שתף קטע נבחר

הקלטה נדירה: כך נשמע ממציא הטלפון

חוקרים הצליחו לשחזר באמצעות טכניקת הדמייה את קולו של אלכסנדר גרהם בל מתקליט ישן עשוי קרטון ושעווה. הסכיתו

הקלטה נדירה ומלאת רעשים בת 128 שנים חושפת את קולו של מי שמוכר כממציא הטלפון אומר "שמעו את קולי - אלכסנדר גראהם בל". ההקלטה של הממציא. שמת לפני 90 שנה, נשמרה במשך שנים בדיסק מיושן מקרטון ושעווה, במוזיאון בסמית'סוניאן בוושינגטון.

 

 

על פי המוזיאון, בשנות השמונים של המאה ה-19, בל ערך ניסויים בקול ובהקלטות יחד עם בן דודו ושותף נוסף במעבדה שהייתה במקור אורווה. אין תיעוד מדוייק של הדרך בה הקליטו בל ושותפיו את הסאונד, אך הם ניסו חומרים שונים ובהם מתכת, שעווה, זכוכית, נייר וגבס. במקביל, גם יריבו תומס אדיסון ערך ניסויים והצליח להקליט קול. בל הפקיד את כל התוצרים שלו במוזיאון, למקרה שתתעורר מחלוקת  אך במשך השנים לא הייתה דרך להשמיע את הדיסק או לפענח את המידע שנמצא עליו.

 

על פי הודעה של המוזיאון הלאומי להסטוריה אמריקנית, השחזור של ההקלטה נעשה בעזרת חוקר מברקלי, שפיתח שיטה לפענח הקלטות מהמאה ה-19 על ידי סריקה תלת מימדית שלהן  - בשביל לא לפגוע בחומר ולמנוע שחיקה או התפוררות. חקירה נוספת העלתה דיסק שעשוי מקרטון ושעווה ועליו הקלטה של בל מ-15 באפריל, 1885. ההקלטה מלאה רעשים סטטיטיים, אבל החוקרים מצאו תמליל והצליחו לפענח את המשפט "Hear my voice - Alexander Graham Bell" - "שמעו את קולי, אלכסנדר גראהם בל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלו? יש לי רעיון לאפליקציה
מומלצים