שתף קטע נבחר

סגן שר האוצר על החרדים: "טפילים על הציבור"

על רקע ההתכתשויות של שר האוצר עם נבחרי הציבור החרדי, התבטא סגנו מיש עתיד, מיקי לוי, בחריפות נגד המגזר. " אי אפשר לחיות על כתפי משלם המסים הישראלי העובד", אמר לוי בראיון לרדיו "קול ברמה". בהמשך דבריו התנצל סגן השר על השימוש במילה "טפילים", אך קרא לחרדים "להיות שווי חובות"

התבטאות חריגה של סגן שר האוצר: ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) תקף הבוקר (יום ד') את החרדים בראיון לרדיו "קול ברמה" ואמר כי עליהם "לשאת בנטל יחד, להשתלב בשוק העבודה, אי אפשר להיות טפילים על הציבור הישראלי". לאחר מכן הוא חזר בו מדברים אלה, גם בנאום במליאת הכנסת בצהריים. הוא עבר בין הח"כים החרדים, לחץ ידיים והתנצל באופן אישי. ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה) אמר בנושא זה: "אני מכיר את מיקי לוי, זו לא גישתו. אבל הוא נמצא בסביבה שעובדת כמו דיקור סיני, איפה שכואב, תוקעים את המחט".

 

 

לקראת הגזירות - כתבות נוספות

 

לוי הוסיף ואמר: "אני רק אומר שאי אפשר לחיות על כתפי משלם המסים הישראלי העובד". לאחר מכן הוא אמר: "התנצלתי על המילה המיותרת, אי אפשר להמשיך ולחיות מבחינה כלכלית על כתפם של אלה שמשלמים מסים, של אלה שהולכים לצבא, של אלה שמשרתים את המדינה. אתם אזרחים שווי זכויות אז בואו תהיו שווי חובות".

 

לוי במליאה היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לוי במליאה היום(צילום: גיל יוחנן)
  

סגן שר האוצר הוסיף ואמר: "חברי הטובים הם חברי מהעדה החרדית. אני עדיין בא לחצרות הרבנים ומכבד אותם. אני מכבד את התרבות, את המסורת. אני בא מבית דתי. אני מוקיר את הציבור הזה. נותן לו להמשיך ולחיות בכבוד. אני רק אומר דבר אחד: 'בואו, השתלבו בשוק העבודה כי כלכלית אי אפשר לשאת יותר בנטל'. ההידברות עם הציבור הזה תמשיך להיות הידברות של ידידות וחברות".

 

לוי הדגיש כי "אין יותר כסף לשלם. אין כסף מיותר. צאו לעבודה, נמשיך לכבד אתכם ואת התרבות שלכם. מה אנחנו מבקשים? בואו שאו בנטל".

 

לוי עם ח"כ פרוש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לוי עם ח"כ פרוש(צילום: גיל יוחנן)

לוי לוחץ יד לח"כ מוזס (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לוי לוחץ יד לח"כ מוזס(צילום: גיל יוחנן)

 

אמש חשף שר האוצר, יאיר לפיד, חלקים מהתוכנית הכלכלית לשנים 2013-2014 שתיושם במסגרת חוק ההסדרים הקרוב ואמר כי הוא "מוכן למלחמה". בנאום בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי ציין לפיד כי הקיצוץ בקצבאות ילדים יכלול את שלילת זכאותם של אזרחים המרוויחים יותר מ-67 אלף שקל בחודש לאותן קצבאות.

 

לצד קיצוץ של 18 מיליארד שקל בתקציב והעלאות מסים של כשמונה מיליארד שקל בשנת 2014, תכלול התוכנית ניסיון לערוך רפורמה בנמלי הים. לפיד ציין עוד כי המגעים עם משרד הביטחון לקראת קיצוץ של שלושה עד ארבעה מיליארד שקל בשנה בתקציבו מתקדמים וכי שר הביטחון והרמטכ"ל מגלים הבנה לצורך בקיצוץ.

 

ביום שני התעמת לפיד עם נבחרי הציבור החרדי בכנסת. לפיד עלה להשיב לח"כ מאיר פרוש, שהזהיר קודם לכן מהגזרות הכלכליות. "אני מבין שאתם עוברים ימים לא פשוטים", אמר לו לפיד. "הממשלה שיצרה את הגירעון - לא הייתם שותפים לה? הייתם על המאדים? הייתם בכל ממשלה ב-30 השנים האחרונות. אני רק צריך לפתור את הגירעון שיצרתם. וזה לא שהייתם החברים הכי זולים".

 

 

 

לפיד הוסיף ואמר כי "הדבר היחיד שקרה, ח"כ גפני, זה שאתם לא בקואליציה. זה נקרא דמוקרטיה, ח"כ גפני. ואני לא שואל אותך על מה אני אדבר או לא אדבר. אני לא מקבל מכבודו הוראות. המדינה סיימה לקבל מכבודו הוראות. בגלל זה אתה כבר לא יו"ר ועדת הכספים, כי נמאס לנו לקבל מכבודו הוראות".

 

למחרת תקפו העיתונים החרדים בחריפות את לפיד. בכותרת הראשית של עיתון "יתד נאמן", המייצג את החרדים הליטאים, נכתב: "ממשלת שנאה והדרת חרדים". כותרת מאמר המערכת של העיתון הייתה: "מס על גידול ילדים". בידיעה בעיתון "המודיע" הובאו בהרחבה דברי ח"כ מנחם מוזס (יהדות התורה) במליאת הכנסת כשאמר: "לא נשנה את המסורת והחינוך שלנו למרות שאיימו להעניש את הנכדים שלי אם לא ילמדו ליבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
סגן שר האוצר מיקי לוי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים