שתף קטע נבחר

ח"כיות למשטרה: אל תעצרו את נשות הכותל מחר

לאחר פרסום "מתווה שרנסקי", קוראות חברות כנסת למשטרה לנהוג מחר באחריות ובאיפוק, ולאפשר ל"נשות הכותל" להתפלל בדרכן. ח"כ זנדברג: "המבחן האמיתי לבחינת הכנות של פשרת שרנסקי - יהיה מחר בהתנהלות המשטרה מול התפילה"

פרסום "מתווה שרנסקי" לכותל המערבי, שנחשף לראשונה היום (ד') ב-ynet, עורר תגובות רבות במערכת הפוליטית ובציבוריות הישראלית. התוכנית שתובא לאישורו של ראש הממשלה בימים הקרובים, קובעת כי רחבת הכותל תורחב עד לקשת רובינסון, ותחולק לשלושה חלקים שווים: גברים, נשים ואיזור מעורב, כדי לתת מענה לזרמים השונים ביהדות החפצים להתפלל באתר הקדוש.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

אך לצד שמחתן של התנועות הליברליות, יש מי שמביע דאגה מן הצפוי להתרחש מחר ברחבת הכותל, עם תפילת ראש חודש אייר של "נשות הכותל". ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "המבחן האמיתי לבחינת הכנות של פשרת שרנסקי יהיה מחר, בהתנהלות המשטרה אל מול התפילה של 'נשות הכותל". לטענתה, "אם בתפילה מחר יהיו מעצרים, זה יהפוך את הפרסום של היום לספין, ויהווה מסר ברור לציבור הנשים ולציבור הפלורליסטי בכללותו".

 

קריאות למשטרה: הימנעו ממעצרים

ח"כ ד"ר עליזה לביא ("יש עתיד"), שהייתה שותפה לחלק מהדיונים סביב פשרה בכותל, אומרת כי "ברור לכל שלא ניתן להמשיך עם מצב שבו הכותל שאמור להיות סמל השלום, הפך למוקד קבוע של מאבקים ועימותים".

 

לביא הוסיפה כי "נוכל למצוא פתרון אך ורק באמצעות הידברות ושיתוף פעולה של כל הגורמים הנוגעים בדבר. לקראת תפילת ראש חודש אייר, אני מצפה שכל הצדדים יגלו אחריות ואיפוק ולא יוסיפו שמן למדורה, על מנת שלא נגיע שוב למצב בו רחבת הכותל הופכת לשדה קרב".

 

 

ח"כ זנדברג עם "נשות הכותל" בתפילת ראש החודש שעבר (צילום: קשת עורי ) (צילום: קשת עורי )
ח"כ זנדברג עם "נשות הכותל" בתפילת ראש החודש שעבר(צילום: קשת עורי )

 

גם ח"כ מיכל רוזין (מרצ) שעתידה להשתתף מחר בתפילת ראש חודש של "נשות הכותל", קוראת לשר לבטחון פנים להורות על הימנעות ממעצרים. "דרוש מאמץ גדול למימוש התוכנית ופתיחת הכותל לכל הזרמים ביהדות", אמרה. "פניתי בימים האחרונים לכלל הגורמים הקשורים בעניין, כדי לאפשר לנשות הכותל להמשיך ולהתפלל עד לפתרון הסוגיה. מדובר בסוגיה פוליטית ולא הלכתית".

 

הכדור בידי הממשלה

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, בירך אף הוא על "מתווה שרנסקי", ואומר כי במשך שנים טענה התנועה הרפורמית שניתן להגיע לפשרה ראויה בכותל, "באופן שיאפשר לכל יהודי ויהודייה להרגיש בבית באתר הסמלי והחשוב הזה". לדבריו, "הפשרה הזו סוכלה, פעם אחר פעם, על ידי אותם גורמים שעשו בכותל כברכושם הפרטי. גורמים אלה לא רק התנגדו לתפילה שוויונית ולתפילת נשים במניין, אלא גם להשבעת חיילים ברחבה הציבורית, להנפת דגלי הלאום בחזית - ולחלוקת תעודות זהות לעולים חדשים באתר.

 

"אנחנו מצויים רק בראשיתו של המהלך, ופרטים רבים עדין חסרים במתווה. יחד עם זאת, יש כאן התקדמות בכיוון הנכון והכרה שחייבים לחולל שינוי משמעותי וייסודי באתר הכותל, שיכבד את כל הזרמים והחוגים: חילונים, רפורמים קונסרבטיבים ואורתודוכסים, וכמובן - את ציבור הנשים".

 

קריב מוסיף כי הכדור עכשיו נמצא בידי הממשלה, ועליה להציג לוחות זמנים ברורים לביצוע המתווה ולהחלה מיידית בצעדי יישומו.

"אם הממשלה תפנה גבה להזדמנות הזו, או תגרור את רגליה - המאבק הציבורי בארץ ובתפוצות יימשך, תוך חזרה לבג"ץ, לכנסת ולרחבת הכותל. יש כאן הזדמנות אמיתית להראות שערכי השוויון וחופש הדת, יכולים לגור בכפיפה אחת עם המחויבות לכלל ישראל ולאחדותו של עם ישראל. הלוואי והפעם הזו ממשלת ישראל (החדשה והפלורליסטית בהרכבה) לא תחמיץ את ההזדמנות".

 

נשיא מכון שכטר למדעי היהדות, הרב פרופ' דוד גולינקין, מברך אף הוא על החלטה: "הכותל שייך לכל העם היהודי. טוב מאוד שמדינת ישראל מצאה דרך להנגיש אותו לכל הזרמים ביהדות עוד בזמננו". פרופ' גולינקין, פוסק הלכה קונסרבטיבי העוסק בסוגיית מעמד האישה בהלכה, אומר כי ישנם סימוכין לכך שההלכה מתירה לנשים להתפלל בכותל כשהן עטופות בטלית.

 

 • המשטרה: נאכוף את החוק בכותל - ונגן מאלימות
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גל תיבון
  הכותל הפך למוקד קבוע של עימותים
  גל תיבון
  "אם בתפילה מחר יהיו מעצרים, זה יהפוך את הפרסום של היום לספין", ח"כ תמר זנדברג
  צילום: ירון ברנר
  "שלא נגיע שוב למצב בו רחבת הכותל הופכת לשדה קרב", ח"כ עליזה לביא
  צילום: בני דויטש
  "לאפשר לנשות הכותל להמשיך ולהתפלל עד לפתרון הסוגיה", ח"כ מיכל רוזין
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים