שתף קטע נבחר

בית המשפט: לא הייתה עילה למעצר נשות הכותל

בית משפט השלום שחרר את חמש הנשים שעוכבו הבוקר לחקירה במהלך תפילת "נשות הכותל". באופן תקדימי, לא נקבעו תנאים מגבילים - והשופטת קבעה כי לא הייתה עילה למעצרן. המשטרה הודיעה כי תערער על ההחלטה

באופן תקדימי, שחרר בית משפט השלום בירושלים, לפני שעה קלה, את חמש הנשים שעוכבו הבוקר ברחבת הכותל המערבי, ללא תנאים מגבילים. השופטת שרון לארי בבלי קבעה כי "לא התקיים כל יסוד למעצרן של המשיבות".

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

השופטת קיבלה את ההחלטה, בין היתר, בהסתמך על חומר ראיות הכולל סרטון מהתפילה הבוקר. לדבריה, הפרת הסדר לא הייתה מצד המתפללות, ולא "נשות הכותל" החלו בפרובוקציה - כי אם המפגינים והמפגינות נגדן. היא הביאה כדוגמה את "אותה אחת שעומדת במפגיע עם גבה אליהן, כשהיא נושאת מטרייה שעל גביה כתובות נאצה כלפי נשות הכותל".

 

השופטת: הפרובוקציה - מצד אותה אחת שעומדת במפגיע עם גבה אליהן, כשהיא נושאת מטרייה שעל גביה כתובות נאצה כלפי נשות הכותל (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השופטת: הפרובוקציה - מצד אותה אחת שעומדת במפגיע עם גבה אליהן, כשהיא נושאת מטרייה שעל גביה כתובות נאצה כלפי נשות הכותל(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בפעמים הקודמות שבהן עוכבו מתפללות מ"נשות הכותל" לחקירה, הן שוחררו בתנאים מגבילים כגון הרחקה מהאתר הקדוש. המשטרה הודיעה כי תערער על ההחלטה.

 

"מקווים שהמשטרה תעשה חשיבה מחודשת"

מ"נשות הכותל" נמסר כי כי שחרורן בנימוק של חוסר עילה למעצר וללא תנאים מגבילים, הוא תקדים המוכיח כי קבוצת הנשים אינן מבקשות לעורר פרובוקציה, אלא נאבקות למען חופש דת להתפלל על פי אמונתן ומנהגיהן.

 

פרקליטן של הנשים, עו"ד דוד ברהום, הגדיר את ההחלטה "אמיצה", והוסיף כי "הפרובוקציה במהלך התפילה היא של הצד השני, החרדי, כפי שנוכחנו לדעת גם היום. כפי שנאמר במהלך הדיון על-ידי בית המשפט, הטענה שנשות הכותל הן שגורמות מדנים - היא כמו הטענה שאישה מסכימה להיאנס רק משום שהיא לבושה בלבוש חשוף".

 

לדבריו, "יש לקוות כי המשטרה תעשה חשיבה מחודשת על האופן שבו צריך לשמור על רחבת הכותל, מבלי לפגוע בזכות הבסיסית של כל אדם להתפלל כדרכו ועל פי אמונתו".

 

חברות הכנסת תמר זנדברג ומיכל רוזין (מרצ) שנכחו בדיון, בירכו על תוצאותיו: "החלטת בית המשפט מוכיחה שאין בכוונת נשות הכותל לעורר פרובוקציה, אלא להפך. אנו ממליצות למשטרה להתרכז בחובתה לאפשר חופש ביטוי וחופש דת לכל אזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
לזלי זקס מעוכבת לחקירה הבוקר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים