שתף קטע נבחר

"מתקפת הסייבר": מספר אתרי ממשלה נפלו

במהלך הלילה נפלו לזמן קצר מספר אתרי ממשלה. במקביל נפרצו והושחתו אתרים פרטיים קטנים, והושתלו בהם מסרים בגנות ישראל. ראש מטה הסייבר הישראלי: "להאקרים מאנונימוס אין את הכלים לגרום לנזק משמעותי"

הפחד מהתקפה משמעותי יותר מההתקפה עצמה? פעילות ההאקרים מארגון אנונימוס, לא הצליחה עד כה לגרום לחבלה משמעותית. יצחק בן ישראל, ראש מטה הסייבר הישראלי, לא הופתע לטענתו. "כצפוי, עד כה אין נזק ממשי", אמר לסוכנות הידיעות AP, והוסיף כי "לאנונימוס חסרים הכלים לגרום לנזק לתשתיות חיוניות ואם זו הייתה הכוונה, הם לא היו מודיעים על כך. הם רוצים ליצור רעש באמצעי התקשורת לגבי נושאים שקרובים לליבם".

 

במסגרת "מתקפת הסייבר" שמתקיימת היום נגד ישראל ומכונה OpIsrael#, נפלו במשך הלילה מספר אתרים ממשלתיים ובהם אתר משרד החינוך, אתר צה"ל, אתר ראש הממשלה, אתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועוד. רוב האתרים נפלו לזמן קצר וחזרו לפעילות תקינה.

 

יתכן שחלק מהאתרים נפלו בשל תקלות שאינן קשורות למתקפה. עוד יצויין כי חלק מהאתרים הממשלתיים מתארחים על שרתי ממשל זמין של משרד האוצר, וחלקם מתארחים אצל ספקים שונים חיצוניים, כך שמערך האבטחה לא תמיד זהה לכל האתרים.

 

מדוברות האוצר נמסר: "עדכון-נכון לשעה 12:00, אתרי ממשלת ישראל זמינים לציבור כפי שהיו זמינים לאורך כל סוף השבוע. אתר משרד החינוך לא היה זמין במהלך סוף השבוע בשל תקלה טכנית שתוקנה".

 

בשעות אחר הצהריים עדכן משרד האוצר באשר לתקיפות "נכון לשעה 16:00, אתרי הממשלה נמצאים תחת מתקפות של מניעת שירות מבוזרות (DDos). במסגרת זו אתר משרד החוץ לא היה זמין ברשת למספר שניות וחזר לפעולה תקינה. יחידת ממשל זמין בתקשוב הממשלתי ומטה הסייבר הלאומי פועלים להדיפת המתקפות ונוקטים בין השאר בפעולות יזומות כגון, ניתובי תקשורת וטיפול בהתקפות מניעת השירות וזאת בתיאום עם ספקיות האינטרנט. צפויה האטה ואי זמינות בשירות מעת לעת.

ניתן למצוא הנחיות לציבור הרחב העוסקות בגלישה בטוחה ברשת באתר www.gov-net.gov.il

 

 

משתפים פעולה

אור ניר מחברת קומסק שעוסקת באבטחת מידע מסביר כי ההאקרים הקימו אתר מיוחד שממנו אפשר בקליק על העכבר, ליצור עומס מלאכותי על האתרים הממשלתיים (מתקפה המכונה DoS). "הם מאפשרים לכל אדם באינטרנט להתקיף אתרים ממשלתיים שלנו ללא צורך להבין איך להיות האקר", הוא מסביר.

 

בנוסף, מפרסמים ההאקרים רשימות של אתרים פרטיים ואתרים של בתי עסק שנפרצו והושחתו, על ידי קבוצות האקרים שונות מרחבי העולם שהחליטו להצטרף למתקפה. ההאקרים שתלו באתרים אלו מסרים בגנות ישראל, וציינו כי ההתקפה מתרחשת בשל הכיבוש, הפרת זכויות האדם של הפלסטינים והטרור הישראלי, כהגדרתם. אבטחת המידע באתרים הפרטיים והקטנים נמוכה בדרך כלל משל אתרים גדולים. זאת מאחר שמספר רב של אתרים מתארחים בשרת אחד משותף. 

 

התקפות מסוג זה (הנקראות Defacement) מתרחשות באופן קבוע, כאשר ההיקף עולה כאשר יש עימותים צבאיים, או עימותים מקוונים, ובמקרים רבים האתרים מתוקנים כעבור כמה שעות עד כמה ימים.

 

 

"מכל הפעילות שמתרחשת באינטרנט בסוף השבוע הזה ניתן להבין כי אין ההתקפה מכוונת כנגד יעדים איכותיים, אלא נגד כל אתר שנמצא לא מוגן והסיומת שלו הינה .il או נגד אתרים המוכרים כנמצאים בשימוש המשתמש הישראלי", מסביר ניר ומוסיף כי ההאקרים פירסמו רשימה של 1,300 אתרים שאליה יפרצו. מניתוח הרשימה שערכה החברה עולה כי חלקם נפרצו בעבר, וידוע כי יש להם אבטחה חלשה, וכי עד כה חלק קטן מהם נפרץ מחדש במסגרת ההתקפה הנוכחית.

 

במסגרת ההתקפה מסתובבות ברשת רשימות מודלפות שונות עם פרטים של גולשים, ולכאורה רשימה של כרטיסי אשראי. רשימת הכרטיסים ככל הנראה מקורה בתושבים מחוץ לישראל, והיא מכילה כ-40 כרטיסים בלבד. חלק מהסיסמאות והפרטים האחרים שפורסמו אינם עדכניים או מכילים סיסמאות פשוטות כגון 1234. מומלץ בכל מקרה לבחור סיסמאות חזקות לשירותים השונים, ולעקוב באופן קבוע אחרי דיווח האשראי, כדי לראות שאין הוצאות חריגות.

 

בשבועיים האחרונים הכריזו האקרים, המשייכים עצמם לקבוצת אנונימוס, כי "ימחקו את ישראל מהאינטרנט" וקראו להאקרים מרחבי העולם להצטרף אליהם בפעולות מקוונות נגד אתרים ישראלים. לא ברור אם ההאקרים כיוונו את תאריך המתקפה ליום הזכרון לשואה ולגבורה.

 

לנשום עמוק

ה"מתקפות" הללו לרוב לא מצליחות לגרום לנזק ממשי אלא בעיקר להטריד ולעצבן ומעל הכל, לזרוע פחד. כשאנחנו רואים את הטיפוסים מאנונימוס במסכות מהסרט V For Vendetta, ושומעים את הקול הממוחשב בסרטונים שלהם אנחנו קונים את הדמות שהם יצרו להם. אך בפועל מדובר בקבוצה מפוזרת מאוד של אנרכיסטים, שכל מטרתם היא להטריד את איזה אויב שהם יחליטו לנכון אותו זמן.

 

אנונימוס לא תמיד הייתה כל כך פוליטית. בתחילת דרכה המטרד הכי גדול שהם הצליחו לייצר זה לשלוח פיצות לבתים של דמויות ציבוריות שהם לא אהבו אותו רגע, כשבשנים האחרונות הם התפתחו והתפצלו לקבוצות שונות כשכל אחת שמה לה למטרה לתקוף גופים המייצגים דברים שהם לא אוהבים. בסרטו הדוקומנטרי של בריאן קנפנברגר על ההאקטיביסטים מאנונימוס ניתן לראות את האבולוציה שהארגון עבר מילדים כועסים לפעילים חברתיים וגם לקרעים במה שאפשר לקרוא בהעדר מילה אחרת, ארגון.

 

 


פורסם לראשונה 07/04/2013 08:09

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים