שתף קטע נבחר

ברית בנט-לפיד במבחן: בכמה יקוצצו הקצבאות?

במהלך החג השלים שר האוצר החדש את הדיונים עם אנשי משרדו ואחריו ידונו בקיצוצים אנשי משרד האוצר עם אנשי משרד ראש הממשלה. לפיד כבר סיכם עקרונית עם נתניהו על קיצוץ בתקציב הביטחון, ועתה נותרה משוכה נוספת: בסיעת הבית היהודי מעוניינים למתן את הפגיעה בקצבאות הילדים

חברי סיעת הבית היהודי לא הולכים לוותר לשר האוצר לפיד בנושא הקיצוץ בקצבאות הילדים . מקורות בממשלה ציינו במהלך החג, כי בסיעת הבית היהודי לא שוללים לחלוטין את הקיצוץ בקצבאות אלו, אך ידרשו שהוא ימותן. התנגדותם לקיצוץ באה על רקע החשש כי תמיכה בלתי מסויגת בקיצוץ חד מדי תתפרש כהעמקת הקרע בין הציונות הדתית לחרדים וכהתקפה על ערכי משפחה מסורתיים.

 

 

לעמדותיה של סיעת הבית היהודי ישנה חשיבות גדולה לתהליך העברת תקציב המדינה, שכן חבר כנסת מטעם הסיעה, ניסן סולמיאנסקי, מכהן כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת, שצריכה לדון בהצעת התקציב ולאשרה. עד כה הציגו סיעות הבית היהודי ויש עתיד חזית אחידה מול ראש הממשלה ומול המפלגות החרדיות, במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. הברית החזקה בין לפיד לבנט תעמוד עתה למבחן ראשון, עם הצורך לקבוע סדר עדיפויות בתקציב המדינה.

 

 

במשרד האוצר המליצו ליאיר לפיד על קיצוץ של 3.5 מיליארד שקל בקצבאות הילדים שיושג על ידי הפחתת הקיצבה עבור הילד השני ומעלה לרמה של קצבת ילד ראשון (195 שקל לחודש) והחלת הצעד הזה גם על ילדים שנולדו לפני שנת 2003. הורים לילדים אלו נהנים היום מרמות הקצבאות שהיו נהוגות לפני ההפחתה שהייתה ב-2003.

 

הדיון יעבור למשרד ראש הממשלה 

לאחר החג, יציג שר האוצר החדש, יאיר לפיד, את תכניתו לקיצוץ בתקציב המדינה לשנים 2014-2013 בפני אנשיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. במהלך החג ניהל לפיד דיונים עם צמרת משרד האוצר ועם כלכלנים מחוץ למשרד, במטרה להבין את מצבה של קופת המדינה ואת החלופות שעומדות בפניו.

 

כעת, יהפוך הדיון מדיון פנימי באוצר לדיון בין אנשי האוצר לאנשי משרד ראש הממשלה. ראש אגף התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ, יציג את תכניות המשרד לקיצוץ למנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, וראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל.

 

לוקר הוא הממונה מטעם ראש הממשלה על כל הנושאים האזרחיים והכלכליים וקנדל אחראי על גיבוש תפישתו הכלכלית של משרד ראש הממשלה, אל מול הנתונים וההצעות המגיעים ממשרד האוצר. כך שבמהלך הדיון בין הרשקוביץ לביניהם, עשויה התמונה להשתנות.

 

קיצוץ של 4-3 מיליארד שקל בקצבאות 

במהלך החג הציגו אנשי אגף התקציבים ללפיד את הנסיבות שבהן נוצר הצורך בקיצוץ של 13 מיליארד שקל בתקציב 2013 ו-22 מיליארד שקל בתקציב 2014 והמליצו לו על מספר אפשרויות לקיצוץ. באוצר מעוניינים לקצץ 3 מיליארד שקל מבסיס תקציב הביטחון (קיצוץ שייגרר משנה לשנה), עוד 4-3 מיליארד שקל בשכר עובדי מדינה ועוד סכום דומה בקצבאות ילדים.

 

את היתרה מעוניינים להשלים מקיצוץ של כ-2 מיליארד שקל בסלילת כבישים והנחת מסילות רכבת ומקיצוץ נקודתי של הוצאות שונות בתקציב. קיימות גם שתי חלופות מקובלות להשלמת יתרת הקיצוץ: האחת היא קיצוץ רוחבי בתקציביהם של כל משרדי הממשלה למעט הביטחון והשנייה היא הגדלה חד פעמית של התקציב מעבר לתקרה המותרת בחוק, והעלאה במקביל של מסים, על מנת לגשר על הפער.

 

במהלך הדיונים עם בכירי אגף התקציבים, קיבל לפיד המלצה ברורה למתן ככל שניתן את הפגיעה בתקציבי התשתיות. בכירים באוצר ציינו בפני השר החדש כי ישראל סובלת מזה שנים מפיגור משמעותי אחר מדינות מערביות בתשתיות הפיזיות וכי המצב הירוד של הכבישים בישראל, כמו היעדר מערכת להסעת המונים בגוש דן ובירושלים, פוגעים בצמיחה הכלכלית בישראל. כמו כן, מייחסים במשרד להשקעה בתשתיות תפקיד חשוב בהורדת מחירי הדירות.

 

על מנת למתן את הפגיעה בתשתיות, יזדקקו באוצר לתמיכת ראש הממשלה בקיצוץ בתקציב הביטחון ובקצבאות הילדים. במהלך החג, השיג שר האוצר הסכמה עקרונית מצד ראש הממשלה לקיצוץ בביטחון וסיכם גם עם שר הביטחון על הקמת צוות משותף של בכירי המשרד, שידון בקיצוץ.

 

באוצר דורשים ליישם החלטות של הממשלה הקודמת, שמשמעותן הקטנה של תקציב הביטחון ב-7 מיליארד שקל בשנים 2014-2013. במשרד הביטחון, מנגד, ידרשו לשמור על גודלו הקיים של התקציב לנוכח האיומים המתגברים מצד איראן ואי הוודאות בנוגע לטיב היחסים עם מצרים וסוריה.

 

כמו כן, במשרד הביטחון דורשים לקבל תוספות עבור משימות חדשות שהוטלו על המשרד. בראשן, אבטחת מאגרי הגז של מדינת ישראל שעלותה מוערכת בהוצאה חד פעמית של 3 מיליארד שקל ועוד תקציב קבוע של 400 מיליון שקל מדי שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לפיד ובנט: במבחן הקצבאות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים