שתף קטע נבחר

מתקפת שרים נגד לפיד: "קיצוץ - פגיעה קטלנית"

הפגיעה הפוטנציאלית בתקציבי משרדיהם הובילה את שרי הפנים וביטחון הפנים להצהרות תקיפות. "זהו אינטרס לאומי", הבהיר אהרונוביץ, וסער הזהיר: "יש סכנה, איאבק בזה". מוקדם יותר תקף שר התחבורה כץ את הכוונה לקצץ בפרויקטים: "שערורייה". האוצר: עומק הגירעון מחייב קיצוצים, נייצר צמיחה

בזמן שבמשרד האוצר מנסחים את הצעת התקציב שאמור לכלול גזרות כואבות, מחריפות האזהרות שמכוונות לשר האוצר יאיר לפיד. בצהריים (יום ד') הצטרפו שרי הפנים וביטחון הפנים למתקפה והביעו התנגדות לכל קיצוץ בשטחם. "פגיעה בתקציב עלולה להיות קטלנית", אמר גדעון סער, בעוד יצחק אהרונוביץ' הבהיר כי הוא מתכוון לעשות "ככל הניתן" כדי למנוע פגיעה במשרדו.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ארה"ב: צפון קוריאה עלולה לשגר טילים בכל רגע

מדינה ערבית הכירה בחיזבאללה כארגון טרור

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בכנס איגוד הגזברים של השלטון המקומי, הוסיף סער כי "השלטון המקומי יצא ממשבר מאוד גדול. המצב היום ברשויות רבות הוא שונה, אבל הוא עדיין שברירי. הסכנה היא בפגיעה בתקציבי האיזון ובתקציבים של תכניות הבראה. אני מתכוון להיאבק בעניין הזה, זה היעד שלי לקראת דיוני התקציב".

 

לפיד מגיע לישיבת ממשלה. השרים נערכים לקרב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
לפיד מגיע לישיבת ממשלה. השרים נערכים לקרב(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בשלטון המקומי הכריזו לפני כחודשיים על מאבק בכוונת משרד האוצר, לטענתם, לקצץ כ-400 מיליון שקל מתקציב מענקי האיזון של הרשויות המקומיות, שעומד על 2.8 מיליארד שקל.

 

לדברי סער, "פגיעה בתקציבים האלה היא מסוכנת. היא יכולה להכניס את הרשויות המקומיות לסחרור וכשרשות מקומית קורסת ויש משבר עמוק יותר בשלטון המקומי זה עולה למדינה מיליארדים. אני מתכוון לפעול יחד עם ראשי

הרשויות למנוע פגיעה בתקציבי האיזון ובתקציבי תוכניות ההבראה, שחיוניים ליציבות ולאיתנות הכלכלית של הרשויות המקומיות".

 

בטקס חלוקת דרגות במטה הארצי, הבהיר השר אהרונביץ' כי הוא מתנגד לכל קיצוץ במשרדו. "כמדינה אנחנו נמצאים בפתחם של ימים לא פשוטים, ימים של גזרות וצורך בקיצוץ משמעותי. לאורך ארבע שנות כהונתי, עמדתי על כך שלא נהיה חלק מהקיצוץ וכך היה. בכוונתי להמשיך ולעשות ככל הניתן על מנת שתקציב המשרד ותקציב המשטרה לא ייפגעו, זהו אינטרס לאומי.

 

מוקדם יותר היום, הצטרף גם שר התחבורה ישראל כץ למתקפה על הקיצוצים הצפויים ואמר כי "קבלת הצעת משרד האוצר לקיצוץ בפרויקטי תחבורה היא אחת השערוריות הציבוריות הגדולות בתולדות המדינה".

 

עוד דיווחים על ענייני התקציב:

יחימוביץ' תקפה את לפיד: "איפה הבושה?"

באוצר רצו להעלות את שכר הלימוד - ולפיד לא ידע

 

השר גם מאיים כי יפנה למבקר המדינה, שכן ביטול הפרויקטים יגרום לטענתו נזק כה גדול, עד כי בעתיד יחקר הנושא על-ידי משרד המבקר. במהלך מסיבת העיתונאים, האשים השר כץ את שר האוצר לפיד ואת פקידי משרדו בניצול המצב הכלכלי לביטול פרויקטים שמלכתחילה התנגדו להם.

 "שלטון הפקידים מאיים להחריב את החזון". באוצר אמרו כי הקיצוץ המוצע אינו מבטל פרויקטי תחבורה, אלא מתוכנן להביא לדחייתם לתקופה מוגבלת.

 

והאזהרות לאוצר לא עצרו בממשלה. 21 ראשי רשויות מהנגב ומהגליל פנו ללפיד בדרישה שלא יקצץ בתקציבים המוקצים לפריפריה. במכתבם קראו ראשי הרשויות לשר להאיץ את פיתוח תשתיות התחבורה בפריפריה ולהוריד מהפרק כל דיון בנוגע לקיצוץ הטבות המס ליישובים הזכאים. כמו כן, קראו הרשויות ללפיד לפעול, במסגרת אחריות משרדו, לשיווקן של כ-60,000 יחידות דיור שכבר אושרו ברחבי הנגב והגליל. "ישראל עומדת בפני החלטה האם להמשיך במימוש חזונה של קודמתה או לנטוש אותו", הם נימקו.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה ש"משרד האוצר מגבש בימים אלה את הצעת התקציב, המתמודדת מחד עם גרעון עמוק ושואפת לייצר צמיחה שתחלחל לכל שכבות הציבור. עומקו של הגרעון מחייב קיצוצים מחד ויישום מדיניות המציבה את האדם העובד במרכז מאידך, תוך פעולות רוחב להגדלת שוק העבודה בישראל ויצירת צמיחה במשק".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביטל להב ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר סער. אזהרה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אליעד לוי
השר אהרונוביץ'. התרעה
צילום: אליעד לוי
מומלצים