שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס, AP, AFP
  מרד אצל המורדים. ראש האופוזיציה לאסד פרש
  למרות ההצלחות בשטח, האופוזיציה הסורית לא מצליחה לפעול במשותף. בלחץ בינלאומי מונה ראש ממשלה זמני לשטחים שבשליטת המורדים, אך ראש האופוזיציה אל-חטיב התנגד למינוי והתפטר. מפקד צבא המורדים, הגנרל אידריס, מסרב להכיר בו

  תוהו ובוהו בצמרת האופוזיציה הסורית. אחמד מועז אל-חטיב, ראש הקואליציה הלאומית של זרמי האופוזיציה והמהפכה הסורית, פרסם אתמול (א') הודעה רשמית שבה הודיע על התפטרותו. ככל הנראה, העילה היא מינויו של ראש ממשלה זמני, שתפקידו לנהל את השטחים שבשליטת המורדים בסוריה. ואם לא די בכך, הודיעו צבא סוריה החופשי וראש המטה הכללי שלו, גנרל סלים אידריס, כי אינם מכירים במינויו של הגורם הפוליטי שהם אמורים לסור למרותו.

   

  מלחמת האזרחים בסוריה - העדכונים האחרונים:

  צבא סוריה ירה לגולן: "לא תפחידו אותנו"

   

  אל-חטיב הצדיק את הצעד בכך ש"חלק מהעניינים חצו את הקווים האדומים". כוונתו היא למינויו השנוי במחלוקת של רסאן היתו, איש עסקים שהתגורר שנים בארצות הברית, לראש ממשלה זמני של השטחים בסוריה שבהם שולטת האופוזיציה. הקואליציה הלאומית כבר קראה לאל-חטיב לחזור בו מהחלטתו. אל-חטיב, בתור ראש הקואליציה הלאומית, עומד בראש ארגון הגג של גופי האופוזיציה השונים, אך אינו שולט בשטחים שנכבשו מידי כוחותיו של משטר אסד.

   

  הנהגת האופוזיציה. אל-חטיב (שני מימין), ורסאן היתו (ראשון משמאל) (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  הנהגת האופוזיציה. אל-חטיב (שני מימין), ורסאן היתו (ראשון משמאל)(צילום: MCT)

   

  מפקד צבא סוריה החופשי, הגנרל סלים אידריס (צילום:AP) (צילום:AP)
  מפקד צבא סוריה החופשי, הגנרל סלים אידריס(צילום:AP)

   

  אל-חטיב, מטיף מוסלמי מתון ומתקדם שגם למד פיזיקה ועבד כמהנדס, התמנה לתפקיד בנובמבר 2012. בעבר הוא היה אימאם של המסגד הגדול של דמשק. בהודעתו אמר כי התפטר כדי "לפעול בחופשיות שאין במסגרת המוסדות הרשמיים". אף שבהודעתו לא מסר את הסיבה הרשמית להתפטרותו, הוא שלח עקיצה לחבריו באופוזיציה: "עלינו להבין את המשרות כאמצעים שמשרתים את המטרות הנאצלות, ולא כיעדים שאנחנו שואפים אליהם או שומרים עליהם".

   

  לאחרונה דווח בתקשורת הערבית כי אל-חטיב נוטה להתפטר משום שהוא לא רואה עין בעין עם אחרים באופוזיציה הסורית בעניין הקמת ממשלה זמנית, שתנהל את העניינים באזורים שכבר נמצאים בשליטת המורדים. הסיבה המרכזית להקמת הממשלה זמנית הייתה הדרישה של הקהילה הבינלאומית שהאופוזיציה תקים מנגנון ביצועי.

   

  ריסוס נגד מזיקים ברחוב מלא אשפה בחלב, באזור בשליטת המורדים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ריסוס נגד מזיקים ברחוב מלא אשפה בחלב, באזור בשליטת המורדים(צילום: AFP)

   

  הנשיא בשאר אסד באירוע של משרד החינוך בדמשק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הנשיא בשאר אסד באירוע של משרד החינוך בדמשק(צילום: EPA)


   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  הממשלה הזמנית יצאה לדרכה בשבוע שעבר באיסטנבול, בבחירתו של היתו לעמוד בראשה. מדובר באיש עסקים שלמד והתגורר שנים רבות בארצות הברית, הנחשב למנהל מנוסה בתחום טכנולוגיית המידע. הוא נשוי למורה אמריקנית, וכל ארבעת ילדיהם נולדו בארצות הברית.

   

  מועז אל-חטיב בביקור שערך בצפון סוריה ()
  מועז אל-חטיב בביקור שערך בצפון סוריה

   

  רסאן היתו מבקר בחלב אף שהמורדים אינם מכירים בו כר"מ (צילום: AFP, ETILAF) (צילום: AFP, ETILAF)
  רסאן היתו מבקר בחלב אף שהמורדים אינם מכירים בו כר"מ(צילום: AFP, ETILAF)

   

  בחירתו של היתו עוררה זעם בקרב כמה מחברי האופוזיציה הסורית, שחלקם אף הקפיאו את חברותם בקואליציה הלאומית בשל האופן שבו נבחר.

  היתו נבחר ברוב קלות, אף שלא מעט חברים בהנהגת האופוזיציה טענו כי יש לבחור אדם בהסכמה רחבה.

   

  מי ששותף לאל-חטיב בהתנגדות למינוי ראש הממשלה הזמני הוא צבא סוריה החופשי, צבא המורדים שהוא הזרוע בשטח של האופוזיציה הסורית. צבא סוריה החופשי פרסם אתמול הודעה שבה הכריז כי הוא מסרב להכיר בהיתו מאחר שלא נבחר בהסכמתם הרחבה של חברי האופוזיציה. אולם, למרות הכל היתו התחיל לעבוד ואף ביקר אתמול לראשונה בצפון מחוז חלב, באזור שנמצא בשליטתם של המורדים.

    

  התסיסה באופוזיציה הסורית, שנראית מחולקת מתמיד, התרחשה דווקא ביום שבו הוחלט בישיבה של שרי החוץ של הליגה הערבית להעניק את המושב של סוריה בארגון לאופוזיציה הסורית במפגש הפסגה שאמור להתקיים בדוחה בדרג מנהיגים ביום שלישי הקרוב. שר החוץ המצרי, מוחמד כאמל עמרו, כבר הבהיר כי התפטרותו של אל-חטיב לא תשפיע על ההחלטה של הליגה הערבית להעניק את המושב של סוריה לאופוזיציה. 

  פורסם לראשונה 24/03/2013 23:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המתנגדים רבים. אסד מרוויח
  צילום: AP
  צילום: MCT
  יוכל לפעול בחופשיות. אל חטיב
  צילום: MCT
  למד והתגורר בארה"ב. רסאן היתו
  צילום: AP
  צילום: AFP
  מסרב להכיר ברה"מ הזמני. גנרל אידריס
  צילום: AFP
  מומלצים