שתף קטע נבחר

חרדי עתר לבג"ץ: להגביל את הצפירה ביום הזיכרון

החרדי שהשחית את אתר יד ושם וגבעת התחמושת, עתר לבג"ץ בדרישה להגביל את הצפירה המושמעת ביום הזיכרון לבסיסים צבאיים ואתרי זיכרון בלבד. לדבריו, הצפירה היא "מאפיין קלאסי של משטר דיקטטורי", שגורמת לאזרחים לעמוד ב"דום קולקטיבי"

עתירה יוצאת דופן הוגשה לבג"ץ במהלך סוף השבוע האחרון, ובה דרישה "להגביל את הצפירה הארצית הנהוגה בימי הזיכרון אל מקומות בהם מתקיימים טקסי הזיכרון בלבד". את העתירה יוצאת הדופן הגיש אלחנן אסתרוביץ', בחור חרדי שהתפרסם לפני כשנה לאחר שריסס כתובות בגנות הציונות באתר "יד ושם" ובמוקדים נוספים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

אסתרוביץ' מנמק את העתירה נגד הצפירה ביום הזיכרון, בכך שהיא פוגעת בזכותם של אנשים להביע את עמדתם, ויוצרת בהלה בקרב הציבור. לדבריו, "כמו תושבים רבים אחרים מתושביה של מדינת ישראל", הוא סבור כי הצפירה הנהוגה בימי הזיכרון היא "מאפיין קלאסי של משטר דיקטטורי".

 

הוא טוען כי החוק הקובע ש"תושבת כל עבודה ותופסק כל תנועה בדרכים" בעת הצפירה, מנוגד לערכי החירות והדמוקרטיה, פוגע בחופש הביטוי, בזכויות הפרט ובחירות האזרחים, ואף "יוצר בהלה וחרדה במרחב הציבורי ובקרב האזרחים".

 

"עומדים מתוך פחד ובניגוד להשקפת עולמם"

לטענת אסתרוביץ' אזרחים נעמדים "בדום קולקטיבי" מבלי שיבינו על מה ולמה, ורבים נאלצים לעשות זאת "מתוך פחד ובניגוד גמור למצפונם ולהשקפת עולמם, או בניגוד לעיסוקם..." לטענתו, "חרדת הקודש הזו היא מאפיין דיקטטורי".

 

עוד טוען אסתרוביץ' כי "מדינת ישראל היא המקום היחיד בעולם המערבי, ואולי גם בעולם כולו, שבה נהוגה השמעת צפירת זיכרון במרחב הציבורי כולו", וכי, לטענתו, גם במשטרים דיקטטורים לא נוהגים לחייב את כל הקבוצות והסקטורים לעמוד דום. כן דורש העותר לתקן את החוק ולהגביל את הצפירה "אל שורשה ומקומה הטבעי – טקסי הזיכרון הממלכתיים בלבד".

 

בשיחה עם ynet טען אסתרוביץ' כי אנשים רבים רגישים לצפירה, אך אינם מביעים זאת - "חרדים ושאינם חרדים

חוששים לומר זאת. זה דבר לא נורמאלי שמזכיר את צפון קוריאה. אם זו דמוקרטיה ועולם מערבי, כמו שטוענים, אז יש מקום לדיון רציני בסוגיה הזו ולקבלת העתירה למען החופש והחירות של הציבור כולו".

 

לפני כחצי שנה הואשם אסתרוביץ' בן ה-31 בעבירות של הסגת גבול, כתיבה והשחתת פני מקרקעין, היזק לרכוש במזיד ופגיעה בדגל, לאחר שריסס כתובות נגד הציונות ב"יד ושם" וב"גבעת התחמושת" וניסה להצית דגל באנדרטה בבקעה. בחקירתו אמר כי "אם הייתה לו היכולת היה מפציץ את הכנסת, בית המשפט העליון וכמה בסיסי צבא".

 

 • הצביעו בסקר ראש בראש: האם אתם ממשיכים לקרוא את ההגדה אחרי האוכל?
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצפירה מנוגדת לחופש הביטוי
  צילום: אוהד צויגנברג
  "מזכיר לי את צפון קוריאה". אלחנן אסתרוביץ'
  צילום: נועם דביר
  מומלצים