שתף קטע נבחר

אחרי 70 שנה: פולנים שהסתתרו חוזרים ליהדותם

סמוך לגיא ההריגה אושוויץ, ערב יום השואה, בחרו עשרות פולנים לחקור את שורשיהם שבעה עשורים לאחר שמשפחותיהם בחרו להסתתר תחת זהות פולנית ואף נוצרית מחשש לחייהם. ההערכה כי בפולין חיים כמה עשרות-אלפי פולנים בתחפושת

70 שנה אחרי – היהודים כבר לא מסתירים את זהותם: עשרות צעירים פולניים שגילו לאחרונה את שורשיהם היהודיים התכנסו בסוף השבוע בעיירה אושוויינצ'ים (אושוויץ) – המקום שמסמל אולי יותר מכל את שואת יהודי אירופה – כדי ללמוד על עבר משפחותיהם ובעיקר להפגין גאווה במוצאם.

 

 

 << הכל על העולם היהודי - גם בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

הכינוס נערך בסמיכות ליום הזיכרון המצוין בישראל, ביוזמת ארגון "שבי ישראל", הפועל לחיזוק הקשרים עם צאצאי יהודים במקומות שונים בעולם, במטרה להמחיש את התחדשות החיים היהודיים בפולין בשנים האחרונות.

 

אחרי הפחד, מרגישים בנוח לחפש אחר הזהות האבודה (צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל) (צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל)
אחרי הפחד, מרגישים בנוח לחפש אחר הזהות האבודה(צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל)

 

כיום ידוע על כ-4,000 יהודים במדינה, וההערכות הן שישנם עוד עשרות-אלפים המסתירים עד היום את זהותם האמיתית או שאינם מודעים לה, וביניהם כאלה שאומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה ולא סופר להם דבר על שורשיהם.

 

ב"שבי ישראל" מספרים על "תהליך מופלא" המתרחש בפולין במסגרתו רבים מהם חוזרים אט-אט ליהדותם. ההסבר: הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה, גרמה להם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, וכעת הם מרגישים חופשיים לקבל בחזרה את זהות משפחתם האבודה.

 

הפולנים חוקרים את השורשים

בסמינר המיוחד שננעל באושוויינצ'ים השתתפו צעירים פולנים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, המבקשים ללמוד יהדות ואת ההיסטוריה של עמם, להכיר עוד אנשים כמותם, ומעל לכל - לחגוג ולבטא את גאוותם בשורשים היהודיים.

 

יודעים על 4,000 םולנים עם שורשים יהודיים. ההערכה היא שמדובר בעשרות-אלפים (צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל) (צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל)
יודעים על 4,000 םולנים עם שורשים יהודיים. ההערכה היא שמדובר בעשרות-אלפים(צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל)

 

בסוף השבוע הם קיימו כהלכתה את השבת האחרונה שלפני יום השואה הישראלי, האזינו להרצאות, נטלו חלק בדיונים על עתיד העם היהודי - והשתתפו בתפילות מרגשות במיוחד בבית הכנסת של העיירה, "חברה לומדי משניות", שחודש בשנת 2000 - היחיד הפעיל באזור.

 

בבית המדרש שבעיירה אושוויינצ'ים (צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל) (צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל)
בבית המדרש שבעיירה אושוויינצ'ים(צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל)

 

יו"ר ומייסד ארגון "שבי ישראל" מיכאל פרוינד, אמר: "בשנים האחרונות החל מספר הולך וגדל של צעירים פולנים לחקור את שורשיהם היהודיים, שאותם היטלר ושותפיו ניסו בכל כוחם להשמיד".

 

"האירוע הזה, שהמיקום והתזמון שלו אינם מקריים, נועד לסמל את נצחיות הרוח היהודית", הוסיף. "אינני יכול לחשוב על דרך ראויה יותר לבטא את נצחיותו של עם ישראל מאשר לחגוג שבת עם צעירים פולנים שמבקשים ללמוד על שורשיהם היהודיים, בצל גיא ההריגה המכונה אושוויץ".

 

 • מה לי ולזה? לא בחרתי להיות יהודי/ ניר מנוסי

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל
  מאמינים שיש להם שורשים יהודיים
  צילום: איוונה גירמלה, ארגון שבי ישראל
  מומלצים