שתף קטע נבחר

לפיד עדכן את נתניהו: מסים על מוצרי יוקרה

הסתיימה פגישתם של שר האוצר וראש הממשלה בה הציג לפיד את תוכנית הקיצוצים בתקציב. מעבר לקיצוץ בתקציב הביטחון וקצבאות הילדים הוצגה תוכנית להעלאת מסי קנייה וייבוא על מוצרי יוקרה: מכוניות פאר, פרוות, אלכוהול, סיגרים, טרקטורונים, מטוסים פרטיים, יאכטות ומסכי טלוויזיה מעל 50 אינץ'

ראש הממשלה, בנימין נתניהו , ושר האוצר, יאיר לפיד , סיימו את פגישתם , שבה הציג לפיד לנתניהו את תוכנית הקיצוצים בתקציב המדינה כפי שהיא עומדת כעת. השניים קבעו להיפגש שוב ביום ראשון הקרוב.

 

הגזירות בדרך: החלה פגישת נתניהו ולפיד

לפיד מתנגד לאיחוד בין כי"ל לפוטאש הקנדית

לפיד החליט: התקציב הדו-שנתי יבוטל

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בפגישה הציג לפיד לנתניהו תוכנית להעלאת מסי קנייה ויבוא על שורה של מוצרי יוקרה, ביניהם, מכוניות מעל שווי מסוים, פרוות, אלכוהול, סיגרים, טרקטורונים, מטוסים פרטיים, יאכטות, מסכי טלוויזיה מעל 50 אינץ', אופנועי ים ואופנועים כבדים. בנוסף, כוללת התוכנית העלאה של מסים על קניית דירות יוקרה.

 

ההכנסות הצפויות לקופת המדינה נאמדות במאות מיליוני שקלים ולא יהוו תחליף להעלאות מסים נוספות. בכל מקרה, הן אינן מייתרות את הצורך בקיצוץ בתקציב, שכן הממשלה חייבת לעמוד בתקרת ההוצאה שקבועה לה בחוק, ללא קשר לגובה הכנסותיה ממסים.

 

בקרוב? מס על דירות יוקרה (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
בקרוב? מס על דירות יוקרה(צילום: מיכאל קרמר)

 

לא רק מכוניות: גם הביטחון והקצבאות ייפגעו

מעבר לכך, הוצגה התכנית לקיצוץ בתקציב המדינה, הכוללת קיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון, וקיצוצים בהיקף דומה בקצבאות ילדים, השקעה בתשתיות ושכר עובדי מדינה. הקיצוץ בקצבאות ילדים הועמק, כאשר לצעד של השוואת גובה הקצבה עבור ילד שני ומעלה לגובה הקצבה עבור ילד ראשון, נוסף צעד של קיצוץ של 10%-20% בקצבה לילד ראשון.

 

אמש קיים לפיד פגישות עם הצוות המקצועי של אגף התקציבים עד השעות המאוחרות של הלילה. במהלך הפגישות, לחצו פקידי אגף התקציבים על השר החדש להרחיב עד כמה שניתן את סל הקיצוצים, ולא להסתפק בקיצוץ ב-3 מקורות עיקריים: ביטחון, קצבאות ושכר. באוצר המליצו גם על קיצוץ במענקי האיזון לרשויות המקומיות ובתקציב המשרד לביטחון פנים ועוד שורה של קיצוצים נקודתיים בתכניות קטנות יחסית, שעלותן אינה גבוהה מ-300 מיליון שקל בשנה לתכנית.

 

באוצר מעוניינים להרחיב את רשימת הסעיפים, מתוך הבנה שהקיצוצים ה"גדולים" (ביטחון, שכר וקצבאות) יתקלו בהתנגדות קשה של ההסתדרות, הכנסת וראש הממשלה. עבור שר האוצר וראש הממשלה, קיצוצים אלה מהווים בעיה פוליטית מכיוון שהם מעוררים את התנגדותם של השרים השונים שהקיצוץ יוצא ממשרדם. אתמול כבר יצאו שרים שונים בהודעות לתקשורת, שהבהירו לשר האוצר כי כל קיצוץ במשרד ממשלתי יתקל בהתנגדות השר הממונה.

 

מנגד, גורמים באוצר מדברים היום כנגד האפשרות ליזום קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, כדי להימנע מפגיעה בתכניות נקודתיות ובקהלי יעד ספציפיים. מקורות באוצר אמרו היום ל-ynet, כי למרות שהפגיעה בתכניות קטנות מהווה בעיה פוליטית עבור נתניהו ולפיד, במשרד סבורים כי קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בשלב זה יהיה הרסני. "קיצוץ רוחבי אינו אפקטיבי בשלב זה", אמר מקור באוצר. "שחקנו את משרדי הממשלה יותר מדי בשנים האחרונות וכל קיצוץ רוחבי נוסף רק ישתק את המערכת".

 

"מעולם החדש לא היה ישן כל כך"

ראש האופוזיציה, ח״כ שלי יחימוביץ׳, אמרה בעקבות ההודעה על התוכנית כי "הניסיון המגוחך והפופוליסטי למכור לציבור הישראלי שהפתרון לגירעון העמוק יבוא ממיסוי מכוניות יוקרה, הוא פשוט עלבון לאינטליגנציה של אזרחי המדינה וניסיון פתטי להסתיר את הפגיעות העמוקות שצפויות למעמד הביניים ולאדם העובד שאותו מתיימר לייצג שר האוצר.

 

"מתברר שהיה מיותר לחלוטין לצאת לבחירות על רקע התקציב ולבחור ב'פוליטיקה החדשה', שכן מה שהיה הוא שיהיה. לפיד אפילו אינו מתיימר להתאמץ ולהציג חשיבה חדשה, והוא נפל שדוד לרגלי נתניהו ופקידי האוצר. הפגישות הבאות של שר האוצר עם ראש הממשלה מיותרות לחלוטין, שכן נתניהו כתב את התוכנית בעצמו וכבר אישר אותה במדויק עוד לפני הבחירות. מעולם החדש לא היה ישן כל כך ומאכזב כל כך לאזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יאיר לפיד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: גיל יוחנן
ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים