבר הציג אמש (שבת) תחזית לשנה הקרובה בכלכלה: "התמונה הנפרשת אט-אט בפניי גרועה בהרבה ממה ששיערתי". הוא אמר שהגיע הזמן להתמודד עם ה"אוברדרפט" שגילה, והבהיר שישקיע את השנה הראשונה בתפקיד בצמצום הגירעון. "הנה מה שאני הולך לעשות: להיכנס בו בכל הכוח. נעבוד קשה, נצטמצם, נוריד הוצאות, נקצץ גם במקומות הכואבים. יהיה קשה, יהיה מלחיץ, אבל יש לכך גם יתרון: אם נעשה זאת עכשיו, זה לא יהיה ארוך".

 

הממשלה החדשה נכנסת לעניינים:

מתחילים לעבוד: השרים החדשים נכנסים ללשכות

 

במכתב ששלח לתומכיו בדואר אלקטרוני כתב לפיד: "עִזבו אתכם ממילים כמו 'גירעון' או 'משבר פיסקלי'. אני אסביר את זה הרבה יותר פשוט: באתי לשפץ את הבית, אבל אז גיליתי שבחשבון שלנו יש 'אוברדרפט'. איזה אוברדרפט? מפלצתי, מבשר רע, הולך וגדל. איך זה קרה? כמו כל אוברדרפט: בזבזו המון כסף שלא היה, לא הגיע כסף שחשבו שיגיע, לקחו התחייבויות שאסור היה לקחת".

 

לפיד ושטייניץ בטקס חילופי השרים במשרד האוצר  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לפיד ושטייניץ בטקס חילופי השרים במשרד האוצר (צילום: עידו ארז)

 

מדבריו של לפיד עולה העדפתו לצמצום הגירעון באמצעות קיצוץ בתקציב. יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' מתחה על הגישה הזו ביקורת, וקראה בנאומה במליאה לפני כשבוע להעלאת המיסוי על החברות. "ההרכב הזה מחדד את שתי המדינות (השבעה והנזקקת) באופן הכי כואב וחד שאפשר. אתם הנהגה שבעה, עשירה, שאמנם פיזית בתוך עמה היא יושבת, אבל ממש מתקשה להבין מהו אותו עם. ארבעתכם: נתניהו, לפיד, בנט, לבני - מבוססים, באים ממשפחות מיוחסות ומעולם לא נאבקתם על פרנסה. כולכם קפיטליסטים!".

 

"התפקיד - ללכת לאיפה שקשה"

בניגוד לדבריו של קודמו יובל שטייניץ, שהתגאה בכך שהוא מעביר ללפיד כלכלה צומחת ויציבה, אמר לפיד כי שוב התברר לאזרחי ישראל שהם "תמיד יודעים על מה הם מדברים. כבר כמה שנים מנסים למכור להם שמצבם טוב, והם כל הזמן אומרים שזה לא נכון ולא יכול להיות. רע להם, רע לכל מי שהם מכירים, הם מרוויחים בסדר אבל לא גומרים את החודש, אין להם שום סיכוי לקנות דירה".

 

חיוכים בטקס ההחלפה. "לקחו הלוואות, ועשו מסיבה", אמר לפיד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חיוכים בטקס ההחלפה. "לקחו הלוואות, ועשו מסיבה", אמר לפיד(צילום: עידו ארז)

  

לפיד אומר כי היה מעדיף לעסוק ב"דברים יותר משמחים" מלטפל בגירעון, "אבל אני מאמין שהתפקיד שלי הוא ללכת בדיוק לאיפה שקשה. הבעיה נוצרה מפני שבמקום לנהל כלכלה אחראית, לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה. אני לא הולך לחזור על הטעות הזו".

 

"מי שירגיש בשנה הקרובה שהמצב שלו הורע, צריך לדעת שזה יהיה זמני. ככל שהפעולות שלנו יהיו נחרצות יותר עכשיו, נוכל בשנה הבאה לעשות יותר - יותר בהורדת מחירי הדיור, בחינוך, ברווחה, בסיוע לעסקים קטנים, בשוויון בנטל, בהורדת מחירי הדיור (כן, אני יודע שכתבתי את הדיור פעמיים, ולא במקרה)", המשיך לפיד. 

 

לפיד לבכירי האוצר: קודם חזון, אחר כך מדיניות

הוא סיפר כי לאחר ישיבת הממשלה הראשונה נרדם כשעל חזהו "מונח המסמך בעל השם המרגש 'סקירה פיסקלית של מדינת ישראל' שאותו הכינו לי במשרד האוצר". למחרת היום נפגש עם בכירי האוצר ובפגישה זו, מספר לפיד, אמר להם ש"הדיון אינו צריך להיות על מדיניות, אלא על חזון. כשאתה יודע מה החזון שלך, המדיניות כבר נגזרת מתוכו באופן טבעי. החזון שלי הוא על כלכלה שמרכזה הוא האדם העובד, מה שאנחנו נוהגים לכנות 'מעמד הביניים'".

 

הוא ניסח את החזון בפני פקידי האוצר: פיתוח כלכלה שבבסיסה עומד החינוך, שנשענת על ההון האנושי, לספק לאזרחים יכולת לחיות בכבוד והזדמנויות תעסוקה: "אם אתה יכול לעבוד ולא רוצה, תפקידה של המדינה להבהיר לך שזה מאוד לא כדאי".

 

בהתייחסו לציבור החרדי הבהיר לפיד שהדלתות שלו פתוחות בפניו, "כל מי שמנסה לומר לכם שאנחנו ננצל את המצב כדי להדיר אתכם או לקפח אתכם, טועה ומטעה ויוצר פה שיח של שנאה ופחד שעלינו להתייצב מולו יחד. זו ממשלה שאין בה מפלגות חרדיות אבל זו בשום פנים ואופן לא ממשלה שהיא נגד החרדים עצמם. אנחנו מציעים לכם חוזה חדש".


פורסם לראשונה 23/03/2013 23:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד בישיבת הממשלה הראשונה. תיק כבד
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים