שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בעליות; מזור זינקה ב-19%

  ת"א 25 ות"א 100 עלו ב-0.4%. מזור חתמה על הסכם הפצה עם 4 בתי חולים בארה"ב. מחזור המסחר: 700 מיליון בלבד

  לאחר סוף שבוע ארוך בשל חג הפסח המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ב') בעליות על רקע סוף עונת הדוחות השנתיים של 2012. מחזור המסחר הסתכם ב-700 מיליון שקל. ברקע: דו"ח בנק ישראל למצב המשק.

   

  מדדי מניות

  מדד תל-אביב 25 עלה ב-0.39% ל-1,242.54 נקודות, מדד תל-אביב 100 עלה ב-0.38% ל-1,104.22 נקודות, מדד נדל"ן עלה ב-1.05% ל-333.92 נקודות ומדד בלוטק 50 ירד ב-0.18% ל-304.11 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  "המצב המאקרו כלכלי במשק טוב חוץ מבתחום אחד - הצמיחה היא בין הגבוהות ב-OECD. תחזית הצמיחה ל-2013 גבוהה יחסית גם ל-OECD, אבל אחוז אחד מהצמיחה נובע מתחילת אספקת הגז הטבעי", כך אמר נגיד בנק ישראל סטנלי פישר במעמד הגשת הדו"ח השנתי של בנק ישראל למצב המשק.

   

  "האבטלה נמצאת ברמה הנמוכה זה 30 שנה. הבעיה העיקרית היא הגרעון שמבטא גירעון מבני גבוה שמתקיים כבר כמה שנים - מה שאומר שאי אפשר יהיה לפתור את המצב באמצעות צמיחה כי אנחנו במצב של תעסוקה מלאה. המשק לא יכול לצמוח אם לא נטפל במצב התקציב, לא נצליח לצמוח באופן יציב, יהיו עליות וירידות וכל מני דברים לא רצויים", הוסיף פישר.

   

  ביחס לשקל אמר פישר, "חשוב מאוד, בגלל הגעת הגז, להעביר את החוק להקמת קרן עושר שתקח את תגמולי המס מהגז ותשקיע אותם בחו"ל - כדי שלא יהיה ייסוף מתמשך". במקביל, מזהיר פישר כי העלייה במחירי הדירות והגידול בהיקף המשכנתאות מגדילים את הסיכונים שהפעילות בתחום המשכנתאות עלולה להציב למערכת הבנקאות. "יש פער מאד גדול בין ההחלטה לבנות לבין הביצוע בפועל. הפיגורים מגיעים מאישור הוועדה המחוזית לבנייה", אמר פישר.

   

  עונת הדוחות הכספיים של 2012 הגיעה לסיומה ובראש טבלת שיאני השכר בחברות הציבוריות עומד דוד עזריאלי עם עלות שכר של 23 מיליון שקל בשנה. אחריו מדורגים ג'פרי אולסון, מנכ"ל אקוויטי וואן מקבוצת גזית גלוב, עם עלות שכר של 14.2 מיליון שקל בשנה, ובמקום השלישי דוד אביעזר, מנכ"ל פרוטליקס, עם עלות שכר של 12 מיליון שקל בשנה.

    

  מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן בשירות עצמי ירד בחצות ב-38 אגורות, 4.8%, והוא עומד כעת על 7.57 שקלים. עמלת תדלוק על ידי עובד תחנת התדלוק נותרה על 18 אגורות לליטר (כולל מע"מ), ללא שינוי מהחודש הקודם.

   

  ארבעה חודשים אחרי שהגדיל את היקף השקעותיו במניות בחו"ל, פותח בנק ישראל במהלך להגדלה משמעותית נוספת של השקעת כספי יתרות המט"ח במניות זרות. ל"כלכליסט" נודע כי הפעם יוכפלו ההשקעות המתוכננות באפיק זה מכ־2.3 מיליארד דולר לכ־4.6 מיליארד דולר. כ־4.2 מיליארד דולר מסכום זה מתכוון בנק ישראל להשקיע במניות בחו"ל כבר השנה. במקביל להכפלת היקף ההשקעה במניות ירחיב בנק ישראל גם את יעדי ההשקעה, ובנוסף להשקעותיו בשוק המניות האמריקאי הוא ירכוש השנה לראשונה מניות גם בשוקי ההון של אירופה.

    

  שוק האג"ח

  כפי שנחשף ב"כלכליסט", סקיילקס צפויה לסיים היום או מחר גיוס של 100–200 מיליון שקל, שרובו כבר הובטח, בשעבוד של מניות פרטנר (כ־15%) הלא משועבדות שבידיה, למספר מצומצם של גופים מוסדיים. ל"כלכליסט" נודע שהגיוס נעשה באמצעות הרחבה של סדרה ו' של אג"ח סקיילקס. במקביל מנסה אילן בן־דב, בעל השליטה בחברה, להשלים את המגעים עם קרן ויולה קרדיט להלוואה של 200 מיליון שקל, ולחתום עוד לפני אסיפת בעלי האג"ח הצפויה למחר על מזכר הבנות להלוואה שתינתן ל־4–6 שנים בריבית לא נמוכה.

   

  במקביל הגיע בן־דב להסכמות על הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח הגדולים בחברה־האם סאני, אולם הנציגות בראשות עופר גזית מתנגדת למתווה ההסדר. סאני לא שילמה למחזיקי האג"ח את התשלום האחרון בינואר בהיקף של כ־65 מיליון שקל.

   

  מניות במרכז

  הזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר לכיוון ישראל החלה בשבת ולאחר 150 ק"מ הגז הטבעי הגיע ביום ראשון אל מתקן הקליטה באשדוד. השותפות במאגר הן נובל אנרג'י (36%), דלק אנרגיה (31.25%, בחלוקה שווה בין החברות דלק קידוחים ואבנר שפועלות תחתיה), ישראמקו (המניה עולה ב-0.3%) (28.75%) ודור גז (4%). עלות הפיתוח של המאגר הגיעה ל-3.2 מיליארד דולר.

   

  חברת התרופות קמהדע פרסמה היום כי תסיים את 2013 עם הכנסות של 74 מיליון דולר - עלייה של 1% לעומת הכנסות 73 מיליון דולר ב-2012. קמדע נמצאת בשלבים מתקדמים לקראת הנפקה בוול סטריט, שלפי הערכות בשוק, צפויה לצאת בשבועות הקרובים.

   

  דש אייפקס סיימה את 2012 עם הכנסות של 435 מיליון שקל, לעומת הכנסות 455 מיליון שקל ב-2011. הרווח הנקי של החברה עמד בשנה שעברה על 27 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של 72 מיליון שקל ב-2011.

   

  חברת מזור רובוטיקה (זינקה ב-19%) העוסקת בפיתוח ומכירה של מכשור רפואי, חתמה עם רשת בתי החולים מובילה בארה"ב לאספקת 4 מערכות רובוטיות מסוג Renaissance עבור ארבעה בתי חולים שונים של הרשת ברחבי ארה"ב. מדובר ברכישה הראשונה של מוצרי החברה על ידי רשת בתי החולים.

   

  ענקית הגנריקה הישראלית, טבע, ספגה אמש מכה קשה, לאחר שבית המשפט המחוזי בניו ג'רזי, ארה"ב, פסק לטובת חברת אקטביס (לשעבר ווטסון) בטענה שלא הפרה פטנט על הגירסה הגנרית שלה לפולימוקרט של טבע המיועדת לטיפול באסטמה.

   

  חברת התרופות פריגו השלימה את רכישת חברת ולסרה (Velcera) המייצרת מוצרי בריאות עובר חיות מחמד תמורת 160 מיליון דולר במזומן. במהלך שנת 2012 המכירות של ולסרה הסתכמו בכ-60 מיליון דולר.


  פורסם לראשונה 02/04/2013 10:13

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים