שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן

נתניהו: 'הנחמה שלי - הבנים שלנו לא נפלו לשווא'

אירועי יום הזיכרון נפתחו בטקס ביד לבנים שבו השתתף ראש הממשלה: "איננו ששים אלי קרב, אבל ייגזר עלינו - נאחז בחרב". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "עייפים ורצוצים אנחנו". ב-20:00 תושמע צפירת דומייה בת דקה להתייחדות עם 23,085 הנופלים במערכות ישראל ו-2,493 נפגעי פעולות האיבה

זוכרים את הנופלים: בבית יד לבנים בירושלים התקיים אחר הצהריים (יום א') טקס פתיחת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. באירוע השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. "מאז היותנו לעם נאלצנו להילחם על חרותינו וקיומינו", אמר נתניהו. "שונאי ישראל הגלו אותנו, רדפו אותנו ובקישו למחות את זכר ישראל. גם היום יש מי שקם לאיים לכלותנו. הם לא הצליחו, הם לא יצליחו לעולם. אינננו ששים אלי קרב, אבל אם ייגזר עלינו, נאחז בחרבנו ונצא לשדה המערכה". ynet העביר את האירוע בשידור חי.

 

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

נתניהו הזכיר בנאומו שרשימת הנופלים כוללת גברים ונשים, יהודים, דרוזים, נוצרים, מוסלמים, בדואים וצ'רקסים: "הנופלים באו מכל שכבות החברה בישראל. אנו מוקירים את תרומתם העצומה של כל הנופלים, ואין שוויון גדול יותר מההתייצבות המשותפת בחזית. בעוד כמה שעות, כשתהדהד צפירת הדומיה בארץ, נתכנס סביב נר הזיכרון בכאב עמוק ובגעגועים עזים ליקירינו גיבורי התהילה.

 

"רק כוח מגן חזק יבטיח שלא יאונה לנו רע. גם משפחתי שילמה את מחירה של קוממיות ישראל. גם אני חוויתי את ייסורי האובדן והחסר. נחמתי, נחמתנו, היא שהבנים והבנות, ההורים והאמהות, לא נפלו לשווא. רק בזכות מסירות נפשם אנחנו יכולים להיות עם חופשי בארצנו".

 

אדלשטיין: עייפים ורצוצים אנחנו

יו"ר הכנסת אדלשטיין פנה אל המשפחות השכולות: "משפחות יקרות. איננו תאבי מדון ולא אנחנו בחרנו במלחמה. עייפים ורצוצים אנו משנות גלות ודיכוי, מגרושים, משמד, מפוגרומים וממחנות מוות. כל שביקשנו היה למצוא מנוח לכף רגלנו. כל עוד יאוים גן ילדים בשדרות, ובחבל אשכול לא יוכל חקלאי לעבד את אדמתו, אנחנו נתייצב להגן נכונים לשלם את מחיר החרות. אנחנו נתייצב להגן על כבודנו, על חרותנו ועל עצמאותנו. אויבינו חייבים לדעת שדבר לא ירחיקנו מאדמה זאת, לא עוד".

 

נתניהו, היום בירושלים. "גם משפחתי שילמה את המחיר" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו, היום בירושלים. "גם משפחתי שילמה את המחיר"(צילום: גיל יוחנן)

 

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, סיפר על קרב שבו השתתף כלוחם צנחנים בלבנון ב-1980 ואיבד את המ"פ שלו מוקי, שהיה בן יחיד. "אנחנו, חייליו, נשארנו המשפחה של ההורים שלו", סיפר. "גם לנו הלוחמים צלקות וזיכרונות. הנופלים יכלו להיות כאן איתנו, להקים משפחה, לקחת חלק מהקמת מדינת ישראל, אכל הם נשארו שם למעננו. ככל שהזמן עובר חיסרון הנופלים מורגש ומתחדד. הכאב לא הופך קל יותר".

 

כבר בשעות הבוקר התקבצו בני משפחות שכולות בבתי קברות צבאיים ברחבי הארץ. ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר כי "אנחנו כאן בזכות לוחמי ישראל שהתגייס למאבק על קיומנו, בזכות אלו ששרדו את מערכות ישראל ובזכות אלו שנפלו בהן".

 

יום הזיכרון - דיווחים נוספים ב-ynet:

אריה צוק ז"ל: הכול חשך. במקום שעמדתי נפלתי

בבתי העלמין מתכוננים לטקסים: "הכאב לא עובר"

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
(צילום: אבישג שאר ישוב)

 

דליה פלס ושני בניה עלו הבוקר לקברו של אבי המשפחה סא"ל משה פלס (סטמפל) ז"ל בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. פלס, שהיה סמח"ט של הרמטכ"ל לשעבר מוטה גור, נפל בשנת 68' בקרבות בבקעה. אלמנתו דליה סיפרה כי "הגדוד של סטמפל היה מוצב בגבול הסורי, אבל הזעיקו אותם לבקעה כי הייתה חדירה. אני זוכרת שהג'יפ הצה"לי הגיע מולי וכשראיתי את הג'יפ הבנתי מיד שמשהו קרה".

 

הבן עופר סיפר כי "הם היו במהלך מרדף ואז הגיעו לאיזו חירבה ולא ידעו שנמצאים בה מחבלים. אבא נפצע מהירי, אבל מיד קם להסתער ואז נפגע פעם שנייה ונהרג. הייתי בן שלוש וחצי כשהוא מת ולכן נשארו לי בעיקר תמונות וסיפורים. היום אני אב לשניים ואנו מנסים להנחיל גם להם את המורשת". הבן השני מאיר הוסיף: "אנו מקווים שמעכשיו יהיה טוב, שלא נצטרך לדעת עוד בשורות קשות".


 (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
(צילום: אבישג שאר ישוב)

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פרסם הבוקר הודעה למשפחות השכולות. "אין מזור לצער המלווה אתכן יום יום, שעה ושעה", כתב יעלון. "מילים מתקשות לנחם ואינן מפחיתות מעוצמת הגעגועים. ההתמודדות אינה קלה, מייסרת, והפצעים מתקשים להגליד. אך בגבורתכן אתן מהוות סמל ליכולת העמידה של החברה הישראלית, אשר עומדת במבחן פעם אחר פעם אל מול האתגרים הניצבים בפניה".

 

בשעה 20:00 הערב תישמע ברחבי הארץ צפירת דומייה בת דקה שתציין את פתיחת יום הזיכרון ולאחריה יתקיים טקס הדלקת נר הזיכרון ברחבת הכותל המערבי במעמד נשיא המדינה והרמטכ"ל. מחר בשעה 11:00 תושמע צפירת דומייה בת שתי דקות ולאחריה יחלו טקסי הזיכרון הממלכתיים בבתי העלמין הצבאיים.

 

לנוכח העומס הצפוי מחר בכניסה לבתי העלמין, המליצו באגף

משפחות והנצחה במשרד הביטחון להגיע בשעות הבוקר המוקדמות, הן על מנת למצוא חניה קרובה ופנויה והן על מנת להתנייע ללא דוחק. היחידה להנצחת החייל גם פעלה לקדם את הנגישות לאנשים עם מוגבלויות לבתי העלמין הצבאיים ולאתרי הנצחה ממלכתיים.

 

ערב יום הזיכרון עומד מספר הנופלים בעת מילוי תפקידם על 23,085. בשנה החולפת התווספו למניין 92 נופלים ובכללם 37 חללי צה"ל, 12 חללי כוחות הביטחון (משטרה), ו-43 נכי צה"ל שנפטרו והוכרו כחללים. מספר החללים שמקום קבורתם לא נודע מסתכם ב-555. מניין נפגעי פעולות האיבה עומד על 2,493.

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפו בועז פיילר ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מתייחדים עם הנופלים. נתניהו: "גם אני חוויתי את ייסורי האובדן"
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים