שתף קטע נבחר

ההזרמה החלה: הגז מ"תמר" בדרך לאשדוד

הגז במאגר הגדול שמול חופי חיפה החל לזרום בצינורות והוא עושה את דרכו לעבר תחנת הקליטה באשדוד. בעוד כ-30 שעות יגיע לארץ. הבעלים של קבוצת דלק, יצחק תשובה: מדינת ישראל תהפוך לשחקן בינלאומי חשוב. שר האנרגיה, סילבן שלום: אירוע היסטורי - ישראל זוכה לחירות אנרגטית

עם צאתו של חג החירות, ישראל בדרך לעצמאות אנרגטית: לאחר יותר מ-4 שנים של קידוח והנחת צנרת, החלה היום (שבת) הזרמת גז טבעי ממאגר "תמר", הממוקם כ-90 ק"מ מערבית לחיפה. הגז עושה את דרכו כעת מהמאגר דרך צנרת באורך של מאות ק"מ דרומה, אל מאגר "ים תטיס". משם יוזרם אל תחנת הקליטה באשדוד, שאליה הוא צפוי להגיע עוד כ-30 שעות.

 

מאגר "תמר" - 4 שנות המתנה:

 

 

מדובר באירוע משמעותי ביותר עבור כלכלת ישראל ועבור הציבורי הישראלי כולו. עם צאתו של חג החירות, ישראל זוכה לעצמאות אנרגטית לפחות עד שנת 2035. עם הגעתו לארץ, ישמש הגז ממאגר תמר להפקת חשמל בתחנות הכוח של חברת החשמל, בתחנות הכוח הפרטיות, ובתחנות כוח קטנות של מפעלים. התלות בחומרי גלם מיובאים, מזהמים ויקרים יותר, כמו סולר ומזוט, תקטן ומחיר החשמל ירד בהדרגה. כושר התחרות של התעשייה הישראלית מול תעשיות במדינות אחרות יגבר ותמלוגים ממכירת הגז יזרמו לקופת המדינה.

 

החיפוש אחר גז טבעי באתר תמר, הקרוי על שם נכדתו הבכורה של הגיאולוג יוסי לנגוצקי שהיה הראשון לזהות את הפוטנציאל במקום, החלו בשנת 2001. את החיפוש ניהלה שותפות של יזמים ישראלים וחברת בריטיש גז, אשר התפרקה כעבור מספר שנים, בעקבות העלויות הגבוהות ואי הוודאות לקיומו של גז בכמויות מסחריות.

 

ב-2007 התחדשו החיפושים תחת ניהולה של שותפות חדשה - שבה חברות נובל אנרג'י האמריקנית, המחזיקה ב-36% מהמאגר, ושלוש שותפות ישראליות – דלק קידוחים (31%), ישראמקו (29%) ודור-אלון (4%). לאחר שנתיים נוספות של חיפושים יקרים ומתישים, נשמעו בינואר 2009 קולות צהלה - נמצא גז, והרבה ממנו.

 

קידוחי החיפוש, שהגיעו לעומק של קרוב ל-5,000 מטר מתחת לפני הים, העלו ממצאים לקיומו של גז טבעי בכמויות מסחריות. בתחילה, העריכו את כמות הגז בכ-100 מיליארד מטר מעוקב (BCM), אך עם הזמן התברר כי הכמויות גדולות יותר. כיום, מעריכים כי במאגר תמר מצויה כמות של כ-270 מיליארד מטר מעוקב של גז טבעי.

 

פלטפורמת הפקת הגז של תמר (צילום: אלבטרוס) (צילום: אלבטרוס)
פלטפורמת הפקת הגז של תמר(צילום: אלבטרוס)

צוות נובל אנרג'י בחדר הבקרה של פלטפורמת הפקת הגז ברגעי ההפעלה של המערכת (צילום: נובל אנרג'י) (צילום: נובל אנרג'י)
צוות נובל אנרג'י בחדר הבקרה של פלטפורמת הפקת הגז ברגעי ההפעלה של המערכת(צילום: נובל אנרג'י)

 

החשמל יוזל, התמלוגים יזרמו

הערך המיידי של תחילת השאיבה בתמר הוא ירידה דרמטית בעלויות ייצור החשמל בישראל. בשנת 2005, כשהחלה הזרמת גז מהמאגרים בחצי האי סיני לישראל, החלה חברת החשמל לייצר כמויות הולכות וגדלות של חשמל מגז טבעי. עד שנת 2011, 40% מהחשמל הנצרך בישראל יוצר מחומר גלם זה, שעלותו הממוצעת כיום היא 5.5 דולר ליחידת אנרגיה.

 

בשנת 2011, כאמור, נפסקה הזרמת הגז ממצרים לאחר סדרה של פיצוצים שהתרחשו בצינורות הגז בחצי האי סיני. בהמשך, ביטלה ממשלת מצרים את ההתקשרות עם ישראל, על רקע ההפיכה במדינה. במקביל, מוצתה כמות הגז הטבעי במאגר "ים-תטיס" שמול חופי אשדוד. למשך יותר משנה, התנהל המשק הישראלי עם כמויות קטנות מאוד של גז טבעי.

 

התוצאה, עד היום, היא עלייה של כ-24% במחיר החשמל. בהיעדר גז טבעי, עברה חברת החשמל לייצר באמצעות סולר, בעיקר, שעלותו הממוצעת היא 26 דולר ליחידת אנרגיה, יותר מפי 5 מגז טבעי. הקפיצה החדה בעלויות הייצור של חשמל גררה בעקבותיה גם עליה במחירם של מוצרים רבים ויש המייחסים לה גם חלק מההאטה הכללית במשק הישראלי בשנת 2012, שהובילה גם לירידה בהכנסות המדינה ממסים ולגירעון ענק בתקציב המדינה.

 

בשורה נוספת שנושא עימו הגז מתמר היא הזרמה של תמלוגים לקופת המדינה. שוויו של הגז במאגר מוערך בכ-10 מיליארד דולר. 1.25 מיליארד דולר מתוכם ישולמו למדינה כתמלוגים. בנוסף, ישלמו השותפות בבעלות על המאגר מסים על רווחיהן ממכירת הגז.

 

בהתאם לחוק החדש על מיסוי רווחים ממכירת גז טבעי, שנוסח בעקבות המלצות ועדת ששינסקי, לחברות יינתן פטור ממס על הרווחים עד שירוויחו כפליים מהסכום שהשקיעו בחיפושים ובקידוח. לאחר מכן, ישלמו מס של 20% מהרווחים עד ליום שבו יצטברו רווחים השווים ל-280% מההשקעה הראשונית. החל משלב זה, ישלמו מס של 50% מהרווחים.

 

הרווחים ממכירת הגז בתמר צפויים להגיע לרמה של 200% מההשקעה הראשונית סביב שנת 2023. עד אז, לא ישולמו לקופת המדינה מסים אלא רק תמלוגים בשיעור של 12.5% מהמכירות. בשל כך, הגז מתמר לא צפוי להעשיר את קופת המדינה ולשם כך, יש להמתין לפיתוחו המלא של מאגר "לוויתן" הגדול ממנו בהרבה (450 מיליארד מטר מעוקב המיועדים ברובם לייצוא).

 

הבשורה העיקרית שנושא עימו הגז שהחל להישאב היום, הוא עצמאות אנרגטית למדינת ישראל, לפחות עד שנת 2035. חשמל ישראלי, ללא תלות ביבוא חומרי גלם ממדינות אחרות, ובעלות נמוכה בהרבה מזו שהתרגלנו אליה עד כה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבטרוס
פלטפורמת הפקת הגז של תמר
צילום: אלבטרוס
צוות נובל אנרג'י
צילום: נובל אנרג'י
מומלצים