שתף קטע נבחר

אבו מאזן קיבל את התפטרותו של סלאם פיאד

הנשיא הפלסטיני קיבל את התפטרותו של ראש ממשלתו לאחר שבימים האחרונים נעשו מאמצים לפייס בין השניים ולמנוע את ההתרחשות הזאת. פיאד ביקש להתפטר כבר ברביעי, אך אמש דחק בהם מזכיר המדינה קרי ללבן את המחלוקות

ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד נפגש הערב (שבת) עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן במוקטעה ברמאללה והגיש לו את התפטרותו. אבו מאזן קיבל את התפטרותו של פיאד.

 

עוד בערוץ החדשות:

הנערה שהותקפה בידי אמסטף: חשבתי שאמות

תאצ'ר השאירה הנחיות ברורות: כך ארצה להיקבר

 

כל העדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

אבו מאזן וסלאם פיאד, הערב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אבו מאזן וסלאם פיאד, הערב(צילום: EPA)

 

בימים האחרונים הפעילו גורמים אמריקניים ואירופיים לחץ הן על פיאד שיחזור בו מכוונתו, והן על אבו מאזן שלא יקבל את התפטרותו. גורם בלשכתו של אבו-מאזן מסר כי פיאד הדגיש בשיחה כי לא יעמוד בראשות הממשלה הפלסטינית גם אם כל העולם כולו יבקש ממנו להישאר.

 

לפני שלושה ימים הגיש פיאד את ההתפטרות לנשיא הפלסטיני, בשל עימות בין השניים בנוגע למדיניות הרשות הפלסטינית, אך לא התקבל אישור אם זו התקבלה. אמש התקשר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לאבו מאזן וביקש ממנו אישית לפתור את המשבר עם ראש הממשלה פיאד. השניים היו אמורים להיפגש אמש ולדון בדברים.

 

בפגישה עם ג'ון קרי ברמאללה. האמריקנים לחצו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בפגישה עם ג'ון קרי ברמאללה. האמריקנים לחצו(צילום: EPA)

גורם פלסטיני מסר כי ביקור אובמה דחה את ההתפטרות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גורם פלסטיני מסר כי ביקור אובמה דחה את ההתפטרות(צילום: רויטרס)

 

בהודעה רשמית שפירסמה לשכתו אבו מאזן נמסר כי פיאד הביע במהלך השיחה את הערכתו העמוקה לאבו מאזן, על אמונו ועל התמיכה שלו בעבודתה של הממשלה הפלסטינית בשנים האחרונות. אבו מאזן מצדו הודה לפיאד והדגיש את אמונו בו ואת "הערכתו על הצלחותיה של ממשלת פיאד בבניית מוסדות המדינה הפלסטינית בזמנים קשים".

 

אבו מאזן ביקש מפיאד להמשיך ולכהן בתפקידו עד שתורכב ממשלה חדשה. בבורסת השמות לממשלה החדשה, אם לא תושג הסכמה עם חמאס לממשלת מעבר, בולט מוחמד מוסטפה, יושב-ראש קרן ההשקעות הפלסטינית וכלכלן, כמו פיאד. שם נוסף שעומד על הפרק הוא מאזן סנוקרוט, איש עסקים פלסטיני שהיה בעברו שר הכלכלה. גם הוזכר ראמי חמדאללה, נשיא אוניברסיטת א-נג'אח שבשכם.

 

סלאם פיאד בהפגנה בכפר בילעין (AP) (AP)
סלאם פיאד בהפגנה בכפר בילעין

 

התפטרותו של פיאד באה על רקע ביקורת קשה, שגבלה בהסתה מצד גורמים ברשות הפלסטינית ובפתח. בין היתר, ראו בו האחראי הישיר למצבה הכלכלי העגום של הרשות. בתקופה האחרונה התקיימו שביתות רבות במגזר הציבורי בגדה המערבית בשל הצעדים הכלכליים שבהם נקט פיאד נגד הגירעון. העובדה שפיאד עצמאי מבחינה פוליטית ואינו משויך לפתח לא תרמה לאווירה הציבורית נגדו.  

 

בחודש שעבר הורעו עוד יותר היחסים בין השניים, לאחר שראש הממשלה הסכים לקבל את התפטרותו של שר האוצר הפלסטיני, בניגוד לדעתו של אבו מאזן. לפי גורם פלסטיני, פיאד הכין את מכתב ההתפטרות עוד ב-23 במרס, אולם דחה את הגשתו בשל ביקור הנשיא ברק אובמה בחודש שעבר. גורם אחר טען כי הוא הגיש את התפטרותו לפני כ-10 ימים, לפני ביקור קרי.

 

קידם השת"פ עם ישראל, והחרים את ההתנחלויות

פיאד כלכלן בהכשרתו ובעברו היה בכיר בקרן המטבע הבינלאומית. הוא כיהן כשר האוצר בממשלה הפלסטינית, ובשנת 2007 מונה לעמוד בראשותה בתמיכה מלאה של מדינות המערב. אלה ראו בו אדם נקי כפיים שיוכל לנקות את ידיה של הרשות הפלסטינית מהשחיתות הרבה שהייתה בה באותה התקופה ובשנים שקדמו לה.

 

פיאד ביסס בממשלתו את עקרונות השקיפות, אולם יותר מכל הוא זכור בזכות תוכניתו לבנות את מוסדות המדינה הפלסטינית העתידית - תוכנית שהצליחה וזכתה למחמאות ממדינות המערב וממוסדות בינלאומיים, דוגמת הבנק העולמי. בתקופת כהונתו של פיאד העמיקו ישראל והרשות הפלסטינית את התיאום הביטחוני ביניהן - דבר שתרם רבות לירידה בביצוע פיגועים בגדה המערבית ובישראל. עם זאת, פיאד ייזכר כמי שעמד בראש היוזמה להחרמת מוצרי ההתנחלויות.

  

חמאס ראתה בפיאד אויב מובהק שלה בשל העובדה ששלט על מנגנוני הביטחון בגדה שעצרו רבים מאנשי התנועה ומבכיריה. במהלך שיחות הפיוס בתנועה נעמדו על רגליהם האחוריות כדי למנוע מפיאד לעמוד בראש ממשלת המעבר, שהייתה אמורה לקום כתוצאה מהסכם הפיוס שנחתם בקהיר. בסופו של דבר, אבו מאזן התרצה והסכים בדוחא עם חאלד משעל כי הוא זה שיעמודב בראש ממשלת המעבר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סופית - התפטר. סלאם פיאד
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: AFP
לא הצליח לפתור את המשבר. אבו-מאזן
צילום: AFP
מומלצים