שתף קטע נבחר

"מערך הקרב בצה"ל הצטמק לחצי תוך 30 שנה"

ראש אגף תכנון, אלוף נמרוד שפר, טוען שסדרי הכוחות של הצבא מצטמצמים: "חסרים חיילים, אנחנו מרגישים את זה". הוא הדגיש כי "נכון לצמצם ולייעל את הצבא", אבל הביע התנגדות לקיצוץ המתוכנן בתקציב הביטחון: "אי אפשר לקצץ בטווח הקצר"

בזמן שהדיון על גיוס חרדים מתלהט, חושף היום (ג') ראש אגף תכנון (אג"ת) במטכ"ל, אלוף נמרוד שפר, נתונים על סדרי הכוחות של צה"ל. בכנס למחקרי ביטחון לאומי שהתקיים בתל אביב אמר אלוף שפר: "סדר הכוחות של מערך הקרב בצה"ל הוא מחצית ממה שהיה לפני 30 שנה".

 

 

לדבריו, שיעור הגיוס פוחת והולך, ומתוך כ-700 אלף חיילים בצה"ל, 70 אחוז הם אנשי מילואים. "רק 5-3 אחוזים מהחיילים מוגדרים מקצועיים, וזה מעט מאוד בהשוואה לצבאות אחרים", הוסיף והדגיש שיש פער של אלפי חיילים בין הדרוש למצוי. "הירידה בשיעורי הגיוס היא אתגר חברתי למדינה. יש פחות חיילים ואנו מרגישים זאת בפרקטיקה היומיומית. למשל, חסרים חיילים במערך הסייבר ובכיפת ברזל. סדר הכוחות המסורתי עוד יקטן ויילך".

 

ארכיון. חיילי מילואים בעוטף עזה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ארכיון. חיילי מילואים בעוטף עזה(צילום: גיל יוחנן)

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

עם זאת אמר האלוף שפר כי לצה"ל אין את המשאבים להפעיל צבא בסדר גודל שהיה: "זה נכון להקטין את הצבא ולהפוך אותו ליעיל יותר. צה"ל נכון לשינויים עמוקים ומהותיים שכוללים הקטנת סדרי הכוחות".

 

לגבי הקיצוץ הצפוי בתקציב הביטחון אמר שפר כי תקציב 2013 אינו גמיש ואין אפשרות לשנות אותו משנה לשנה. לדבריו, תקציב צה"ל הוא רב שנתי: "אין לנו יכולת לתכנן רק משנה לשנה. אי אפשר לנהל את תקציב הצבא ל-12 חודשים אלא רק לטווח הארוך. קיצוץ כזה ישפיע מיידית על פעילות הצבא - לא על מבנהו ולא על השכר".

 

בהתייחס להיחלשותם לכאורה של הצבאות הסדירים של מדינות ערב השכנות אמר אלוף שפר כי "התפרקות סוריה לא מהווה היתר או הרשאה להיפרד מיכולות צבאיות של צה"ל. אנחנו לא יכולים לאפשר מערכה ארוכה עם אש על העורף. סוריה מציבה אתגרים שלא הכרנו 40 שנה. כיום יקר יותר להפעיל חטיבת שריון מאשר לפני עשור. גם הרבה יותר מורכב לפגוע במשגר סקאד מאשר להפיל מטוס מיג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון. 70 אחוז חיילי מילואים
צילום: AP
מומלצים