שתף קטע נבחר

לא הגיעו לארץ המובטחת

מג'ורג'י בסט ועד ראיין גיגס, מדאנקן אדוארדס דרך אריק קנטונה. אורי קופר מציג: 10 השחקנים הגדולים בהיסטוריה שלא זכו להגיע למונדיאל

קרוב לאלפיים שחקנים התמודדו בשבוע שעבר על מקום במונדיאל בברזיל 2014. חלקם עשו צעד קדימה לכיוון החלום הגדול ביותר של כל כדורגלן, אחרים התרחקו מהטורניר הגדול בעולם. עבור חלק מהם, המאוכזבים, זו אולי ההזדמנות האחרונה להגשים את החלום. הם יודעים שאם לא יצליחו הפעם - את המונדיאל הם לעולם לא יראו מגובה הדשא.

 

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

אבל צרת רבים חצי נחמה. לאורך ההיסטוריה היו כמה שחקנים גדולים, כוכבי ענק אפילו, שלא זכו להגיע לטורניר הגמר של הגביע העולמי. לפעמים הם פשוט שיחקו עבור נבחרת חלשה וחסרת סיכוי ולפעמים היה מדובר רק בחוסר מזל או פציעות.

 

והוא בסך הכל רצה כרטיס למונדיאל. די סטפאנו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
והוא בסך הכל רצה כרטיס למונדיאל. די סטפאנו(צילום: רויטרס)
 

רשימת הכוכבים הזו ארוכה. העיתון הבריטי "דיילי מייל", למשל, פרסם לפני מספר שנים רשימה כזו והציב את יוסי בניון במקום ה-42 מבין השחקנים הגדולים שמעולם לא הופיעו בגביע העולמי. אנחנו דירגנו את עשרת הגדולים שבהם (ובניון לא נכנס לעשיריה הזו), אבל עם סייג אחד - לרשימה לא נכנסים שני שחקנים מאותה נבחרת. לכן, שמות כמו דויד ז'ינולה, מתיו לה טיסייה או איאן ראש נשארו בחוץ.

 

1. אלפרדו די סטפנו

שיחק בנבחרות: ארגנטינה, קולומביה וספרד

שנים בנבחרת: 1947-1961

 

3 נבחרות שונות, 0 מונדיאלים. די סטפאנו (צילום: Gettyimages Imagebank ) (צילום: Gettyimages Imagebank )
3 נבחרות שונות, 0 מונדיאלים. די סטפאנו(צילום: Gettyimages Imagebank )

 

סיפור המונדיאל שלו: די סטפנו, אחד השחקנים הגדולים ביותר בכל הזמנים, ניסה את מזלו בשלוש נבחרות שונות, אבל לא הצליח להגיע לאף אחד מארבעת המונדיאלים ששוחקו בתקופתו. החלוץ המרשים של ריאל מדריד החמיץ את מונדיאל 50' אותו החרימה ארגנטינה. 4 שנים מאוחר יותר ארגנטינה כבר השתתפה, אבל די סטפנו נשאר בחוץ כי ייצג את קולומביה. לטורניר ב-58' נבחרת ספרד, אליה עבר, לא העפילה, אבל אז די סטפנו עשה זאת. הוא הוביל את ספרד לטורניר הגמר ב-62' ונדמה היה שהצליח סוף סוף. זמן קצר לפני הטורניר נפצע די סטפנו וכששמע שלא יוכל לקחת חלק במשחקים פרש מכדורגל בינלאומי.

 

2. ג'ורג' בסט

שיחק בנבחרת: צפון אירלנד

שנים בנבחרת: 1964-1977

 

השחקן הטוב בעולם בתקופתו. בסט (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
השחקן הטוב בעולם בתקופתו. בסט(צילום: Gettyimages)

 

סיפור המונדיאל שלו: בסט הוא הדוגמא הטובה ביותר לכך שנבחרת לא יכולה להצליח בגדול, גם אם יש לה את השחקן הטוב ביותר בעולם באותה תקופה. צפון אירלנד הצליחה לעלות למונדיאל לפני בסט, ואחריו, אבל לא יחד איתו. בספרד 1982, אז חזרה צפון אירלנד לבמה הגדולה, בסט היה כבר בן 36 ומאמן הנבחרת בילי בינגהאם שקל להזמינו, אבל בעיות השתייה מחוץ למגרש השאירו את כוכב מנצ'סטר יונייטד בחוץ.

 

3. ראיין גיגס

שיחק בנבחרת: וויילס

שנים בנבחרת: 1991-2007

 

מגיל 17 שיחק בנבחרת. לצערו מדובר בווילס. גיגס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מגיל 17 שיחק בנבחרת. לצערו מדובר בווילס. גיגס(צילום: רויטרס)

 

סיפור המונדיאל שלו: גיגס ייצג את נבחרת וויילס כבר בגיל 17 ופרש ממנה רק בגיל 34, אבל הוולשים לא הצליחו להגיע למונדיאל, לא בתקופתו ולא אחריו. גיגס, השחקן הפעיל היחיד ברשימה שלנו, זכה ביותר תארים מכל שחקן אחר באנגליה, אבל לצערו (למרות שהוא אמר שאינו מצטער על כך) לא ייצג את הנבחרת האנגלית. גיגס דווקא שיחק בנבחרת הנערים של אנגליה ונחמד לדמיין מה היה קורה, לו, ובעיקר לנבחרת שלוש האריות, אם היה נשאר בצד האנגלי.

 

4. ג'ורג' וואה

שיחק בנבחרת: ליבריה

שנים בנבחרת: 1987-2007

 

שיחק, אימן והיה הספונסר של הנבחרת. וואה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
שיחק, אימן והיה הספונסר של הנבחרת. וואה(צילום: Gettyimages)

 

סיפור המונדיאל שלו: אם כבר לשחק בנבחרת קטנה אז עדיף באפריקה, נכון? שם יש הרבה יותר סיכוי לעלות. לא במקרה של ג'ורג' וואה. הכובש המרשים של מילאן ופריז סן ז'רמן שיחק בנבחרת 20 שנה, אימן אותה לתקופה קצרה ואפילו תמך בה כספונסר בתקופת הריצה שלו, הכושלת יש לומר, לנשיאות ליבריה, אבל מעולם לא הגיע לגביע העולמי. שחקן השנה באירופה, באפריקה ובעולם לא הצליח להתקרב לבמה הגדולה מכולן.

 

5. אריק קנטונה

שיחק בנבחרת: צרפת

שנים בנבחרת: 1987-1995

 

ואיפה בעיטת הקונג פו? קנטונה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ואיפה בעיטת הקונג פו? קנטונה(צילום: Gettyimages)

 

סיפור המונדיאל שלו: החלוץ הגדול של מנצ'סטר יונייטד הגיע למונדיאל של כדורגל החופים. הוא אפילו זכה בתואר כמאמן. אבל בכל הקשור לגביע העולמי האמיתי הוא פספס בכל פעם מחדש. לפני המונדיאל באיטליה 1990 קנטונה הודח מהנבחרת אחרי שקילל את המאמן הנרי מישל. ארבע שנים מאוחר יותר האיש והצווארון כבר היה שוב בעניינים, אבל נבחרת ישראל הקטנה מנעה ממנו מונדיאל עם הניצחון ההיסטורי בפארק דה פראנס. שנה מאוחר יותר קנטונה הפך לקפטן הנבחרת, אבל הבעיטה באוהד קריסטל פאלאס הובילה אותו לפרישה ממשחק בינלאומי ואת הזכייה של זידאן וחבריו בתואר הוא ראה מהבית.

 

6. ולנטינו מאצולה

שיחק בנבחרת: איטליה

שנים בנבחרת: 1942-1949

 

סיפור המונדיאל שלו: התרסקות המטוס של טורינו בשנת 1949 שינתה את פני הכדורגל באיטליה. לפני האסון הגדול טורינו היתה זו ששלטה בכדורגל האיטלקי ומאצולה היה הכוכב הכי גדול שלה. "איל גרנדה טורינו" היתה אחד ממקורות ההשראה לטוטאל פוטבול. מאצולה, שהיה הקפטן שלה, נהרג יחד עם יתר השחקנים בחזרה ממשחק ידידות בליסבון ולא הספיק לשחק במונדיאל.

 

7. דאנקן אדווארדס

שיחק בנבחרת: אנגליה

שנים בנבחרת: 1955-1958

 

היה בן 21 במותו. אדוארדס (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
היה בן 21 במותו. אדוארדס(צילום: Gettyimages)

 

סיפור המונדיאל שלו: קצת פחות מעשור אחרי ההתרסקות של טורינו הגיע האסון גם למנצ'סטר יונייטד, כשאסון המטוס במינכן הביאה לסופם של תינוקות באזבי. אדוארדס היה רק בן 21 במותו, אבל כל מי שראה אותו משחק נשבע שהוא היה אחד מהגדולים בהיסטוריה. הקשר היה חלק מנבחרת אנגליה במוקדמות הגביע העולמי 1958 בשבדיה, לשם העפילה אנגליה, אבל אדווארדס, יחד עם שמונה שחקנים נוספים, מצא את מותו כחצי שנה לפני הטורניר.

 

8. יארי ליטמאנן

שיחק בנבחרת: פינלנד

שנים בנבחרת: 1989-2010

 

שחקן ענק, נבחרת בינונית. ליטמאנן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שחקן ענק, נבחרת בינונית. ליטמאנן(צילום: רויטרס)

 

סיפור המונדיאל שלו: ב-21 שנים בנבחרת, בהן ייצג את פינלנד לא פחות מ-137 פעמים, הצליח ליטמאנן להוביל את המדינה שלו לכמה ניצחונות גדולים, אבל אף פעם לא להעפלה לטורניר משמעותי. הקשר-חלוץ, שעשה את שמו בעיקר באיאקס הגדולה של שנות ה-90, פרש ממשחק פעיל רק לפני שנתיים וייזכר תמיד, יחד עם גיגס, כדוגמא הבולטת ביותר לשחקן גדול בנבחרת קטנה.

 

9. ברנד שוסטר

שיחק בנבחרת: מערב גרמניה

שנים בנבחרת: 1979-1984

 

סיפור המונדיאל שלו: שוסטר, לעומת גיגס וליטמאנן, גזר את גורלו שלו. הקשר, כוכב ברצלונה וריאל מדריד, זכה עם מערב גרמניה באליפות אירופה ב-1980, ואפילו הגיע למקום השני בתחרות על השחקן המצטיין בטורניר, אבל אז הגיעה סדרת תקריות בינו לבין ההתאחדות לכדורגל, כשהמפורסמת ביותר מביניהן היא סירובו של שוסטר להתייצב לאימונים כיוון שהעדיף לבקר את בנו התינוק. העימותים עם ההתאחדות הביאו לפרישתו של שוסטר מהנבחרת בשנת 1984 ובגיל 24 בלבד.

 

עדיין פלה, אבל לא מי שחשבתם. עבדי פלה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
עדיין פלה, אבל לא מי שחשבתם. עבדי פלה(צילום: Gettyimages)

 

10. עבדי פלה

שיחק בנבחרת: גאנה

שנים בנבחרת: 1982-1998

 

סיפור המונדיאל שלו: בניגוד לליבריה של ג'ורג' וואה, נבחרת גאנה דווקא מצליחה להגיע לאליפויות עולם, אבל דווקא בתקופה מרובת הכוכבים שלה, עם עבדי פלה וטוני יבואה, היא נכשלה במשימה. פלה, שלוש פעמים שחקן השנה באפריקה ואלוף אירופה עם מארסיי, כבש עבור הנבחרת שלו בכל משחק שני בממוצע – זה לא הספיק לו להגשים את החלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים