שתף קטע נבחר

הניוזוויק מציג: 50 הרבנים החשובים בארה"ב

"הניוזוויק" וה"דיילי ביסט" הרכיבו את רשימת הרבנים המובילים ביהדות ארה"ב היום. במקום הראשון: רבה קונסרבטיבית, במקום ה-16 רבנית אורתודוכסית - ואילו אחד מחשובי הרבנים הליטאים מופיע רק בעשירייה האחרונה. יהדות ארה"ב - תמונת מצב

זה כבר כמה שנים, נוהגים השבועון האמריקאי המוביל "ניוזוויק" ואתר ה"דיילי ביסט" לדרג את רשימת 50 הרבנים המובילים בארצות הברית, ועל הדרך אף מחדדים את הפער הבלתי נתפס בין הממסד הרבני בישראל – למקבילו האמריקאי.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

ברשימה המכובדת שהתפרסמה בסוף השבוע האחרון, נמצאות 13 נשים, בהן הרבנית האורתודוכסית שרה הורביץ בת ה-36, הממוקמת במקום ה-16 והמכובד, אליו התקדמה מן המקום ה-32 בשנה שעברה, בזכות היותה ככל הנראה הרבנית האורתודוכסית הראשונה שקיבלה סמיכה.

 

במקום הראשון: הרבה שרון ברוס ()
במקום הראשון: הרבה שרון ברוס

 

אחת הנשים אף תופסת את המקום הראשון ברשימה: הרבה שרון ברוס (39) מן התנועה הקונסרבטיבית, שדורגה במקום החמישי בשנה שעברה. לדברי המגזין, ברוס הצליחה לייסד קהילה הממגנטת את צעירי לוס-אנג'לס הרחוקים מן היהדות.

 

הקהילה שהקימה לפני עשור בדירה קטנה, ועברה בין בניינים שכורים – מחפשת כרגע להשתקע במבנה קבוע, כשברשימת חבריה למעלה מ-500 משפחות. ברוס הותקפה לאחרונה על ידי עמיתים, לאחר שכינתה את הסבל הפלסטיני "אמיתי ובלתי ניתן להכחשה".

 

כוח מועט לחרדים

ברשימה – 15 רבנים אורתודוכסים, 15 רפורמים, 14 קונסרבטיבים ו-6 מזרמים נוספים. גם אם לרובכם שמותיהם לא יגידו הרבה, הרי שלמיליוני מאמינים יהודים ברחבי ארצות הברית הם אומרים הכל. בין הרבנים המוכרים לציבור הישראלי: הרב שמואלי בוטח (46), מחבר רבי המכר "סקס כשר" ו"ישו הכשר", שירד למקום 36 מן המקום ה-30 בשנה שעברה - והרב מארק שנייר הידוע גם כ"רב הסלבס", שנמצא במקום ה-31 מיד לאחר אביו, הרב ארתור שנייר.

 

במקום ה-41 נמצא הרב מתתיהו סולומון, המשגיח הרוחני של ישיבת "לייקווד" ("בית המדרש הגבוה", בשמה הרשמי), אחת הישיבות הליטאיות הגדולות בעולם. מיקומו הנמוך יחסית, והעובדה שהוא אחד הרבנים החרדים הבודדים שזכו להתברג ברשימה, מצביעה על מידת השפעתה של היהדות החרדית במדרג היהודי-אמריקאי. ה"דיילי ביסט" הגדיר אותו כ"חבר בקבוצה המתנגדת לאינטרנט", וציין כי יש לכך השפעה רבה בביסוס מעמדם של רבנים אורתודוכסים בעולם הטכנולוגי.

 

את הרשימה חותם הרב שאול פרוור מן התנועה הקונסרבטיבית, המנהיג את קהילת "עדת ישראל" בניוטאון, קונטיקט. דבר לא הכין את הרב שאול פרוור ל-14 בדצמבר 2012", נכתב בנימוקים. "זה היום שבו נורו עשרים ילדים ושישה מחנכים בבית הספר היסודי 'סנדי הוק'. בין הנרצחים היה גם חבר קהילתו, נוח פוזנר בן ה-6, ופרוור (52) היה מקור של נחמה לאמו, ורוניק פוזנר, לקהילת ניוטאון והאמת היא שלאומה כולה".

 

במקביל לפרסום הרשימה של "הניוזוויק", הוציא היומון היהודי-אמריקאי, ה"דיילי פורוורד", רשימה משלו - שבה דירג את 36 "הרבנים מעוררי השראה" של ארצות הברית. בניגוד לדירוג היוקרתי של הניוזוויק, הרשימה של ה"פורוורד" לא התיימרה להציג רבנים ידועים דווקא ובעלי השפעה דווקא, כי אם רבנים שעורוו השפעה בקרב בני קהילותיהם.

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום 31. הרב מארק שנייר
צילום: פול מלינג
מקום 36. הרב שמואלי בוטח
צילום: פול מלינג
מומלצים