שתף קטע נבחר

באוצר רצו להעלות את שכר הלימוד - ולפיד לא ידע

שר האוצר כלל לא שמע על התוכנית להעלות ב-20% את שכר הלימוד אם תקציב ההשכלה הגבוהה לא יקוצץ, ובעקבות הסערה החדשה זימן לשיחת בירור את סגן ראש אגף התקציבים. יו"ר התאחדות הסטודנטים: לא עוסק בשאלה אם לפיד הכיר או לא

האוצר תכנן להעלות את שכר הלימוד - והשר החדש כלל לא ידע על כך: שר האוצר, יאיר לפיד, נפגש היום (ג') עם יוני רגב, סגן ראש אגף התקציבים האחראי על נושא ההשכלה הגבוהה. השיחה נערכה בעקבות פגישתו של רגב עם יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אורי רשטיק - שבעקבותיה חששו הסטודנטים מהעלאת שכר הלימוד. לפיד, שנכנס לתפקידו בחודש שעבר, לא עודכן בתוכנית להעלאת שכר הלימוד. הערב הוא נפגש עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, כחלק מהדיונים על התקציב.

 

לעדכונים נוספים - כנסו לעמוד הפייסבוק של ynet  

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

קשישה נרצחה בבאר שבע, בתה וחתנה חשודים

פרופ' שטרנהל: 'טייטל הוא תוצר של הסביבה שלו'

 

בפגישה ביקש לפיד מרגב לספר לו מה היה תוכן השיחה שהתקיימה בינו לבין רשטיק, שלאחריה יצא יו"ר התאחדות הסטודנטים בהצהרה כי רגב הציב בפניו אולטימטום, לפיו אם הסטודנטים לא יסכימו להעלאת שכר הלימוד, תקציב ההשכלה הגבוהה יקוצץ - ותתבצע העלאה חד צדדית של שכר הלימוד.

 

עיני בדרך לפגישה עם לפיד (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
עיני בדרך לפגישה עם לפיד(צילום: מוטי קמחי )
 

בכיר האוצר הסביר כי היה מדובר בשיחה לא מחייבת, ללא נוכחותם של נציגי המועצה להשכלה גבוהה. רגב הבהיר כי הפגישה התקיימה לקראת תפוגת תוקפו של ההסכם בין האוצר לסטודנטים, שהגביל את יכולתו של האוצר להעלות את שכר הלימוד ללא הסכמה מצד התאחדות הסטודנטים. תוקפו של אותו הסכם יפוג בספטמבר הקרוב.

 

במהלך השיחה ציין רגב בפני רשטיק את העובדה שייתכן כי יידרש קיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה או לחילופין העלאה של שכר הלימוד ב-20%. לדברי רגב, רשטיק היה זה שהגיב בשאלה "האם זה אולטימטום?", בעוד שהוא עצמו לא הציג את הדברים כך.

 

במהלך הפגישה הסביר לפיד לרגב כי אין בכוונתו לאשר העלאה של שכר הלימוד או קיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה. מוקדם יותר פרסם לפיד הודעה בפייסבוק שלפיה "איש לא החליט להעלות את שכר הסטודנטים, אין שום אולטימטום באוויר. אילו חשבתי שהולכים לפגוע בסטודנטים, הייתי נוסע אליי הביתה כדי להפגין נגד עצמי בעצמי". לפיד האשים בהודעה את יו"ר התאחדות הסטודנטים כי בדה את האולטימטום מלבו כדי שיוכל להציג את עצמו כמי שכופף את האוצר ומנע קיצוץ, בעוד שלא הייתה כל כוונה לבצע קיצוץ שכזה.

 

הסטודנטים ערכו כינוס חירום (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הסטודנטים ערכו כינוס חירום(צילום: עופר עמרם)

 

למרות הודעת ההרגעה של לפיד, ערכו הסטודנטים כינוס חירום בסמינר הקיבוצים בתל-אביב - ורשטיק חזר על דבריו כי ניתן לו אולטימטום. "אני לא עוסק בשאלה אם לפיד מכיר את זה או לא, זה לא מענייני. אני יודע שפקיד בכיר במשרד האוצר ישב איתי לשיחה בארבע עיניים ואמר לי את הדברים בצורה ברורה, אין פה מקום לפרשנויות. טוב יעשה שר האוצר אם ינחה את פקידיו שלא לקצץ בתקציב ההשכלה הגבוהה. אני מאמין לו, אבל זה לא העניין".

 

רשטיק חזר על דבריו כי "בפגישה שערכתי עם נציג האוצר הבנתי באופן חד משמעי שיש כוונה ברורה לקצץ בתקציב ההשכלה הגבוהה וגם להעלות את שכר הלימוד. אני שמח על הצהרת לפיד שאין בכוונתו לעשות את הדברים, ואנחנו נגבה אותו כל עוד ישמור על מערכת ההשכלה הגבוהה ועל שכר הלימוד האוניברסיטאי. אנחנו עומדים על המשמר ובוחנים את הדברים במבחן התוצאה, ומבחן התוצאה הוא לא סטטוס בפייסבוק, אלא תקציב המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר לפיד
צילום: רויטרס
צילום: עופר עמרם
"הבנתי שיש כוונה לקצץ". רשטיק
צילום: עופר עמרם
מומלצים