שתף קטע נבחר

בלי פאניקה: מה שצריך לדעת על מתקפת הסייבר

ההתקפה הגדולה שתוכננה להיום נגד ישראל תחת הכינוי Opisrael# הובילה לכך שמספר אתרי ממשלה, בהם משרד החינוך ואתר צה"ל וגם אתרי מסחר ממגוון רמות חשיבות נפלו לזמן קצר. למה הכוונה במילה "נפלו"? האם זה אומר שהמידע שלנו בסכנה? או שאולי יש איש רעול פנים מחוץ לחלון שמנסה להכנס פנימה? מילון מונחים

1. מי הם אנונימוס?

אנונימוס היא קבוצה אמורפית של אנשים אנונימיים המתאגדים יחדיו למטרה משותפת. על פי הסרט התיעודי "אנחנו ליגיון", בתחילת דרכה הקבוצה כללה לרוב בני נוער מנודים שאהבו להטריד דרך האינטרנט את אלו שהם שנאו. בשנים האחרונות הם הפכו למעין ארגון פוליטי שהוא בעיקר בעד הנגד. תת קבוצה בתוך אנונימוס החליטו להתאגד נגד ישראל ולהפיל כל אתר עם סיומת il שהאבטחה שלו נמוכה מספיק כדי שאפשר יהיה לפרוץ אליו. 

 

 

2. למה הכוונה שהאתר נפל?

המשמעות של "האתר נפל" היא שהאתר אינו זמין כעת. אחת הדרכים הנפוצות לגרום לכך היא במתקפה מסוג DoS או מניעת שירות.

 

בפשטות אתר אינטרנט עובד כך: אתם לוחצים על קישור, המחשב שלכם מבקש מידע מהשרת שעליו מאוחסן האתר והוא שולח אליכם את המידע. במתקפת DoS, פעיל מפעיל תוכנה המתנהגת כמו אלפי משתמשים הפונים בו זמנית לשרת שמחזיק את האתר. וכך זה פועל ברציפות ובאינטנסיביות כך שהשרת עסוק אך ורק בלענות לבקשות הזדוניות, והמשתמשים הרגילים לא יכולים לגשת אל האתר ומקבלים הודעת שגיאה או שקופית שהאתר עמוס כרגע. במתקפה מסוג זה אין נזק אמיתי ובסיומה האתר חוזר לפעילות רגילה.

  


 

3. השחתה

"השחתה"או "דיפייסמנט" היא מתקפה שבה האקרים משיגים גישה לאתר עצמו, ומחליפים את עמוד הבית בעמוד עם תמונות וכיתוב משלהם. במקרה שלנו, תמונות של שאהידים וכדומה. ההשחתה היא הפיכה - ודי בקלות. ברגע שבעל האתר מחזיר לעצמו את השליטה בשרת הוא יכול להחליף את העמוד המושחת בגיבוי של האתר האמיתי. פה זמן החזרה לפעילות רגילה תלוי בעיקר בזמינות מנהל האתר ופחות בגורמים טכניים.

 

4. חשיפת פרטים

חשיפת פרטים היא אולי דרגת הפריצה שיש לה השלכות ממשיות. במתקפה שכזו האקרים משיגים גישה למאגרי נתונים של אתרים המחזיקים בצורה לא מאובטחת כראוי פרטי אשראי. לאחר מכן הם מפרסמים אותה באתרי שיתוף טקסט כמו pastebin, והפלא ופלא אתם מחוייבים באלפי דולרים בחו"ל מבלי שתדעו. הנושא לא זר לחברות האשראי והן מטפלות באלפי מקרים כאלה בשנה, ונוהגות להשיב את הכסף הגנוב לבעליו החוקיים.  

 

השחתה באתר נשות הכותל ()
השחתה באתר נשות הכותל

 

 

  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים