שתף קטע נבחר

הרב שטיינמן: הפגינו צניעות למניעת אנטישמיות

באיגרת ששלחו לרבני אירופה, כהדרכה להתמודדות עם מצב היהודים ביבשת, מנתחים שני בכירי רבני החרדים את הסיבות לאנטישמיות, ואומרים כי היא נובעת מקנאת הגויים בעם ישראל. איך מתמודדים עם אנטישמים? "בלשון רכה ובלי להתגרות בם"

מדיניות ישראל בשטחים או שנאת יהודים? הרבנים אהרון לייב שטיינמן וחיים קנייבסקי, מבכירי רבני הציבור החרדי, מעניקים לאנטישמיות הגואה באירופה הסבר אמוני-דתי, וטוענים כי הקיטוב בין העם היהודי לעמים אחרים מתגבר דווקא בזכות "השגחה עליונה" – כדי למנוע נישואי תערובת.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet  >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

באיגרת ששלחו שני המנהיגים למשתתפי הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה, המכונסת בבלגרד, נכתב כי "ההתקרבות לגויים היא רעה חולה מאוד, שהרי לומדים ממעשיהם וחס ושלום, ובסופו אף מתבוללים ביניהם", וכי "כאשר מתקרבים - הרי הקדוש ברוך-הוא מבדילם על ידי שמגביר שנאת העמים". במסר לרבני הקהילות קראו "לחזק מאוד בעניינים אלו להבדיל בין ישראל והעמים".

 

פרסום מכתב הרבנים שטיינמן וקנייבסקי, על ידי נשיא הוועידה, הרב פנחס גולדשמידט, היה אחד מרגעי השיא בכינוס רבני אירופה, הרואים בו מעין הדרכה אישית להתמודדות עם מצב היהודים ביבשת - כהגבלות על השחיטה הכשרה ועל ברית המילה על ידי השלטונות, וגילויי האנטישמיות המתגברים בקרב האוכלוסייה המקומית.

 

השנאה - מקִנאת אומות העולם

לצד דברי החיזוק השגרתיים ("רק על ידי התחזקות בלימוד התורה וקיום מצוותיה נוכל לעמוד מול כל אותם הבאים להרע ולהציק לנו"), ניתחו שני הרבנים באריכות את הגורמים לרדיפות אלו, וניסחו דרכים טקטיות להתמודדות עמן.

 

 

הנחיה לרבני אירופה. הרב גולדשמידט הקריא בוועידה את מכתב הרבנים ()
הנחיה לרבני אירופה. הרב גולדשמידט הקריא בוועידה את מכתב הרבנים

 

"גם במקומות שלא נראית השנאה בחוץ, אבל בשעה שרואה ביהודי שמצליח במעשיו ומתקנא בו ומתהפך לבו לשנוא אותו", כתבו, "ולכן אומות העולם, בשעה שהם רואים את הצלחת בני ישראל, הרי הם מקנאים בנו ושונאים אותנו - וזה אבי כל סיבת האנטישמיות".

 

הדרכת הרבנים ליהודים, אפוא, היא להפגין צניעות ב"עניינים הגשמיים" ולא לנקר עיניים – ובמיוחד בימים של משבר כלכלי בעולם. "באותם מקומות שלא ראינו שנאה כל כך, זה היה בגלל שהמצב הכלכלי שלהם היה טוב", נימקו, "(אבל) בשעה שהורע מצבם ורואים הם את הצלחת שכנם היהודי - הם מתמלאים שנאה".

 

להילחם, אבל "בלי להתגרות באומות"

ואיך יש להגיב לגילויי אנטישמיות בשטח? תשובת הרבנים שטיינמן וקנייבסקי: "כהנהגתו של יעקב אבינו". ההסבר: "לבן ביקש לעקור את הכל ולקחת מיעקב אבינו הכל ולעקור את כל היסוד של כלל ישראל, ובכל זאת לא ענה לו בתקיפות אלא בלשון רכה... גם כאן, כאשר מזדמן לפנינו מצב כזה, יש להשתדל ולהסביר בלשון רכה, ולא

 להתגרות בם".

 

על "גזירת השחיטה" כתבו כי בחלק מהמדינות הדבר כבר נאסר, ויש שבהן מבקשים לאסור זאת – ואיך אפשר ליהודים לדור במקום שאין מניחין לשחוט כדת?" לשיטת הרבנים, "כל יסוד הגזירה היא אך ורק משום שנאה וקנאה לעם ישראל, רק שעוטפים אותה בטיעוני סרק של צער בעלי חיים".

 

הם קבעו כי "על עצם השחיטה יש ללחום על זה שחס ושלום לא ישנו אפילו בקוצו של יו"ד", ועם זאת הדגישו כי גם בנושא זה הדרכתם היא לנהוג במתינות מבחינה טקטית: "לדבר בתחנונים ובדברי הסבר על לב ראשי המדינות שיניחונו לנפשנו להמשיך המסורה לנו ממשה רבנו עליו השלום, בלי שום סטייה ולו הקלה ביותר, ומבלי להתגרות באומות".

 

נשיא הוועידה, הרב גולדשמידט, ציין כי ההחלטה להעניק את "פרס יהדות אירופה" מטעם הארגון לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נעשית גם היא ברוח זו, במטרה להוקיר לה טובה על פעולותיה להכשרה חוקית של ברית המילה במדינתה, על אף האווירה הציבורית והתקשורתית העויינת, ובתקווה כי תוסיף בעקבות כך להתייצב לצד היהודים גם בעתות משבר עתידיים. גולדשמידט סיפר כי כלת הפרס היוקרתי שמחה מאוד על הבחירה בה.

 

יהודי הונגריה מפחדים ממש

בהמשך למכתב הרבנים שטיינמן וקנייבסקי, סקר רבה של אוקראינה, יעקב בלייך, בפני חברי הוועדה המתמדת, את מצב האנטישמיות באירופה, וציין בהקשר זה בעיקר את יוון ו הונגריה - שם מדובר בתופעה של ממש, שרק הולכת וגוברת. לדבריו, מאחוריה לא עומדים גורמים מוסלמים (בניגוד לנעשה במדינות כמו צרפת ושבדיה), והדבר מוכיח כי מדובר בשנאת יהודים טהורה, ולא בתגובת נגד למדיניות ישראל בשטחים.

 

הרב בלייך סיפר כי יהדות הונגריה נרדפת עד שאנשיה חוששים להתבטא על מצב האנטישמיות, או לבקר את השלטון

בעניינים שונים. "יהודי הונגרי נשאל על כך במהלך איזה דיון בארה"ב, ואמר שהכל בסדר גמור", סיפר, "זה היה פשוט מפחיד לשמוע את זה".

 

הרב של אוקראינה טען כי כמאה-אלף חברי הקהילה היהודית בהונגריה ועוד אלפי סטודנטים ישראלים הלומדים שם חיים בסכנה. בין היתר, ציין את גיבושן של רשימות יהודים משפיעים במדינה, את הניסיון (שסוכל ברגע האחרון) לקיים בערב יום השואה תהלוכה פרובוקטיבית שתחלוף גם בריכוזי הקהילה, תחת הכותרת "תנו גז" - וכן את הענקתו של פרס לאומי יוקרתי לאדם שנודע כמשתף פעולה עם הנאצים.

 

בשלושת ימי הכינוס צפויים כ-40 המשתתפים - רבני מדינות וערים מרכזיות באירופה, ודיינים בכירים ביבשת - להיפגש עם נשיא סרביה, טומיסלב ניקוליק. בנוסף יקיימו טקס במחנה הריכוז זמלין לרגל ציון יום הזיכרון לשואת יהודי יוגוסלביה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב שטיינמן
צילום: חיים צח
הרב קנייבסקי
הרב גולדשמידט
מומלצים