שתף קטע נבחר

הייגל: סוריה השתמשה בנשק כימי במידה מועטה

כשצה"ל אמר שידוע לו על שימוש בנשק כימי על ידי אסד מיהרה וושינגטון להסתייג והייגל עצמו אמר שהוא מופתע מההערכה. עכשיו שר ההגנה מודה: המודיעין מאשר שימוש בנשק כימי "בקנה מידה מצומצם". הבית הלבן: ההערכה לא מספקת. קרי: היו שתי מתקפות

לאחר שורה של התבטאויות סותרות בין ישראל לארה"ב, הממשל האמריקני משנה גרסה ומודה בשימוש בנשק כימי בסוריה. שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל אמר היום (יום ה') לכתבים באבו דאבי כי המודיעין האמריקני מאשר "במידת מוגבלת ומשתנה של ביטחון" שסוריה השתמשה בנשק כימי בקנה מידה מצומצם. הבית הלבן מיהר לסייג ופרסם הצהרה שלפיה הערכות המודיעין האמריקני על הנשק הכימי הסורי לא מספיקות. "יש צורך בעובדות מהימנות ובדוקות", נכתב בהודעה. עם זאת, מזכיר המדינה ג'ון קרי הצהיר במקביל כי המשטר השתמש בנשק כימי בשתי מתקפות.

 

עדכוני חדשות נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

  

נשק כימי בסוריה? כתבות נוספות

 

סוגיית הנשק הכימי הסורי חשובה מכיוון שהממשל שב והצהיר פעמים רבות כי שימוש בנשק כזה בידי בשאר אסד הוא קו אדום מבחינתו. וושינגטון נמנעה עד כה מלאשר את טענות המורדים על שימוש כזה, ולא עשתה כן גם שראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, אמר שלשום כי ידוע לו על שימוש בנשק כימי נגד כוחות האופוזיציה.  

 

"בהינתן הסיכונים המעורבים, ומה שלמדנו מניסיון העבר הלא רחוק שלנו, אין די בהערכות מודיעין – רק עובדות מהימנות ובדוקות שמספקות לנו מידה של ביטחון ינחו את קבלת ההחלטות שלנו", נכתב במכתב מהבית הלבן לסנאטורים ג'ון מקיין הרפובליקני וקרל לוין הדמוקרטי, בתגובה לשאלתם בנושא. לאחר שהמכתב התפרסם, התייחס הייגל לדברים וקרי אמר כי שימוש בנשק כימי נעשה בשתי מתקפות.  

 

"מפני שהנשיא מתייחס לנושא בכובד ראש רב, יש לנו מחויבות לחקור לעומקה כל ראיה לשימוש בנשק כימי בתוך סוריה", נכתב במכתב שעליו חתום המנהל לענייני חקיקה של אובמה, מיגל רודריגז. לדבריו, ההערכה מבוססת בחלקה על "דוגמיות פיזיולוגיות".

 

במכתב מצוין כי וושינגטון מאמינה שהשימוש בנשק כימי "הגיע מתוך משטר אסד". הדבר עולה בקנה אחד עם גרסת הממשל שלפיה למורדים אין גישה למאגרים הכימיים של המדינה.

 

סוכנות הידיעות הצרפתית ציטטה בכיר בממשל האמריקני שאמר בעקבות הדברים כי "כל האופציות על השולחן".

 

הפתעה ותמיהה

הייגל עצמו הודה אתמול במהלך ביקור במצרים כי הופתע מפרסום ההערכות הישראליות לפיהן סוריה השתמשה בנשק כימי - זאת, מאחר שבפגישתו עם שר הביטחון משה יעלון השבוע לא הוצג בפניו מידע זה.

 

שלשום הצהיר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף איתי ברון, כי "למיטב הבנתנו אסד עשה שימוש בחומר לחימה כימי ממית בשורה של מקרים נגד המורדים, כנראה בגז מסוג סארין. הסיכוי שהנשק הזה יעבור לגורמים רדיקליים מטריד מאוד".

 

תמונות שפרסמו המורדים כראיה לשימוש בנשק כימי נגד אזרחים ()
תמונות שפרסמו המורדים כראיה לשימוש בנשק כימי נגד אזרחים

 

פצועים בחלב בחודש שעבר. דמשק טענה שהמורדים הם שהשתמשו בנשק כימי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פצועים בחלב בחודש שעבר. דמשק טענה שהמורדים הם שהשתמשו בנשק כימי(צילום: EPA)

 

קרי מיהר ביום שלישי להתייחס להערכה הזו באופן שעורר מעט תמיהה. קרי אמר כעבור כמה שעות כי בשיחה עם בנימין נתניהו לא היה יכול ראש הממשלה לאשר את דברי ראש חטיבת המחקר באמ"ן.

 

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, התייחס גם הוא לדברים באותו ערב ואמר כי ארה"ב לא הגיעה למסקנה שאכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה. הוא הוסיף כי כשנעשה שימוש בנשק מסוג זה, קשה לאמת זאת.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הייגל בישראל. "במידת ביטחון משתנה ומוגבלת"
צילום: ירון ברנר
מומלצים