שתף קטע נבחר

הרב אוירבך: אין להתייצב בלשכות הגיוס כלל

הממשלה החדשה מתקדמת לקראת גיוס חרדים, ובמגזר נוקטים בהחרפת צעדים: הרב שמואל אוירבך יוצא בקריאה שלא להתייצב עוד לצו ראשון, מכיוון "שכל עניין ההתייצבות עתה אינו אלא מיון ושיבוץ לצורך חובת גיוס בפועל ממש"

הסערה ברחוב החרדי מתעצמת בעקבות הנאום של יאיר לפיד בכנסת, והתוכניות הצפויות בנושאי חינוך וגיוס לצה"ל - והתגובה החרדית לא איחרה לבוא. עיתון "הפלס", שופרו של הציבור החרדי-ליטאי, מפרסם הבוקר בעמודו הראשון הוראה גורפת של הרב שמואל אוירבך, האוסרת על תלמידי ישיבות להתייצב בלשכות הגיוס.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet  >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בהודעה שפורסמה תחת הכותרת "דעת ראש הישיבה", בעיתון המזוהה עם הפלג שמוביל הרב אוירבך - אחד משני המנהיגים הבולטים של הציבור החרדי - נאמר: "היות וגזירת הגיוס היא גזירת שמד ועקירת הדת, ובוודאי שכל עניין ההתייצבות עתה אינו אלא מיון ושיבוץ לצורך חובת גיוס בפועל ממש, ואין להתייצב כלל".

 

מתוך "הפלס" ()
מתוך "הפלס"

 

בעקבות הקמת הממשלה ללא המפלגות החרדיות, וכחלק מההסכם הקואליציוני, הוקמה "ועדה לקידום השוויון בנטל", שבראשה עומד השר יעקב פרי. לפני עשרה ימים היא התכנסה לראשונה, בהשתתפות נציגים מצה"ל וממנהלת השירות אזרחי. בפגישה הוצגו מוכנות המערכות לקליטת מתגייסים חרדים, ובסיומה אמר פרי כי בתוך שישה שבועות יוצג "חוק היסטורי". לדבריו, "המהלך יהיה רגיש, אבל צרכי הצבא יעמדו בראש סדר העדיפויות".

 

כבר לא רק החרפה בביטויים

בציבור החרדי מתחילים להפנים כי בניגוד לעבר, המערכת הפוליטית והצבא נערכים לגייס חרדים, וההערכות הן כי על

רקע זה הוחלט לצאת בקריאה מפורשת. בשבועות האחרונות פנו ראשי הישיבות לגדולי הרבנים בשאלה מה עליהם להורות לתלמידים שמקבלים זימון ללשכות הגיוס.

 

כבר לפני כחודש החריפו בסביבת הרב אוירבך את הביטויים נגד ההתייצבות, והרב אמר כי "כאשר מאיימים לקחת איזה בחור, זו לא הבעיה הפרטית של אותו בחור, זו בעיה של כלל ישראל. הם חושבים איך לבצע את זה על ידי התנכלות ליחידים, אבל זו לא בעיה פרטית של המשפחה או הבחור, אלא של כלל ישראל. כשיש עקירת דת כל אחד וכל יחיד שמנסים לפגוע בו ולקחת אותו - זה חלק מהשמד, חלק מעקירת הדת".

 

בחודשים האחרונים הגיעו בחורי הישיבות הגיעו ל"צו ראשון" בלשכות הגיוס, לאחר שהובהר להם כי הבדיקות הרפואיות והראיונות אינם מובילים בהכרח לגיוס, מאחר שאין הגבלה במספר הדחיות משירות צבאי, שאותם מקבלים תלמידי הישיבות על בסיס "תורתו אמנותו". אלא שבעקבות השינויים המתגבשים, שאותם מכנה הרב אוירבך "גזירת שמד ועקירת הדת", הוחלט על ההודעה יוצאת הדופן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כיכר השבת
הרב אוירבך
צילום: כיכר השבת
"אין להתייצב כלל"
צילום: בני דויטש
מומלצים