שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תרומת הגז למשק: כ-10 מיליארד שקל בשנה

  על פי הערכות, הגז הטבעי מ"תמר" יתרום אחוז שלם לצמיחה של המשק - בסך הכל 9.29 מיליארד שקל בשנה. ממה מורכבת תרומה זו? מעלייה בכושר התחרות של התעשייה הישראלית בחו"ל ומהוזלת החשמל לאזרחים

  לאחרונה העריך בנק ישראל כי המשק הישראלי יצמח בשנת 2013 ב-3.8%, בתנאי שהגז מ"תמר" יגיע לחופי הארץ בזמן. ללא הגז, טוענים בבנק המרכזי, הצמיחה תעמוד על שיעור של 2.8%. כלומר, בבנק ישראל מעריכים את תרומתו של הגז למשק כ-1% מהתוצר המשקי הגולמי, שעמד ב-2012 על סכום של 929 מיליארד שקל. בסך הכל, 9.29 מיליארד שקל של צמיחה כלכלית זורמים כעת בצינורות מהמאגר שמול חופי חיפה לנמל אשדוד.

   

   

  יש לציין כי לא מדובר בכסף שישולם עבור השימוש בגז, אם כי שוויו של הגז הוערך בסכום דומה. מדובר בתרומה הכוללת של הגז לפעילות הכלכלית בישראל. ממה מורכבת התרומה הזאת? ראשית כל, היא מורכבת מההוזלה המשמעותית בעלויות החשמל לתעשייה. מאגר תמר יספק גז טבעי לתחנות הכוח הפרטיות OPC ברמת חובב ו"צפית" שליד צומת ראם. תחנות אלה יספקו לתעשייה הישראלית חשמל המיוצר בגז טבעי והחשמל ויוזיל את עלויות הייצור של מפעלים רבים. ההוזלה בעלויות הייצור תאפשר לחברות ישראליות למכור במחירים זולים יותר וכך לכבוש שווקים חדשים בעולם.

   

  בנוסף, יספק מאגר תמר גז טבעי למפעלים גדולים במיוחד שמספקים בעצמם את תצרוכת החשמל שלהם באמצעות תחנות כוח הצמודות למפעל. בין המפעלים הללו ניתן למנות את "נייר חדרה", שתרכוש גז טבעי מתמר בעלות של עד 750 מיליון דולר, את מפעל סיליקט בדימונה שירכוש גז בעלות של עד 500 מיליון דולר, את בתי הזיקוק לנפט ואת מפעלי ים המלח, שמקימים כיום תחנות כוח חדשה שתחליף את תחנת הכוח הקיימת, המופעלת באמצעות מזוט.

   

  התרומה של הגז לצמיחה תתבטא גם בירידה של עלויות החשמל לחברות המשווקות לצרכן הישראלי. החשמל הוא מרכיב בעלות ייצורו של כל מוצר כמעט, ממזון, דרך בגדים ועד לבתים. לחשמל זול יותר תהיה השפעה ממתנת על המחירים בארץ אשר צפויה להגביר את הצריכה הפרטית.

   

  על היקף התעסוקה, לעומת זאת, הגז לא ישפיע בצורה משמעותית. אמנם, גילויים של מאגרי גז טבעי מול חופי ישראל יצר ענף כלכלי חדש במשק הישראלי, שכולל משרות חדשות רבות בשכר גבוה יחסית, אך הפוטנציאל התעסוקתי של הענף החדש כבר מוצה. רוב עבודות התשתית לקידוח והנחת צינורות כבר בוצעו, והפרויקטים להקמת תחנות קליטה חדשות של הגז מהמאגרים שטרם פותחו עדיין בחיתוליהם.

   

  לבסוף, לגז הטבעי תרומה משמעותית לתחום אחר שאינו נמדד בכסף, אך נהוג להתייחס אליו בכל פעם שדנים בשאלה: האם הצמיחה היא המדד הבלעדי לאיכות הכלכלה? תחום זה הוא איכות האוויר. הפקת חשמל מגז טבעי מזהמת הרבה פחות מהפקתו באמצעות סולר או מזוט. המעבר לשימוש מוגבר בגז טבעי צפוי, אם כן, לשפר את איכות האוויר שנושמים אזרחי ישראל, להקטין את היקף התמותה ממחלות לב ולהגדיל את תוחלת החיים.

   

  בשנים האחרונות נעשים ניסיונות רבים לנסח מדדים חדשים להצלחה כלכלית של מדינה, מעבר למדד המקובל של צמיחת התמ"ג. מדדים שנמצאים כבר בשימוש מתייחסים למצב הרווחה במדינה, לעומק הפערים הכלכליים וגם למידת ההשפעה המזיקה של הפעילות הכלכלית על איכות הסביבה. ביצועיה של הכלכלה הישראלית במדדים אלה צפויים גם כן להשתפר משמעותית בעקבות הגברת השימוש בגז טבעי לייצור חשמל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים