שתף קטע נבחר

המחבל הנמלט מבוסטון נתפס: "הצדק ניצח"

המשטרה המקומית הודיעה כי דז'וחר צרנייב נעצר לאחר כמה שעות שבהן שהיה מוקף. הוא הסתתר בסירה בחצר בית בעיירה ווטרטאון שליד בוסטון. המחבל בחיים, אך פונה באמבולנס ומצבו קשה. קודם לכן הודיע מושל מסצ'וסטס שהעוצר על האזור הוסר. חבריו של צרנייב: "היה שקט, מסתורי ומקסים"

"תושבי בוסטון והאזור יכולים להירגע. האיום הוסר". כך בישר אד דייוויס מפקד משטרת בוסטון הלילה (שבת) בתום יממה של מרדף מתוח, שבה היו יותר ממיליון תושבי המטרופולין של בוסטון נתונים בעוצר ובחרדה עצומה. ארבעה ימים לאחר הפיגוע במרתון של בוסטון, לכדה הלילה המשטרה את דז'וחר צרנייב, בן 19, שהסתתר פצוע קשה ומדמם בתוך סירה בחצר אחורית של בית בעיר ווטרטאון. אחיו הבכור, טמרלן בן ה-26, נורה למוות בקרב היריות שבו נפצע אחיו הצעיר.

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"הסיפור נגמר", דיווחה תחנת טלוויזיה מקומית בבוסטון המסונפת לרשת NBC, וכעבור זמן קצר נשמעו קריאות שמחה ומחיאות כפיים של התושבים שיצאו מבתיהם כדי להודות לשוטרים. אתר האינטרנט ה-FBI שינה את העמוד השער שלו, והציב צילום של צרנייב עם החותמת "נלכד".

 

צילום של שכן מחילופי האש הראשוניים בווטרטאון:

       

דז'וחר צרנייב מפונה באמבולנס לאחר מעצרו (צילום: AP) (צילום: AP)
דז'וחר צרנייב מפונה באמבולנס לאחר מעצרו(צילום: AP)

 

"נתפס!!!". הודעת משטרת בוסטון באינטרנט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"נתפס!!!". הודעת משטרת בוסטון באינטרנט(צילום: רויטרס)

 

משטרת בוסטון פרסמה הודעה ברשתות החברתיות באינטרנט שבה נכתב: "נתפס!!! המצוד נגמר. החיפוש תם. האימה הסתיימה. והצדק ניצח". גם ראש עיריית בוסטון כתב לעוקבים אחריו ברשת: "תפסנו אותו". לאחר ההודעה תושבים בווטרטאון הריעו לכוחות הביטחון וההצלה שעברו ברחובות.

 

המרדף אחרי צרנייב הגיע לשיא מפתיע זמן קצר לאחר 18:00 (שעון מקומי), לאחר ההכרזה על ביטול העוצר על כמיליון מתושבי האזור. תוך זמן קצר הכול השתנה במהירות, וניידות משטרה נראו דוהרות לעבר בית פינתי ברחוב פרנקלין 67 בווטרטאון. בחצר האחורית הסתתר החשוד בתוך ספינת מירוץ. עד אז הספיקו השוטרים לסרוק מדלת לדלת ב-60 רחובות, אבל רחוב פרנקלין היה שני רחובות מחוץ לרדיוס שבו חיפשו השוטרים.

 

האמבולנס שבו פונה צרנייב מהזירה בווטרטאון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האמבולנס שבו פונה צרנייב מהזירה בווטרטאון(צילום: רויטרס)

תושבי ווטרטאון מריעים לאחר המעצר (צילום: AP) (צילום: AP)
תושבי ווטרטאון מריעים לאחר המעצר(צילום: AP)

 

מפקד המשטרה סיפר שאדם שהיה מסוגר כל היום בביתו, יצא לפנות ערב להתאוורר בחצר האחורית והבחין בכתמי דם. עקבות הדם הובילו לעבר הסירה בחצר הבית. הוא הרים את הבד, וגילה אדם מדמם בתוכה. הוא נסוג משם והזעיק את המשטרה. 

 

מיד עם הגיע כוח של היחידה ללוחמה בטרור של המשטרה לבית ברחוב פרקנלין, נשמעו חילופי יריות ואחר כך שקט. הלוחמים ביקשו לשמור על המחבל בחיים וניסו לשכנע אותו להסגיר את עצמו. היה גם חשש שהוא מילכד את עצמו. כל התהליך נמשך כשעתיים לפני שצוות לוחמים השתלט על המחבל והעבירו לבית החולים "בית ישראל" בבוסטון.

 

כלי רכב משוריינים של המשטרה בווטרטאון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כלי רכב משוריינים של המשטרה בווטרטאון(צילום: EPA)

 

ההתפתחות במצוד אחר המחבל החלה בדיווחים של עדי ראייה על חילופי אש בווטרטאון. תושבים דיווחו כי למקום הגיעו יותר מעשר ניידות משטרה, כמו גם כלי רכב משוריינים. עדי הראייה סיפרו כי דקות לאחר הגעת המשטרה נשמעו יריות רבות בזמן קצר. לאחר מכן התפתח מצור בן כמה שעות שבו חיכו כוחות הביטחון, בהם סוכנויות פדרליות, לשעת הכושר כדי לעצור את צרנייב. 

 

"פרק חשוב בטרגדיה הזאת". הודעת הנשיא אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"פרק חשוב בטרגדיה הזאת". הודעת הנשיא אובמה(צילום: AFP)

 

הנשיא אובמה יצא לחדר התידרוכים בבית הלבן כדי להודות לכוחות הביטחון בבוסטון על פעילותם המוצלחת. "נותרו עדיין שאלות פתוחות, מדוע צעיר שגדל ולמד כאן, היה מעורב בדבר כזה". אובמה הבהיר שעדיין צריך לבדוק איך המחבלים הוציאו לפועל את תוכניתם והאם הם קיבלו עזרה מבחוץ.

 

"המעצר הוא סגירת פרק חשוב בטרגדיה הזאת. היה שבוע קשה, אבל ראינו את האופי של אזרחינו", אמר אובמה, ומיהר להזכיר את האסון בטקסס, והבטיח לסייע בשיקום העיירה שנפגעה קשות בפיצוץ במפעל הדשנים.

   


תושבים מריעים לאחר תפיסתו של המחבל הנמלט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תושבים מריעים לאחר תפיסתו של המחבל הנמלט(צילום: EPA)

 

"אפשר לצאת מהבתים"

הקלה קלה בלחץ הגיעה עוד לפני כן, עם הודעת מושל מסצ'וסטס דוואל פטריק כי הוסר העוצר שהוטל על בוסטון ועל סביבתה, בניסיון לתפוס את המחבל הנמלט, שיחד עם אחיו ביצע על פי החשד את הפיגוע במרתון בוסטון בתחילת השבוע. בפיגוע נרצחו שלושה בני אדם ויותר מ-170 נפצעו. עם זאת, הוא ביקש מהתושבים לשמור על עירנות.

 

משטרת ווטרטאון, העיירה באזור בוסטון שבה התמקד המצוד אחרי צרנייב, כבר הזהירה את התושבים כי העוצר שם עלול להימשך לאורך כל סוף השבוע הקרוב, כלומר - עד יום ראשון. במהלך המרדף המשטרתי אחר שני האחים, הושלכו לעבר השוטרים רימון וחמישה מטעני צינור. שלושה מטעני צינור התפוצצו וחבלני משטרה טיפלו מאוחר מאוחר יותר בשני המטענים שלא התפוצצו.

  

כוחות רשויות החוק האמריקניות בתחילת המצור בווטרטאון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות רשויות החוק האמריקניות בתחילת המצור בווטרטאון(צילום: AFP)

 

בוסטון נטושה אתמול בשעות הצהריים, שעון מקומי (צילום: AP) (צילום: AP)
בוסטון נטושה אתמול בשעות הצהריים, שעון מקומי(צילום: AP)

 

אזורים שלמים בבוסטון דמו אתמול במהלך היום לעיר רפאים, והרחובות והכבישים הראשיים היו ריקים מאדם וממכוניות - גם בשעות העומס של הצהריים, שבהן רבים יוצאים למקומות מרכזיים בעיר כדי לסעוד. מסוקים חגים באוויר, וגם בשעות הערב ניכרה תנועה ערה של כוחות הביטחון ממקום למקום בתוך העיר ובפרבריה. אירועי תרבות שונים שנועדו להתקיים בעיר בשעות הלילה - בוטלו.


התושבים נקראים להישאר בבתים (צילום: AP) (צילום: AP)
התושבים נקראים להישאר בבתים(צילום: AP)

מסוקים באוויר לאורך כל היום, מחפשים את צרנייב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מסוקים באוויר לאורך כל היום, מחפשים את צרנייב(צילום: רויטרס)

צלפים על גג אחד הבתים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צלפים על גג אחד הבתים(צילום: רויטרס)

 

כדי לא לעורר בהלה גדולה עוד יותר, התריעה המשטרה בפני התושבים כי תערוך פיצוץ מבוקר באתר לא ידוע במהלך אחר הצהריים, לפי השעון המקומי. מוקדם יותר, לפני הסרת העוצר, הסבירו הרשויות כי לתושבי העיר בוסטון לא נשקפת כנראה סכנה כמו זו הנשקפת לתושבי העיירה הסמוכה ווטרטאון, אולם במקרה שלהם העוצר מסייע למשטרה בכך שהוא משאיר את דרכי הגישה פנויות כל עוד המבצע נמשך.


רשת CNN דיווחה אתמול כי החוקרים אספו כמות משמעותית של "חומרי נפץ תוצרת בית" מזירות המצוד בווטרטאון, ולפי שעה "אין הוכחות לסייענים". בלילה שעבר דווח כי החשודים השליכו חומרי נפץ לעבר השוטרים במהלך המרדף באזור ווטרטאון.

 

בלילה בין חמישי לשישי פתחו שוטרים במרדף אחרי שני המחבלים שהניחו את מטעני החבלה שהתפוצצו ביום שני השבוע בקו הסיום של

מרתון ניו-יורק, הרגו שלושה בני אדם ופצעו יותר מ-170, בהם רבים באורח קשה מאוד. השניים, האחים דז'וחר וטמרלן צרנייב, הגיעו לארה"ב - שבה חיו כחוק וכדין - לפני כעשור מחבל דגסטן ברוסיה הסמוך לצ'צ'ניה. מדובר בחבל מוסלמי בעיקרו, שיודע בשנים האחרונות מרידה מוסלמית אלימה.

 

לפי החשד, בלילה שעבר הם ירו למוות בשוטר באוניברסיטת MIT, ושעות ספורות אחר כך חטפו באיומי נשק רכב מסחרי. הידיעה על כך הובילה את השוטרים לעיירה ווטרטאון שבאזור בוסטון, ובמצוד שערכו אחריהם כוחות הביטחון נהרג האח הגדול טמרלן, בן 26, במסגרת קרב יריות. משום שאחיו הקטן דז'וחר, בן 19, נמלט במשך שעות ארוכות לאחר הירי באחיו, יותר ממיליון תושבים באזור קיבלו הוראה להישאר בבתים. התחבורה הציבורית הושבתה, ובתי עסק ובתי ספר לא נפתחו, בהוראת הרשויות. מקורות אמרו לרשת CNN כי האח שנהרג טמרלן היה חמוש בחומרי נפץ ובמרעום כשנהרג.

 

אח אחד מתאגרף, השני "ליצן כיתה"

כלי התקשורת בארה"ב עקבו מתחילת המרדף מהקרקע ומהאוויר אחר ההתפתחויות באזור בוסטון. אמש הודיעה משטרת קונטיקט כי איתרה מכונית שאחריה חיפשה, ושלפי החשד בתוכה נמצא קודם לכן חשוד במעורבות במתקפת הטרור בבוסטון. ייתכן שמדובר במכונית ששימשה את שני האחים המחבלים. 

 

האח הגדול טמרלן מקבל גביע שבו זכה בקרבות אגרוף (צילום: AP Photo/The Lowell Sun, Julia Malakie) (צילום: AP Photo/The Lowell Sun, Julia Malakie)
האח הגדול טמרלן מקבל גביע שבו זכה בקרבות אגרוף(צילום: AP Photo/The Lowell Sun, Julia Malakie)

האח הצעיר דז'וחר, בטקס סיום התיכון (צילום: AP) (צילום: AP)
האח הצעיר דז'וחר, בטקס סיום התיכון(צילום: AP)

המחבל הנמלט דז'וחר צרנייב (צילום: AP) (צילום: AP)
המחבל הנמלט דז'וחר צרנייב(צילום: AP)

 

זמן קצר לאחר מכן, אמש, דיווחו סטודנטים באוניברסיטת דרטמות במסצ'וסטס כי הקמפוס נסגר ופונה אחרי שהתברר שהחשוד הנמלט דז'וחר רשום באוניברסיטה. במקום לא ידעו להגיד אם הוא למד או גר שם, ונראה כי הוא נסגר מטעמי זהירות. סטודנטית סיפרה לסוכנות הידיעות AP כי שוטרים נכנסו למקום, וכי סטודנטים שמכירים את צרנייב אמרו שהוא גר בחדר שם. "כולם כאן משתגעים", סיפרה. במקביל רשת "פוקס" דיווחה על

פיצוצים שנשמעו בבית בעיירה ווטרטאון, שבה התמקד המצוד, ככל הנראה בשעה שבה נעצר דז'וחר.

 

אתמול נחשפו עוד ועוד פרטים על האחים המחבלים, אולם המניע למתקפת הטרור שלהם עדיין אינו ברור. בעמוד שכנראה שייך לו ברשת חברתית בשפה הרוסית, פרסם דז'וחר קישורים לאתרים איסלאמיסטיים וקרא לעצמאות עבור חבל צ'צ'ניה. תחת קטגוריית "השקפת עולם" כתב "איסלאם" וב"העדפות אישיות" כתב "קריירה וכסף". הוא פרסם לינקים לסרטונים של לוחמים במלחמת האזרחים בסוריה ולאתרי אינטרנט איסלאמיים עם כותרות כמו "Salamworld, my religion is Islam" ו"There is no God buy Allah, let that ring out in our hearts". עוד הופיעו שם קישורים לעמודים הקוראים להשגת עצמאות לחבל צ'צ'ניה, חבל מוסלמי בעיקרו שניסה להתנתק מרוסיה והפסיד בשתי מלחמות בשנות ה-90'.

 

האח הבכור מבין המחבלים שנהרג, טמרלן, נולד ברוסיה, ולמד הנדסה במכללה הקהילתית "באנקר היל" במסצ'וסטס. בארה"ב דיווחו כי הוא נהג להתאגרף, וחלם להיות מתאגרף אולימפי מצליח. ב-2004, אחרי שזכה בתואר נחשק, סיפר לעיתון מקומי: "אני אוהב את ארה"ב... באמריקה יש הרבה מקומות עבודה. זה משהו שאין ברוסיה. יש לך הזדמנות לעשות כאן כסף אם אתה מוכן לעבוד". עם זאת, בשיחה עם עיתון אוניברסיטאי בבוסטון ב-2010 סיפר כי אף שהוא חי בארה"ב כבר כמה שנים, "אין לי אף לא חבר אמריקני אחד. אני לא מבין אותם". הוא סיפר למגזין כי הוא אינו מעשן או שותה, והסביר: "אלוהים אמר לא לשתות אלכוהול".

 

דודם של האחים למחבל הנמלט: "בושה, הסגר את עצמך" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דודם של האחים למחבל הנמלט: "בושה, הסגר את עצמך"(צילום: AFP)

המחבלים כפי שצולמו ביום הפיגוע במרתון בוסטון (צילום: רויטרס, AP) (צילום: רויטרס, AP)
המחבלים כפי שצולמו ביום הפיגוע במרתון בוסטון(צילום: רויטרס, AP)

אריק משדו, חברו של דז'וחר צרנייב לכיתה בבית הספר התיכון, סיפר ל-CNN כי הוא לא הראה שום סימן המעיד על הזוועות שהוא מסוגל לבצע. "הלכנו למסיבות, הסתובבנו יחד. היינו חברים טובים בבית הספר". משאדו נזכר כי דז'וחר אמר פעם במהלך שיחה משהו על טרור, אבל ציין גם כי "לא היה בזה שום דבר שיכול היה לגרום לנו להאמין שהוא יכול לעשות דבר כזה".

 

לוק אונ'יל, בן 21 שהיה שכנו, אמר כי ראה לאחרונה את דז'וחר בחורף שעבר. לדבריו, המשפחה הייתה די סגורה והוא נהג לראות את דז'וחר לעתים קרובות מסתובב לבדו. חבר לשעבר לכיתה ששוחח עם תחנת הטלוויזיה המקומית בבוסטון WBZ הגדיר אותו כ"ליצן הכיתה", בניגוד לדיווחים קודרים יותר על אופיו.

 

בא לאוניברסיטה אחרי הפיגוע

חבריו לספסל הלימודים של דז'וחר באוניברסיטת דרטמות סיפרו כי רק השבוע ראו אותו בקמפוס, אחרי הפיגוע הקטלני במרתון בוסטון. הארי דנסו, שגר באותה הקומה עם דז'וחר, סיפר כי ראה אותו במעונות השבוע. "הוא נראה כרגיל, נראה רגוע", סיפר דנסו, ותיאר אותו כילד שקט שמדי פעם הפנה אליו שאלות בנוגע לשיעורי הבית. סוניה ריביירו, בת 19, הייתה באותה כיתת פילוסופיה עם צרנייב. לדבריה, הוא היה בקמפוס השבוע - אבל לא בכיתה: "בחיים לא הייתי מצפה ממנו לעשות דבר כזה".

 

פלורידה אדי, בת 19, גרה באותה קומה במעונות עם דז'וחר בשנה שעברה. היא סיפרה שמעת לעת הייתה מבקרת אותו בחדרו. היא העידה כי הוא בילה זמן רב עם סטודנטים אחרים מרוסיה. "הוא היה שקט, חברותי וקצת מסתורי, אבל באופן מקסים", טענה. "הוא היה נחמד. הוא היה מגניב. אני פשוט בשוק".

 

אביהם של החשודים, אנזור צרנייב, אמר לסוכנות הידיעות AP מביתו בחבל דגסטן ברוסיה במהלך המצוד אחר בנו שנותר בחיים כי הוא "מלאך אמיתי". לדבריו, זהו צעיר חכם ומצטיין: "דז'וחר הוא סטודנט לרפואה שנה שנייה בארה"ב, והוא ילד כל כך חכם", אמר האב, "ציפינו לו שיבוא לכאן לחגים". בשיחת הטלפון היה האב נסער, והוא סיים אותה בכעס: "עזבו אותי, הבן שלי נהרג". לפני כן אמר: "הם הרגו את הבן שלי".

 

מסלול הטרור של האחים צרנייב בבוסטון (צילום: google maps) (צילום: google maps)
מסלול הטרור של האחים צרנייב בבוסטון(צילום: google maps)

לילה של מתח ויריות עבר על העיר בין חמישי לשישי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לילה של מתח ויריות עבר על העיר בין חמישי לשישי(צילום: EPA)


הפיצוץ במרתון ביום שני. מסומן: אדם צועד על הגג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפיצוץ במרתון ביום שני. מסומן: אדם צועד על הגג(צילום: רויטרס)

 

מאוחר יותר, אמש, אמר האב לטלוויזיה הממלכתית ברוסיה: "מישהו הפליל אותם. אני לא יודע מי בדיוק עשה זאת. אבל מישהו עשה. הם היו פחדנים, אז הם ירו בילד למוות. יש שוטרים כאלה". הוא סיפר כי ניסה להשיג את בנו הצעיר, אבל ללא הצלחה. "כל הטלפונים מכובים", סיפר לפי רשת CNN.

 

אחיו של האב, דודם של המחבלים המתגורר בארה"ב, גינה נחרצות את מעשיהם בפני כתבים, וקרא לדז'וחר להסגיר עצמו. הוא אמר כי מעשיו המיטו בושה על המשפחה ועל הצ'צ'נים. אמש הגיעו סוכני FBI בניו-ג'רזי לבית אחותם של החשודים. לפי מקורות ביטחוניים, האחות

אמרה כי לא הייתה בקשר רציף עם אחיה, וכי היא כועסת מאוד. האישה דיברה דרך חריץ בדלת, ואמרה כי אחיה חכמים ואנשים נהדרים. היא הוסיפה כי היא "לא יודעת מה נכנס בהם" וכי היא "מצטערת על כל האנשים שנפגעו".

 

קונסול ישראל בבוסטון, שי בזק, סיפר ל-ynet על המצור בבוסטון: "בלילה האחרון, אחרי חצות, כל הבית התעורר כי שמענו כמות אדירה של סירנות מתחת לבית, וכעבור זמן קצר התחלנו לשמוע מסוקים באוויר. היה ברור שמדובר באירוע לא רגיל. לא ישנו בלילה. הסגר מתפרש על פני שמונה ערים באזור בוסטון, והרחובות סגורים כמו ביום כיפור".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 19/04/2013 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל מפונה באמבולנס בווטרטאון
צילום: AP
האמבולנס שבו נלקח המחבל
צילום: רויטרס
AP
דז'וחר צרנייב. אחותו: "לא יודעת מה נכנס להם לראש"
AP
תושבים מבוהלים בבוסטון. עיר במצור
צילום: AFP
לא למהר לשפוט מה המניע. אובמה
צילום: AFP
מומלצים