שתף קטע נבחר

אבי המחבלים על החשוד הנמלט: "מלאך אמיתי"

מיליון תושבים בבוסטון נצורים גם הערב בבתים, כששוטרים עוברים מדלת לדלת ומחפשים את דז'וחר צרנייב, שביצע עם אחיו את הפיגוע במרתון. הלילה נהרג האח בקרב יריות. החשוד הנמלט פרסם קישורים לאתרי איסלאם. אחותם: לא יודעת מה נכנס בהם

אביהם של האחים החשודים במסע הטרור בבוסטון שטרם הסתיים, ושכלל בין השאר את הפיגוע במרתון בעיר בתחילת השבוע, אמר אחר הצהריים (יום ו') כי הבן שנותר בחיים ושה-FBI מנהל כעת מצוד אחריו ברחבי בוסטון, הוא "מלאך אמיתי". בראיון לסוכנות הידיעות AP מביתו בעיר מחצ'קלה, בסמוך לצ'צ'ניה שברוסיה, אמר האב אנזור צרנייב כי הבן הנמלט דז'וחר צרנייב הוא צעיר חכם ומצטיין.

 

"דז'וחר הוא סטודנט לרפואה שנה שנייה בארה"ב, והוא ילד כל כך חכם", אמר האב, "ציפינו לו שיבוא לכאן לחגים". בשיחת הטלפון היה האב נסער, והוא סיים אותה בכעס: "עזבו אותי, הבן שלי נהרג". לפני כן אמר: "הם הרגו את הבן שלי".  ynet העביר שידור חי מבוסטון, שם נמשך המצוד אחרי המחבל דז'וחר צרנייב.

 

הפיגוע בבוסטון - דיווחים אחרונים ב-ynet:

חשוד בפיגוע בבוסטון נהרג, מצוד אחר חברו

אחרי הפיגוע: המוסלמים בארה"ב שוב בחרדה

ה-FBI הציג: אלו החשודים בפיגוע בבוסטון

ברק אובמה בטקס בבוסטון: "נמשיך במירוץ"

בוסטון: זוהתה ההרוגה, "הגיבורים" מתגלים

 

בלילה האחרון חשף ה-FBI כי הצליח לזהות את שני המחבלים שהניחו את מטעני החבלה שהתפוצצו ביום שני השבוע בקו הסיום של מרתון בוסטון, הרגו שלושה בני אדם ופצעו יותר מ-170, בהם רבים באורח קשה מאוד. השניים הם האחים דז'וחר וטמרלן צרנייב שהגיעו מחבל דגסטן ברוסיה הסמוך לצ'צ'ניה. מדובר בחבל מוסלמי בעיקרו.

 

לפי החשד, הלילה הם ירו למוות בשוטר במכללת MIT, ושעות ספורות אחר כך חטפו באיומי נשק רכב מסחרי. הידיעה על כך הובילה את השוטרים לעיירה ווטרטאון שבאזור בוסטון. במצוד שערכו אחריהם כוחות הביטחון נהרג האח הגדול טמרלן, בן 26. אחיו הקטן דז'וחר, בן 19, עדיין לא נמצא ואלפי שוטרים מחפשים אחריו באזור בוסטון. מעריכים כי הוא מסוכן מאוד. מקורות אמרו לרשת CNN כי האח שנהרג טמרלן היה חמוש בחומרי נפץ ובמרעום כשנהרג.

 

אנשי ה-FBI בבוסטון. תושבים בעיר נצורים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אנשי ה-FBI בבוסטון. תושבים בעיר נצורים(צילום: AFP)

הכוננות במסצ'וסטס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הכוננות במסצ'וסטס(צילום: רויטרס)

כוחות הביטחון עוברים מבית לבית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוחות הביטחון עוברים מבית לבית(צילום: רויטרס)


שלוש התקריות. בסוף התברר - יש קשר בין כולן (צילום: google maps) (צילום: google maps)
שלוש התקריות. בסוף התברר - יש קשר בין כולן(צילום: google maps)

שני האחים החזיקו באשרות שהייה חוקיות בארה"ב, זכו למקלט מדיני והתגוררו במדינה כעשור. טמרלן צרנייב, שבתמונה שהציג ה-FBI ממרתון בוסטון נראה חובש כובע מצחיה שחור, נהרג מאש כוחות הביטחון במהלך פשיטת המשטרה על העיירה ווטרטאון, פרבר שליד בוסטון. הוא נורה באירוע ומותו נקבע בבית החולים. אחיו הנמלט דז'וקר הוא הצעיר שבתמונות שפרסם ה-FBI אחרי הפיגוע במרתון בוסטון, נראה חובש כובע מצחיה לבן לפני הפיצוץ באזור קו הסיום.


האח הנמלט דז'וחר (צילום: AP) (צילום: AP)
האח הנמלט דז'וחר(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס, AP) (צילום: רויטרס, AP)
(צילום: רויטרס, AP)

 

מושל מסצ'וסטס דוואל פטריק ומפקדי המשטרה קיימו הבוקר מסיבת עיתונאים שבה שבו וקראו לתושבי העיר בוסטון והעיירות הסמוכות להסתגר בבתים ולא לפתוח את הדלת לזרים, אלא אם מדובר באיש משטרה. מושל המדינה הורה לעצור את כל התחבורה הציבורית בעיר ובפרבריה. בתי הספר הציבוריים והמכללות הרבות באזור הודיעו כי לא יפתחו את שעריהם היום. משמעות הדבר היא שיותר ממיליון תושבי המטרופולין של בוסטון נצורים בבתיהם.

 

משטרת קונטיקט הודיעה הערב כי איתרה מכונית שאחריה חיפשה, ושלפי החשד בתוכה נמצא קודם לכן חשוד במעורבות במתקפת הטרור בבוסטון. לפי הדיווחים, מדובר במכונית הונדה CRV אפורה עם לוחיות רישוי של מדינת מסצ'וסטס. סטודנטים באוניברסיטת דרמות במסצ'וסטס דיווחו כי הקמפוס נסגר ופונה אחרי שהתברר שהחשוד הנמלט דז'וחר רשום באוניברסיטה. במקום לא ידעו להגיד אם הוא למד או גר שם, ונראה כי הוא נסגר מטעמי זהירות. סטודנטית סיפרה לסוכנות הידיעות AP כי שוטרים נכנסו למקום, וכי סטודנטים שמכירים את צרנייב אמרו שהוא גר בדורמיטוריום. "כולם כאן משתגעים", סיפרה.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

הערב, מעט לפני השעה 20:00 שעון ישראל, דיווחה משטרת מסצ'וסטס כי השוטרים עוברים בעיירה ווטרטאון הסמוכה לבוסטון "מדלת לדלת" בחיפוש אחר החשוד הנמלט. במקביל דיווחה רשת "פוקס" כי נשמעו פיצוצים באחד הבתים בעיירה. באותה שעה ממש דווח כי סוכני FBI הגיעו בניו-ג'רזי לבית אחותם של החשודים. לפי מקורות ביטחוניים, האחות אמרה כי לא הייתה בקשר רציף עם אחיה, וכי היא כועסת מאוד. האישה דיברה דרך חריץ בדלת, ואמרה כי אחיה חכמים ואנשים נהדרים. היא הוסיפה כי היא "לא יודעת מה נכנס בהם" וכי היא "מצטערת על כל האנשים שנפגעו".

 

האח הבכור מבין המחבלים, טמרלן, נולד ברוסיה. הוא הגיע ללמוד הנדסה במכללה הקהילתית "באנקר היל" במסצ'וסטס. הוא כתב בדף הפייסבוק שלו שאין לו חברים וכי הוא "לא מבין את האמריקנים". אחיו הצעיר נולד בקירגיזסטן. לא ידוע עדיין מה המניעים שלהם ואם הם קשורים לסכסוך הדמים המתמשך בין רוסיה לצ'צ'ניה. כבר זמן קצר אחרי הפיגוע הציע נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, סיוע בחקירת הפיגוע בהסתמך על הניסיון שצברה מוסקבה במאבק בטרור הצ'צ'ני.

 

דז'וחר צרנייב, החשוד שעדיין חופשי, נחשב מסוכן ביותר. הרשויות חוששות שהוא חמוש ואולי אף מצויד במטעני חבלה. המשטרה כינתה אותו "טרוריסט" והודיעה כי בכוונתו לפגוע ולהרוג. התקשורת העולמית מדווחת כי בעמוד שכנראה שייך לו ברשת חברתית בשפה הרוסית, פרסם דז'וחר קישורים לאתרים איסלאמיסטיים וקרא לעצמאות עבור חבל צ'צ'ניה. אחרי שהוא זוהה היום כאחד המחבלים האחראים למסע

הטרור בבוסטון, פורסמו דברי נאצה נגדו באתר.

 

ישראלים בבוסטון: "רחובות סגורים כמו ביום כיפור"

באתר נכתב כי בילדותו למד בבית ספר יסודי במחצ'קלה, בירת מחוז דגסטן ברוסיה הגובל בצ'צ'ניה. עוד נכתב שהוא דובר אנגלית, רוסית וצ'צ'נית. ב"השקפת עולם" כתב "איסלאם" וב"העדפות אישיות" כתב "קריירה וכסף". הוא פרסם לינקים לסרטוני וידאו לוחמים במלחמת האזרחים בסוריה ולאתרי אינטרנט איסלאמיים עם כותרות כמו "Salamworld, my religion is Islam" ו"There is no God buy Allah, let that ring out in our hearts". עוד הופיעו שם קישורים לעמודים הקוראים להשגת עצמאות לחבל צ'צ'ניה, חבל מוסלמי בעיקרו שניסה להתנתק מרוסיה והפסיד בשתי מלחמות בשנות ה-90'. דוברו של מנהיג צ'צ'ניה אמר כי משפחתם של המחבלים עזבה את צ'צ'ניה לפני זמן רב, עברה למרכז אסיה, ואחר-כך נסעה לדגסטן.

 

דז'וחר כפי שנתפס במצלמות האבטחה (צילום: AP) (צילום: AP)
דז'וחר כפי שנתפס במצלמות האבטחה(צילום: AP)

 

דודם של שני המחבלים יצא הערב לכתבים בארה"ב ואמר להם כי מעולם לא היה מעלה בדעתו ששני אחייניו יכולים להיות אחראים למעשים כאלה. "אנחנו המומים", אמר, אף שהודה כי לא היה בקשר עם משפחתם במשך כמה שנים. הוא אמר כי מחשבותיו הראשונות הן עם הקורבנות - הנרצחים והפצועים. הוא אמר כי לדעתו הסיבה היחידה לפיגוע יכולה להיות העובדה שהם "לוזרים", וכי אין לפיגוע קשר לאמונותיהם האיסלאמיות. הוא קרא לדז'וחר צרנייב להסגיר עצמו, ואמר כי מעשיו מביישים את העם הצ'צ'ני.

 

ישראלים רבים המתגוררים בבוסטון ובעיירות הסמוכות לה, שם הם לומדים, מלמדים או עובדים באוניברסיטאות האזור, חוו הלילה את תחושת הסגר בעקבות המצור. הילה הויטש, שחיה עם משפחתה בעיירה ניוטון הגובלת בווטרטאון שבה מתמקד המצוד, סיפרה שב-07:00 בבוקר שעון מקומי היא קיבלה הודעה מוקלטת מהמשטרה, ובה מידע על המצוד ובקשה לא לצאת מהבית ולא לפתוח את הדלת לאיש, אלא אם הוא לובש מדי שוטר. עוד נאמר בהודעה כי התושבים מתבקשים שלא לפתוח את בתי העסק וכי התחבורה הציבורית מושבתת. "הסגר הוטל על אזור שדומה בגודלו לגוש דן", מספרת הילה, שבעלה אודי הוא מרצה באוניברסיטת נורתווסטרן, אך נותר גם הוא בבית.

 

מבצע לילי של כוחות הביטחון באזור בוסטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מבצע לילי של כוחות הביטחון באזור בוסטון(צילום: AFP)

תמונת אחד האחים מיום המרתון ()
תמונת אחד האחים מיום המרתון

 

גם יפעת בז'רנו, חוקרת סרטן ב-MIT, מתגוררת בניוטון. היום סיפרה ל-ynet: "קמנו בבוקר עם הודעה שאין בית ספר לילדים והדלקנו טלוויזיה.

נכון לעכשיו, אנחנו לא מרגישים כלום". קונסול ישראל בבוסטון, שי בזק, סיפר: "בלילה האחרון, אחרי חצות, כל הבית התעורר כי שמענו כמות אדירה של סירנות מתחת לבית, וכעבור זמן קצר התחלנו לשמוע מסוקים באוויר. היה ברור שמדובר באירוע לא רגיל. לא ישנו בלילה. הסגר מתפרש על פני שמונה ערים באזור בוסטון, והרחובות סגורים כמו ביום כיפור".

 

נדב גן, הלומד בבית הספר למינהל עסקים ב-MIT, המוסד היוקרתי שבו אירעה תקרית הירי הלילה, מתגורר בקמפוס וסיפר: "בשלב מסוים בערב שמענו סירנות של המשטרה, והאזור התמלא בניידות. אני יודע שכמה חבר'ה ננעלו בכיתות הלימוד למשך זמן מה, ואחרי 45 דקות השוטרים עזבו למרדף שהתקיים בווטרטאון".


פורסם לראשונה 19/04/2013 16:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AP
האח הנמלט דז'וחר. "מלאך אמיתי"
AP
הבהלה ברחובות בוסטון. עיר משותקת
צילום: רויטרס
האח הגדול טמרלן, כפי שתועד ביום הפיגוע
מומלצים