שתף קטע נבחר

חסידים שלנו: היהודים שהצילו יהודים בשואה

כולם שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסִכנו עצמם, ולא פעם הקריבו את חייהם במטרה להציל אחרים, אף שיכלו לברוח. זכרם יונצח בטקס יחידי במינו. הכירו את אוטו קומוי - גיבור שנספה בשואה

את חסידי אומות העולם כולם מעלים על נס, אבל במלחמת העולם השנייה גם יהודים הצילו יהודים. מחר (ב'), יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יתקיים לצד האירועים הממלכתיים והמרכזיים, גם הטקס השנתי לציון גבורתם של מצילים יהודיים, בהענקת אות מיוחד ל-28 מהם (או לשאריהם) שפעלו בהונגריה בשנות המלחמה. אורח הכבוד באירוע יהיה שגריר הונגריה בישראל, זולטאן סנטג'ורג'י.

 

<< הכל על העולם היהודי - גם בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

הטקס - ככל הנראה היחיד בעולם המפנה זרקור אל פעולות ההצלה של יהודים - נערך על ידי המרכז העולמי של "בני ברית" וקרן קיימת לישראל, ויתקיים ביער הקדושים בפרוזדור ירושלים, "רחבת מגילת האש". הוא נערך זו השנה ה-11, ועד היום הוענקו בו כ-40 אותות ליהודים שפעלו בצרפת, הונגריה, גרמניה והולנד או לשאריהם.

 

השנה הוא מוקדש לזכרו של אוטו קומוי, יו"ר הפדרציה הציונית בהונגריה, שהציל אלפי יהודים בתקופת השואה עד שנחטף על ידי אנשי המשטר הפשיסטי, וההערכה היא כי נרצח.

 

גבורת היהודים שהצילו יהודים

משנת 1940 ועד תחילת 1945, בה נעלם, מילא קומוי תפקיד מכריע בשם התנועה הציונית בהונגריה בפעולות עזרה והצלה. גולת הכותרת של פעילותו הייתה הקמת 52 בתי ילדים בחסות הצלב האדום, בהם מצאו מקלט יותר מ-5,000 ילדים ו-600 אנשי צוות, וחולקו אלפי תעודות חסות מזויפות על ידי תנועות הנוער החלוציות שבמחתרת.

 

מנציחים את זכר היהודים שטרם זכו לתהודה ציבורית ראויה ()
מנציחים את זכר היהודים שטרם זכו לתהודה ציבורית ראויה

 

קומוי אף היה אחראי על פריסת חסות הצלב האדום על בתי חולים ומרפאות שפעלו בקהילה היהודית, ובכך הציל את חייהם של רופאים ואחיות יהודים. כן תמך בהברחת יהודים מהונגריה לארץ ישראל דרך רומניה וטורקיה, והיה שותף בפעולות למניעת גירוש יהודים מהמדינה למחנות ההשמדה וליציאתם של 1,684 יהודים ב"רכבת קסטנר".

 

ב-1 בינואר 1945, ימים ספורים לפני נסיגת הגרמנים וההונגרים מפני הכוחות הסובייטים, חטפו שלושה אנשי המשטר

הפאשיסטי "צלב החץ" את קומוי מהמלון בו שהו משרדי "הצלב האדום", ועקבותיו לא נודעו עד היום. ההשערה היא כי נרצח עם אלפי יהודים נוספים על גדות הדנובה. את "אות המציל היהודי" תקבל בשמו נכדתו, אורנה ברנע.

 

יחד עם קומוי יוענק האות לציון פועלם וזכרם של יהודים נוספים שעסקו בהצלת אחיהם: מנחם מנדל סלומון ז"ל, מאיר כהני ז"ל, הרב ד"ר פנחס רוזנבאום ז"ל, דוד פרידמן ז"ל, פרופ' מנחם צבי קדרי ז"ל, דוד עשהאל ז"ל, יעקב אדוֹרם ז"ל, אביגדור פרידמן ז"ל, בנימין פייגנבאום ז"ל, חיה קליינמן, פנינה בלום, ירמיהו לביא, יצחק שלמון, אפריים נדב ז"ל, ציפורה נדב, פרץ רֶבֶס ז"ל, נעמי רֶבֶס ז"ל, יעקב דיושי ז"ל, שושנה ברזל, יהודית מקאי, אסתר ורדי, אהרון צוקרמן, קלָרי קרני, ורה וייס ז"ל, יהושע נויבירט, אברהם קוֹש וחנה עצמון.

 

ב"בני ברית" אומרים כי סיפוריהם המאלפים של אלפי יהודים שהקדישו את עצמם להצלת אחיהם היהודים במהלך השואה ברחבי אירופה ותחת סכנות איומות, טרם זכתה לתהודה ציבורית ראויה. רבים שיכלו לנסות ולמלט את עצמם העדיפו להישאר ולהציל אחרים. חלקם שילמו על כך בחייהם. מארגני הטקס הוסיפו כי הם רואים חשיבות מיוחדת בחשיפת בני הנוער לפועלם ולגבורתם של המצילים היהודים בשואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הציל אלפים - ונרצח. אוטו קומוי
מומלצים