שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בקשה לייצוגית: לנדוור לא מעסיקה מלצרים גברים
  נגד שניים מסניפי רשת בתי הקפה לנדוור הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית במיליונים, לפיה הם מחזיקים במדיניות של העסקת רק מלצריות ומסרבים להעסיק גברים - בניגוד לחוק. ברשת מכחישים את הטענות, למרות שלתביעה צורפו מודעות דרושים המנוסחות בלשון נקבה בלבד

  לא רק נשים מופלות בשוק העבודה. בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה אתמול (ג') נגד שניים מבתי הקפה של רשת לנדוור (רוטשילד ואבן גבירול בתל-אביב), בטענה שהם מסרבים להעסיק גברים כמלצרים. על פי הבקשה לאישור תביעה בסך 25 מיליון שקל, שניים מסניפי הרשת מחזיקים במדיניות מוצהרת של העסקת מלצריות בלבד, בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

   

  זכויות עובדים - כתבות נוספות בערוץ הקריירה :

 1.  לכל עובד יש זכות: בדקו מה מגיע לכם

 2. "הסיכוי של אישה הרה להתקבל לעבודה אפסי"

 3. רנואר תשלם רבע מיליון שקל בגין פגיעה בעובדים

 4. הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet  

   

  התובע הוא סטודנט בן 25, שביקש להתקבל לעבודה כמלצר בסניפי הרשת, אך טוען כי בבית הקפה השיבו לו כי לא מקבלים גברים למשרה זו. הבקשה הוגשה בשמם של כל הגברים שניסו להתקבל לעבודה ברשת ונדחו, או שנמנעו להציג מועמדות מראש בשל המדיניות המפלה לכאורה.

   

  קפה לנדוור. הרשת מופעלת על ידי זכיינים (צילום: דרור כץ) (צילום: דרור כץ)
  קפה לנדוור. הרשת מופעלת על ידי זכיינים(צילום: דרור כץ)

   

  "מדובר במקרה של אפליה מגדרית על רקע מין - הדרת גברים ממשרת מלצרות, בניגוד מוחלט לחוק", מסביר עו"ד נועם לאור, שמייצג את התובע. הוא צירף לתובענה מודעות דרושים המופנות אך ורק למלצריות. "אנחנו רואים את זה כאפליה מגדרית לשני המינים, שכן גם במיצוב האוטומטי של נשים כמלצריות יש אפליה. בסופו של דבר, אפליה נגד גברים ונשים זו אותה המחלה".

   

  ברמן כן, מלצר לא

  בבקשה מפורט כי הצעיר, שמחזיק בניסיון במלצרות, פנה מספר פעמים במשך חמישה חודשים לסניף המרכזי של הרשת ברחוב אבן גבירול בתל-אביב וביקש להתקבל לעבודה כמלצר, אך בכל פעם הובהר לו כי לא יוכל להתקבל מאחר שהוא גבר.

   

  בתוך כך, מפורטות תשובות שקיבל, חלקן בליווי הקלטות שתיעדו זאת, בהן "לא מקבלים בנים" (לעבודת מלצרות - ב"פ), "יש לנו רק מלצריות" ו"יש עוד הרבה" (גברים שביקשו להתקבל ונדחו - ב"פ). עוד מודגם כי באחת הפעמים ציינו בפניו כי אין צורך בעובדים כרגע וכי יוכל להתקבל רק כברמן מאחר שבמלצרות מועסקות נשים בלבד - אולם מאוחר יותר באותו היום, הסכימה הרשת לקבל לעבודה צעירה שביקשה לעבוד כמלצרית.

   

  עוד מודגש בבקשה כי בכל הפניות של התובע לסניף, הוא הבחין במלצריות בלבד. בנוסף מצוין, כי הצעיר ביקש גם להציג מועמדות בסניף אחר של הרשת, בשדרות רוטשילד בעיר, אך נמנע מלעשות זאת לאחר שהגיע למקום וראה שלט על חלון הראווה בסניף המציין כי דרושות לעבודה מלצריות בלבד.  

   

  לבקשה מצורפים גם תצהירים והקלטות שמתעדות ניסיונות של גברים אחרים להתקבל לעבודה במקום ושנדחו, וכן פרסומים של סניפי הרשת בה נכתב "דרושות מלצריות". "המשיבות רומסות ברגל גסה את החוק ומפלות באופן בוטה בין מועמדים גברים לנשים בקבלה לעבודה", נטען בבקשה.

   

  פיצוי ל-3,000 איש

  בבקשה לאישור התביעה מתבקש בית הדין להוציא לסניפי הרשת צווים שיכריחו אותם לחדול ממדיניות של אי העסקת גברים, ושיורו לבחון מועמדים על פי כישוריהם וניסיונם - ולא על פי מינם. בנוסף מתבקש בית הדין להורות לסניפי הרשת לנקוט בפעולה לתיקון האפליה ולהורות כי בכל פעם שתתפנה משרת מלצרות, היא תאויש על ידי גבר, עד שייווצר איזון בסניפים בין שני המינים.

   

  באשר לסעדים כספיים, התובענה בקשת לאשר סך של כ-25 מיליון שקל שהרשת תשלם על הנזקים שנגרמו לקבוצת הגברים שביקשו להתקבל לעבודה במקום ונדחו, בהם ביטול זמנם, עוגמת הנפש והמשכורות שהפסידו עקב האפליה. לאור מפרט כי על פי ההערכות, מדובר בכ-3,000 איש בשלוש השנים האחרונות (תקופת ההתיישנות), על פי הערכה של שלוש פניות ביום.

   

  התובענה מבקשת להקצות את הסכום שייפסק ושלא ניתן יהיה לחלקו בין חברי הקבוצה בשל הקושי לאתר אותם, לעמותות המקדמות ערכים של שוויון בין המינים. "בכך הציבור הנפגע יפיק תועלת ולו תועלת עקיפה, מן התביעה", נכתב.

   

  יש לציין כי במערכת ynet התקבלו כבר בעבר תלונות מצד עובדים על תנאי העסקה בחלק מסניפי רשת לנדוור, המתופעלים על ידי זכיינים פרטיים.

   

  מרשת לנדוור נמסר בתגובה: "לא קיבלנו תביעה ייצוגית בנושא זה עד כה ותמוהה בעינינו הסוגיה, שכן אנו מעסיקים את שני המינים ללא אבחנה. כראייה לכך, מי שייכנס לסניפים השונים יבחין במודעות לאיתור עובדים הפונות לגבר ולאישה. באם וכאשר נקבל את התביעה נלמד אותה ונגיב בהתאם".


 5.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "לא מקבלים בנים"
  צילום: Shutterstock
  עו"ד נועם לאור
  מומלצים