שתף קטע נבחר

איראן רואה 8 שנים קדימה: "המצאנו מכונת זמן"

ראש המרכז להמצאות אסטרטגיות בטהרן טוען שהצליח לבנות מכונה שצופה ב-98% דיוק את חייו של כל אדם בשמונה השנים הקרובות: "זה לא יביא אותך לעתיד, אבל זה יביא את העתיד אליך". משפחתו לא התלהבה: "ניסיון להחליף את אלוהים"

האם הבשורה הגדולה של עולם המדע תגיע דווקא מטהרן? מדען איראני צעיר טוען שהמציא מכונה שמסוגלת לחזות את העתיד של מי שייגע בה. "זה אמנם לא יביא אותך לעתיד, אבל זה יביא את העתיד אליך", הוא מתגאה.

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

סיפורי הבלוגוס:

'אח גדול' בליטא: מס הכנסה נעזר במצלמות גוגל

פוטין הוכנס בטעות לרשימה השחורה של פינלנד

גמל חלופי: הולנד יקבל גמל במקום זה שנאכל

 

עלי ראזגי, בן 27, שעומד בראש המרכז להמצאות אסטרטגיות באיראן, רשם כבר 179 המצאות על שמו. למרות זאת, הפעם נראה שהוא נרגש במיוחד. "אני עובד על הפרויקט הזה בעשר השנים האחרונות", הוא צוטט בעיתון הבריטי טלגרף. "המכונה צופה ב-98% אחוז דיוק את חייו של כל אחד חמש עד שמונה שנים קדימה".

  

אז איך מכונת הזמן עובדת? ראזגי מסביר שהמכונה מורכבת ממכלול אלגוריתמים שסורקים את מגע ידו של המשתמש. לאחר שקלול הנתונים מוציאה המכונה תדפיס שבו העתיד הצפוי לו. המכונה, לפי ראזגי, לא גדולה כלל והיא יכולה להיכנס בקלות לתיק של כל מחשב נייד.

 

"מביא את העתיד אליך". האיראנים הקדימו את הסינים? (צילום: AP) (צילום: AP)
"מביא את העתיד אליך". האיראנים הקדימו את הסינים?(צילום: AP)

 

אבל הצרכים שהמכונה עונה עליהן אינם פרטיים בלבד. לפי ראזגי, הממשלה האיראנית יכולה לחזות אפשרות של עימות צבאי עם מדינות זרות, ולהתכונן לקראת תנודות אפשריות בערך המטבע המקומי ובמחירי הנפט. "ממשלה שיכולה לראות חמש שנים קדימה יכולה להכין את עצמה לאתגרים שיעמדו מולה. אנחנו רוצים לשווק את ההמצאה

הזאת לממשלות כמו לבני אדם", מסביר המדען האיראני הצעיר.

 

המשפחה והחברים של ראזגי פחות התלהבו מההמצאה, וטענו שהוא "ניסה להחליף את אלוהים". להגנתו הוא אומר כי "הפרויקט הוא לא נגד הדת ונגד הערכים שלנו. האמריקנים עובדים על המצאה דומה ומבזבזים עליה מיליוני דולרים, ואני המצאתי אחת בחלק מזערי מהסכום". גם על סין יש לראזגי בטן מלאה: "הסיבה שאנחנו לא משיקים את האבטיפוס היא כדי שהסינים לא יגנבו את הרעיון, ואז ישווקו מיליוני מכונות כאלה תוך לילה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
באיראן המציאו מכונת זמן?
צילום: AP
מומלצים