שתף קטע נבחר

קיצוץ בקצבאות: "האוצר מציע שניפטר מהילדים?"

מה המשמעות של העלאת המע"מ וקיצוץ קצבאות הילדים? עמותת "פעמונים" בחנה את ההשלכה על משפחה ברוכת ילדים, ש"תפסיד" כ-11 אלף שקל בשנה. בעלי הכנסה ממוצעת ושני ילדים "יפסידו" רק 4,500 שקל בשנה. "אנחנו זקוקים לכסף הזה"

בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג אתמול (ה') יאיר לפיד את תוכנית הקיצוצים של משרד האוצר לתקציב 2013, שצפויה להכביד על מאות אלפי משפחות שכבר עכשיו קורסות תחת הנטל. במה בא הדבר לידי ביטוי ובכמה כסף מדובר?

 

 

עמותת "פעמונים", שעוסקת בייעוץ כלכלי למשקי בית, בדקה לבקשת ynet שני מודלים של משפחות נפוצות בישראל,

ומצאה כי אם אכן תמומש תוכניתו של לפיד - יגדלו ההוצאות השנתיות בסכום שנע בין 4,560 ל-11,160 שקל לכל אחת מהמשפחות.

 

כפי הנראה, הגזרות שמתכנן האוצר כוללת קיצוץ של 5-4 מיליארד שקל בתקציב הביטחון, פגיעה בתנאי השכר של 750 אלף עובדי המגזר הציבורי, וכן קיצוץ של שני מיליארד שקלים במיזמי תחבורה. אולם הסעיפים שצפויים להשפיע ישירות על המשפחות הם בעיקר העלאת המע"מ באחוז אחד, החלת מע"מ על פירות וירקות וקיצוץ של כ-40 אחוז בקצבאות הילדים.

 

"פעמונים" ניסתה להבין את השפעת התוכנית על שני סוגי משפחות עיקריים שפנו לעמותה לייעוץ. הראשונה הוגדרה "משפחה ממוצעת", שלה שני ילדים והכנסתה החודשית היא כ-14 אלף שקל נטו. השנייה היא בעלת רמת הכנסה נמוכה (כעשרת אלפים שקל נטו) ושישה ילדים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"הגזרות הכלכליות המתוכננות מוטלות על כלל האוכלוסייה ללא הבחנה מיהם הנפגעים העיקריים. הדחף למלא את הקופה בצורה המהירה והקלה ביותר מביא לכך שהנטל נופל שוב על משקי הבית ועל אלה שאין להם", אמר אוריאל לדרברג מנכ"ל "פעמונים". לדבריו, מדובר על משפחות עובדות הנמצאות בתפר בין המינוס לפלוס ועלולות להגיע לקריסה כלכלית. הפתרון פשוט לדעתו: הפחתת קצבאות הילדים צריכה להיות באופן פרוגרסיבי, כמו תשלומי המס. "צריך להתאים את הפעולות באופן יחסי לפי יכולות המשפחה", הוא אמר.

 

מודל 1: משפחה בת שני ילדים

קצבאות ילדים: הסכום יירד מ-438 שקל ל-263 שקל בחודש, והמשמעות היא שהכנסת המשפחה תצטמק ב-175 שקל בכל חודש.

 

העלאת המע"מ: ההוצאות החודשיות החייבות במע"מ (דיור, חשמל, מזון, ביטוחים ועוד) עומדות בממוצע על כ-13,059 שקל בחודש. במקרה של עלייה של אחוז במע"מ הן יעלו ב-130 שקל.

 

ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: דודו אזולאי ) (צילום: דודו אזולאי )
ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה(צילום: דודו אזולאי )

 

החלת מע"מ על פירות וירקות: ההוצאה הממוצעת של משפחה כזאת על פירות וירקות עומדת על 420 שקל בחודש, הטלת המע"מ תייקר את ההוצאה ב-75 שקלים.

 

החשבון הסופי: המשפחה "תפסיד" בכל חודש 380 שקל. ובחישוב שנתי: 4,560.

 

מודל 2: משפחה בת שישה ילדים

קצבאות ילדים: משפחה בת שישה ילדים מקבלת כיום 1,938 שקל בחודש. אחרי הקיצוץ תקוצץ ההטבה ב-775 שקל, ותעמוד על 1,163 שקל.

 

העלאת המע"מ: ההוצאות החודשיות החייבות במע"מ הגיעו בממוצע ל-6,970 שקל. העלאת המע"מ באחוז אחד תביא להוצאה נוספת של כ-70 שקל.

 

 (צילום: ג'רמי פלדמן) (צילום: ג'רמי פלדמן)
(צילום: ג'רמי פלדמן)

 

החלת מע"מ על פירות וירקות: גם משפחה זאת מוציאה כ-420 שקל בחודש על פירות וירקות, ולכן תגדל ההוצאה שלה ב-75 שקל בחודש.

 

החשבון הסופי: המשפחה "תפסיד" 930 שקל מדי, או 11,160 שקל בשנה.

 

מה עוד יקוצץ?

בפגישה הציג לפיד לנתניהו תוכנית להעלאת מסי קנייה ויבוא על שורה של מוצרי יוקרה, ביניהם, מכוניות מעל שווי מסוים, פרוות, אלכוהול, סיגרים, טרקטורונים, מטוסים פרטיים, יאכטות, מסכי טלוויזיה מעל 50 אינץ', אופנועי ים ואופנועים כבדים. בנוסף, כוללת התוכנית העלאה של מסים על קניית דירות יוקרה.

 

מעבר לכך, הוצגה התכנית לקיצוץ בתקציב המדינה, הכוללת קיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון, וקיצוצים בהיקף דומה בקצבאות ילדים, השקעה בתשתיות ושכר עובדי מדינה. הקיצוץ בקצבאות ילדים הועמק, כאשר לצעד של השוואת גובה הקצבה עבור ילד שני ומעלה לגובה הקצבה עבור ילד ראשון, נוסף צעד של קיצוץ של 10%-20% בקצבה לילד ראשון. 

 

יצחק קדמן: "שנאת חרדים וערבים"

לדברי סמנכ"ל "פעמונים", עמיחי רמר: "התוצאות מצביעות על כך שמשמעות הקיצוצים המסתמנים - אם אכן ייצאו לפועל - היא הפסד של אלפי שקלים לכל משפחה בישראל. אבל ברור לחלוטין שמשפחות מרובות ילדים יספגו את הפגיעה הקשה ביותר".

 

את התוכנית מבקר בחריפות מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן: "קיצוץ קצבאות ילדים הוא פשע של שנאה. קשה להשתחרר מהרושם שהמהירות שבה הומלץ לפגוע בקצבאות הילדים ולהציבן כיעד ראשון במעלה מונעת משנאת חרדים וערבים, הנחשבים משום מה לנהנים העיקריים מקצבאות ילדים".

 

"הקצבה עוזרת לנו לצוף" 

"בכל קיצוץ תמיד הולכים למקום הקל וישר מדברים על לחתוך בקצבאות הילדים ועל מע"מ, האם משרד האוצר מציע שניפטר מחלק מהילדים שלנו או שנפסיק לצרוך?" תהה חיים, אב לשישה ילדים בגילים 3-20 שמתגורר במרכז הארץ. לחיים ולרעייתו עסק עצמאי בתחום הנדל"ן ולדבריו הכנסתם המשותפת מגיעה לכ-14 אלף שקלים בחודש. "אנחנו בדיוק מעמד הביניים שיאיר לפיד מדבר עליו ואנחנו זקוקים לכסף הזה", הוא מוסיף.

 

קצבת הילדים שמקבלת המשפחה מסתכמת בכ-1,100 שקלים בחודש וחיים מסביר שהקיצוץ המסתמן בקצבאות והעלאת המע"מ עלולים לפגוע באפשרות לקיים תקציב משפחתי מאוזן. "זה לא הכסף שממנו אנחנו חיים, שנינו עובדים קשה לפרנסתו אבל לגדל ילדים בארץ הזו כמו שכולם יודעים זה לא דבר פשוט. ההוצאות כבדות וקצבת הילדים עוזרת לנו לצוף. אם נוסיף לזה מע"מ גבוה יותר הבור שניכנס אליו הוא ודאי".

 

"לא רק חרדים" (אילוסטרציה) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"לא רק חרדים" (אילוסטרציה)(צילום: גיל יוחנן)

 

חיים אמר עוד כי "המיתוס שמדובר רק בחרדים הוא שקרי, יש הרבה משפחות בציבור הדתי של אנשים שעובדים ומשלמים מסים עם חמישה או שישה ילדים. אלו המשפחות שייפגעו ואליהן יצרפו משפחות לא מעטות בציבור החילוני עם שלושה וארבעה ילדים".

 

האגודה לזכויות האזרח פנתה לראש הממשלה, שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן, בקריאה שלא לקצץ בקצבאות הילדים כל זמן שלא נערכה בחינה כוללת ומקיפה של מערך התמיכה והקצבאות וזאת במטרה להתאים אותן לצרכים האמיתיים. במכתב מזהירה עו"ד משכית בנדל, ראש תחום רווחה וקיום בכבוד באגודה, כי הקיצוץ צפוי להוריד כ-40-50 אלף ילדים אל מתחת לקו העוני.

 

לדברי מנדל, "נוסף על הפגיעה הקשה בלמעלה מ-860 אלף ילדים, שחיים כיום בעוני. לקיצוץ יהיו השפעות מרחיקות לכת על בריאותם, השכלתם ויכולתם של ילדים אלה להיחלץ ממעגל העוני, והוא מנוגד אף להתחייבויות ישראל במסגרת האמנה לזכויות הילד, להבטיח את קיומו בכבוד ואת צרכיו ההתפתחותיים של כל ילד וילד".

 

"טמנו את הראש בחול"

גלית מרגלית (39) מתגוררת עם בעלה - איש קבע (40) - ועם שלושת ילדיהם (10, 8 ושנה) באתר הקרווילות בניצן. מרגלית שעובדת כמזכירה באתר נמנית עם מעמד הביניים, אך בשל אי היכולת לעבור לבית קבע,

 היא אינה חשה בכך כלל. גם היא מאוכזבת מכוונותיו של לפיד. לדבריה, "ידעתי שיגיעו הגזירות אבל אני חושבת שאני כמו רבים. היינו כמו בת יענה, טמנו את הראש בחול עד שהגיעה ההודעה על מה בדיוק יהיה ואז חטפנו את הסטירה. שמעתי על הקיצוצים והעלאת המסים כשהייתי בבית המרקחת בזמן שהלכתי להביא תרופות לבן שלי שהוא מקבל תרופות כרוני והייתי בהלם".

 

מרגלית אמרה עוד כי "המשכורת הממוצעת שלי ושל בעלי עומדת על 12-14 אלף שקל בחודש ומפה לשם אנחנו סוגרים את החודש. אחרי המשכנתה, המעון ובית הספר, הכלכלה והמזון לא נשאר לך כלום. מס ההכנסה עולה וקצבאות הילדים ירדו, ואני כמעמד הביניים מרגישה שיאיר לפיד הבטיח ולא קיים, כמו כל פוליטיקאי".


פורסם לראשונה 11/04/2013 20:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד. למי זה עולה יותר?
צילום: אלכס קולומויסקי
אוריאל לדרברג, מנכ"ל "פעמונים"
באדיבות ארגון פעמונים
מומלצים