שתף קטע נבחר

בכיר באמ"ן: אסד השתמש בגז סארין

ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, אמר כי "המשטר הסורי עושה שימוש בנשק הכימי, אבל העולם נוטה לא להתערב ומשתמש במבחנים ראייתיים מחמירים". על תוכנית הגרעין האיראנית אמר: "פחות סביר שתהיה שם פריצה במהלך השנה"

בעוד בעולם הדעות עדיין חלוקות, בצה"ל מעריכים שנשיא סוריה בשאר אסד השתמש בנשק כימי נגד המורדים, ויותר מפעם אחת. ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת אלוף איתי ברון, אמר הבוקר (ג') ש"למיטב הבנתנו אסד עשה שימוש בחומר לחימה כימי ממית בשורה של מקרים נגד המורדים, כנראה בגז מסוג סארין. הסיכוי שהנשק הזה יעבור לגורמים רדיקליים מטריד מאוד".

 

 

את ההצהרה הזאת אמר תא"ל ברון בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי, ובמהלך דבריו התייחס למצב הכללי

במזרח התיכון ולאיומים סביב ישראל – מאיראן ועד לבנון. "שימוש בנשק כימי בוצע הן באירוע מ-19 במרס והן במקרים אחרים, שבהם היה מדובר בחומר מנטרל ולא ממית", הוסיף. "ראינו סימנים כגון קצף מהפה ואישונים מוקטנים שמעידים על השימוש בחומר לחימה כימי".

 

עד כה נמנעה הקהילה הבינלאומית בראשות ארה"ב מלהאשים את אסד באופן נחרץ בשימוש בנשק כימי. אתמול, במהלך ביקורו בישראל, התבטא בנושא שר ההגנה צ'אק הייגל כשאמר ש"סוכנויות המודיעין שלנו לומדות להעריך מה קרה או לא קרה בסוריה, ואם משטר אסד השתמש בחומר לחימה כימי. שימוש שכזה ישנה את כללי המשחק".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

חשש שהנשק הכימי יזלוג לגורמים רדיקליים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חשש שהנשק הכימי יזלוג לגורמים רדיקליים(צילום: רויטרס)

 

בצה"ל סבורים שככל שחולף הזמן והלחימה בסוריה נמשכת, גוברים הסיכויים שהמדינה תתפרק ושהאנרכיה תימשך שנים

רבות. תא"ל ברון: "יש סיכוי גובר לקנטוניזציה ופחות סיכוי לשלטון חלופי".

 

החשש בישראל גובר על רקע ההערכה שבסוריה נמצא ארסנל גדול של יותר מאלף טון נשק כימי, אלפי פצצות אוויר וראשי קרב שאותם ניתן לטעון בנשק לא קונבנציונלי: "המשטר הסורי עושה שימוש בנשק הכימי אבל העולם נוטה לא להתערב ומשתמש במבחנים ראייתיים מחמירים. אלה התפתחויות מטרידות. עצם השימוש בנשק כימי ללא תגובה הולמת מטרידה. זה מאותת שהשימוש בנשק כימי הוא לגיטימי".

 

תא"ל ברון התייחס גם למעמדו החדש של חיזבאללה נוכח מצבו של הפטרון אסד. לדבריו, "הארגון נמצא בלחץ. הוא מפחד שמישהו ינצל את המצב ויפגע בו – גם מתוך לבנון". הוא הוסיף כי משגרי ה-SA-17 שהותקפו בסוריה בינואר האחרון היו מיועדים לחיזבאללה.

 

לגבי האיומים הכלליים על ישראל והמצב הפוליטי המזרח התיכון ציין תא"ל ברון שניתן לזהות התחזקות של המחנה הסוני באזור, "וזה לא זמן טוב לאיראן. הציר הרדיקלי בראשות איראן נלחם על שרידותו. במקביל יש עלייה במשקל הדתי בתהליך קבלת ההחלטות במדינות שבהן בוצעה מהפכה. זו תפיסה שמתנגדת לקיומה של מדינת ישראל והיא לא תשתנה.

 

תוצאות התקיפה בסוריה בינואר. "המשגרים יועדו לחיזבאללה" ()
תוצאות התקיפה בסוריה בינואר. "המשגרים יועדו לחיזבאללה"

 

"אבל עדיין, המרחב האח"סי (אחים מוסלמים – י"ז) מגלה פרגמטיות נוכח השינויים. עליית המחנה הסוני מאתגר את רעיון ההתנגדות לישראל במתכונתו הקודמת.

צעירי המהפכה בתחריר לא תרגמו את הישגיהם להון פוליטי, וציבורים אלו תובעים כעת שינויים. מקבילתה הערבית של ריקי כהן מחדרה מחכה לפיתרון וסבלנותה פוקעת".

 

לגבי תכנית הגרעין של טהרן אמר ברון: "היא נמצאת תחת לחצים חסרי תקדים אבל היא חותרת להשגת נשק גרעיני. איראן מתקדמת בנושא העשרת האורניום אבל לא בתחומים אחרים בתכנית. ב-2012 ראינו פער בין מה שהם עשו במסגרת התוכנית לבין מה שיכלו לעשות. אבל התרחיש שלפיו איראן תגיע להסכם גדול עם הקהילה הבינלאומית בשנה הקרובה, שבמסגרתו היא תוותר על הנשק הגרעיני, אינו סביר. מנגד, גם התרחיש שלפיו תהיה פריצה בתכנית הגרעין בשנה הקרובה, פחות סביר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פצועים בחלב במרס האחרון
צילום: EPA
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
תא"ל איתי ברון
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
מומלצים