שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ת"א נסגרה באדום; כיל איבדה 3.2%

  המדדים ת"א 25 ות"א 100 איבדו 0.2%, מדד הבנקים טיפס ב-0.7%. פרולור עלתה ב-4.3% לאחר חשיפת כלכליסט כי החברה שכרה את ג'פריס לאתר רוכש בשווי של 800 מיליון דולר. מחזור המסחר: מיליארד שקל

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ה') ביציבות על רקע דיוני התקציב בין שר האוצר לראש הממשלה. מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל.

   

  בסיכום שבועי ת"א 25 נותר ללא שינוי, ומתחילת השנה עלה ב-3.8%. ת"א 100 עלה ב-0.2% ומתחילת השנה טיפס ב-4.5%. מדד ת"א תקשורת בלט השבוע בעלייה חדה של 7.6%, והשלים עלייה של 12.7% מתחילת השנה.

   

   

  מדדי מניות

  מדד ת"א 25 ירד ב-0.17% ל--1,230.12 נקודות, מדד ת"א 100 ירד ב-0.19% ל-1,096.43 נקודות, מדד בלוטק 50 ירד ב-0.17% ל-304.37 נקודות ומדד נדל"ן ירד ב-0.12% ל-330.38 נקודות..מדד הבנקים טיפס ב-0.7%.

   

  ברקע המסחר 

  היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים בחודש מרס הסתכם ב-4 מיליארד שקל - עלייה של 2.7% לעומת היקף המשכנתאות בפברואר. עם זאת בהשוואה לחודש מרס 2012 מדובר בעלייה חדה יותר של כ-17%. כך נמסר מבנק ישראל. העלייה בהיקף המשכנתאות בחודשים האחרונים באה על רקע הורדת ריבית בנק ישראל ל-1.75%, והערכות במערכת הבנקאות שלפיהן הריבית תישאר ברמתה הנמוכה גם בחודשים הקרובים.

   

  הפגישה המתוכננת בין שר האוצר יאיר לפיד לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו לצורך הצגת עקרונות התקציב, הסתיימה אחר הצהריים. במסגרת גזירות התקציב המתוכננות, מציע משרד האוצר להטיל מס מיוחד על דירות פאר, מכוניות יוקרה ומוצרי מותרות נוספים.

   

  במקביל לפיד אמר אתמול כי יקים ועדה שתבחן מחדש את זכויותיה של המדינה במשאבי טבע המנוהלים על ידי חברות פרטיות. "משאבי הטבע של ישראל הם נכס ציבורי והציבור הישראלי צריך להיות הראשון שייהנה מהם", כתב לפיד בהצהרה ששלח בדואר אלקטרוני. בתוך כך התבטא שר האוצר לגבי אפשרות של מיזוג כיל (איבדה כ-3.2%) שבשליטת החברה לישראל (ירדה בכ-2.1%) לבין חברת פוטאש הקנדית ואמר כי יתנגד למהלך כזה בעתיד.

   

  מניות במרכז

  חברת הביומד הישראלית פרולור ביוטק (עלתה ב-4.3%) שבראשה עומד יו"ר טבע, פיליפ פרוסט, שכרה את בנק ההשקעות האמריקאי ג'פריס, במטרה לבחון אפשרויות אסטרטגיות שונות - כולל מכירת החברה - וכן גיבוש אנליזה חיצונית לשווי הכלכלי של כל אחד משלושת מוצריה המובילים, כך נודע ל"כלכליסט". ארבע חברות בוחנות את הרכישה של פרולור - פייזר, נוברטיס, גלקסו־סמית'־קליין וטבע הישראלית, וכי המחיר שאליו חותרים בעלי המניות של החברה הוא עד 800 מיליון דולר, למרות שהחברה נסחרת בשווי של 322 מיליון דולר בלבד.

   

  "אם יפתחו את נושא המיסוי על תגליות גז בשנית אנחנו נשקול את כל כל הפעילות שלנו בישראל", כך הצהיר היום יו"ר ומנכ"ל נובל אנרג'י צ'ארלס (צ'אק) דווידסון. הדברים נאמרו לסיכום ביקורו של דוויסון בישראל ובקפריסין כדי לקדם את פיתוח שדות הגז באגן הים התיכון, שם מחזיקה נובל אנרג'י בכל המאגרים המוכחים והפוטנצאילים שהתגלו בשנים האחרונות הן מול ישראל והן מול קפריסין. 

   

  דיוידסון סיפר שנפגש אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והיום הוא צפוי להיפגש שר האנרגיה סילבן שלום. אחד הנושאים שעלו בפגישה הוא יצוא הגז מישראל ממאגר "לוויתן". "מאגר לוויתן אינו תמר, ובלעדי יכולות יצוא אין לו תוחלת. כשוועדת ששינסקי יצאה לדרך כבר היינו עם מיליארד דולר בהשקעות בו. עם לוויתן זה לא יכול לקרות ולדעתי על ממשלת ישראל לאמץ במלואה את מסקנות ועדת צמח לעניין יצוא הגז", אמר דיוידסון.

   

  קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, מכרה אתמול מניות דלק רכב בהיקף של 50 מיליון שקל לכלל ביטוח. המכירה היא של 1.4% ממניות דלק רכב שבשליטת גיל אגמון ומחיר של 36.2 שקל למניה - 80 אג' מתחת למחיר השוק. מדובר בהמשך האסטרטגיה של קבוצת דלק שמוכרת מניות בחברות בנות לצורך הקטנת המינוף של הקבוצה, אסטרטגיה אותה מוביל המנכ"ל אסי ברטפלד.

    

  ביוליין קיבלה אתמול את כל האישורים הרגולטורים הנחוצים לשם התחלת הניסוי שלב 2 ב-BL-8040 לטיפול בחולי לוקמיה (סרטן הדם). תוצאות הניסוי צפויות להתקבל ברבעון הרביעי של 2013.

   

  "מוקדם מדי לדבר על תיקון של מניות שוק התקשורת בישראל או העלאת מחירי חבילות הסלולר במחצית השנייה של 2013 וב-2014. ההאטה הנוכחית בתחרות העיקשת בשוק התקשורת היא רק רגיעה זמנית", כך לפי בנק ההשקעות סיטי שהוריד המלצה למניית בזק ל"ניטרלי" מהמלצת "קנייה".


  פורסם לראשונה 11/04/2013 10:13

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים