שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המורדים הסורים: הצבא ירה נשק כימי ליד דמשק
  לטענות המורדים אין כל אישור ממקור אחר ולא ברור מדבריהם אם אכן מדובר בנשק כימי או בפצצות זרחן. "הרופאים אמרו שמדובר בנשק כימי שמכיל זרחן. שני לוחמים שעמדו קרוב למקום בו התפוצצו הרקטות נהרגו במהירות". עוד 26 נפגעו

  פעילי אופוזיציה סורים טוענים כי כוחות צבא סוריה הנאמנים לנשיא אסד ירו הלילה (ב') ממשגרי רקטות נשק כימי שהכיל זרחן לעבר לוחמים בכוחות המורדים שהקיפו בסיס צבאי באזור עדרא שבפרברי דמשק. לפי אנשי האופוזיציה, שניים מהלוחמים נהרגו ולפחות 23 נפגעו.

   

  השבר הסורי - דיווחים אחרונים ב-ynet:

  מרד אצל המורדים. ראש האופוזיציה לאסד פרש

  צבא סוריה ירה לגולן: "לא תפחידו אותנו"

  "שיקום סוריה חשוב יותר מאיום על ישראל"

  אחרי עוד ירי לגולן, צה"ל השמיד עמדה סורית

   

  לא ברור מהתיאור שהעבירו המורדים אם אכן מדובר בנשק כימי, או בפצצות זרחן, הגורמות לכוויות חמורות ולמוות והשימוש בהן מוגבל מאוד לפי החוק הבינלאומי. אנשי האופוזיציה הסורים טוענים כי מדובר בנשק כימי שפגע במערכת העצבים וגרם לאיבוד שיווי משקל ולאובדן הכרה. הם הוסיפו כי הנפגעים מטופלים באטרופין כדי למנוע החמרה במצבם. לפי שעה אין אישור לטענות המורדים ממקור מהימן.

   

  "הרופאים אמרו שמדובר בנשק כימי שמכיל זרחן. שני ההרוגים היו לוחמים שעמדו קרוב למקום בו התפוצצו הרקטות, והם נהרגו במהירות", מסר מוחמד אל דומאני, פעיל אופוזיציה סורי מאזור העיר דומא, לשם פונו הנפגעים.

   

  בשבוע שעבר נהרגו 26 בני אדם במתקפה באזור העיר חלב, וגם אז טענו המורדים כי נעשה שימוש בנשק כימי. זמן קצר לאחר מכן האשימו כוחותיו של אסד את המורדים עצמם בשימוש בנשק הכימי.

   

  עם זאת, אתמול פרסם ה"סאנדיי טיימס" הערכה של מדענים בריטים לפיה

  לא נעשה שימוש בנשק כימי בעיר חלב בשבוע שעבר. על פי דו"ח ראשוני של מדענים ממרכז המחקר הצבאי בעיר וילטשייר, החומר שבו נעשה שימוש במתקפה היה גז מדמיע חזק במיוחד ולא גז עצבים כימי.

   

  ממצאים אלו הצטרפו להצהרת הבית הלבן לאחר המתקפה, שבה נמסר כי אין בידו די ראיות לשימוש בנשק כימי. מאוחר יותר אמר גם גורם אמריקני רשמי בכיר כי בידי ארה"ב עדויות חזקות המצביעות על כך שלא נעשה שימוש בנשק כימי. לעומת זאת, משרד החוץ הרוסי האשים את כוחות המורדים בהפעלת אמצעי לחימה שהכילו חומר כימי בלתי מזוהה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים