שתף קטע נבחר

הגזירות בדרך: החלה פגישת נתניהו ולפיד

שר האוצר נפגש עם ראש הממשלה במטרה להציג לו את החלופות השונות לקיצוץ 35 מיליארד שקל בתקציב המדינה. בין הגזירות המתוכננות: פגיעה משמעותית בקצבאות הילדים, קיצוצים בתקציבי הביטחון והשכר במגזר הציבורי

שר האוצר, יאיר לפיד , נפגש הבוקר (ה') עם ראש הממשלה ומציג לו את החלופות השונות לקיצוץ של 35 מיליארד שקל בתקציב המדינה בשנה וחצי הקרובות. אמש התקיימו ישיבות במשרד האוצר עד השעות המאוחרות של הלילה, במטרה לגבש כמה שיותר צעדים להציג לראש הממשלה.

 

שר האוצר יציג לנתניהו: קיצוץ תקציבים והעלאות מסים

ברית בנט-לפיד במבחן: בכמה יקוצצו הקצבאות?

לפיד נגד עידן עופר: "התעשר כאן, ישלם בלונדון"

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

במהלך הישיבות אמש, הוחלט לעבות את אחד הקיצוצים המשמעותיים בתקציב, הקיצוץ בקצבאות. באוצר קיימת תוכנית מגירה ישנה להשוות את רמת הקצבה עבור ילד שני ומעלה לרמה של הקצבה לילד ראשון – 175 שקלים בחודש. צעד זה עשוי לחסוך לתקציב המדינה סכום של 3 מיליארד שקל בשנה. בימים האחרונים החליטו להרחיב את הקיצוץ ולצד ההשוואה של הקצבאות לרמה של קצבת ילד ראשון, לקצץ גם את הקצבה הזאת ב-10%-20%.

 

במהלך הישיבות אתמול, לחצו פקידי אגף התקציבים על השר החדש להרחיב עד כמה שניתן את סל הקיצוצים, ולא להסתפק בקיצוץ ב-3 מקורות עיקריים: ביטחון, קצבאות ושכר. באוצר המליצו גם על קיצוץ במענקי האיזון לרשויות המקומיות ובתקציב המשרד לביטחון פנים ועוד שורה של קיצוצים נקודתיים בתכניות קטנות יחסית, שעלותן אינה גבוהה מ-300 מיליון שקל בשנה לתכנית.

 

באוצר מעוניינים להרחיב את רשימת הסעיפים, מתוך הבנה שהקיצוצים ה"גדולים" (ביטחון, שכר וקצבאות) יתקלו בהתנגדות קשה של ההסתדרות, הכנסת וראש הממשלה. עבור שר האוצר וראש הממשלה, קיצוצים אלה מהווים בעיה פוליטית מכיוון שהם מעוררים את התנגדותם של השרים השונים שהקיצוץ יוצא ממשרדם. אתמול כבר יצאו שרים שונים בהודעות לתקשורת, שהבהירו לשר האוצר כי כל קיצוץ במשרד ממשלתי יתקל בהתנגדות השר הממונה.

 

מנגד, גורמים באוצר מדברים היום כנגד האפשרות ליזום קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, כדי להימנע מפגיעה בתכניות נקודתיות ובקהלי יעד ספציפיים. מקורות באוצר אמרו היום ל-ynet, כי למרות שהפגיעה בתוכניות קטנות מהווה בעיה פוליטית עבור נתניהו ולפיד, במשרד סבורים כי קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בשלב זה יהיה הרסני. "קיצוץ רוחבי אינו אפקטיבי בשלב זה", אמר מקור באוצר. "שחקנו את משרדי הממשלה יותר מדי בשנים האחרונות וכל קיצוץ רוחבי נוסף רק ישתק את המערכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יאיר לפיד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים