שתף קטע נבחר

להיות גם צרכן וגם ספק: הכירו את כלכלת השיתוף

השאלת ספרים שסיימנו לקרוא לאדם אחר, נסיעות משותפות והשכרת חדר בבית לתייר הן דוגמאות לכלכלה חברתית וירוקה יותר - כלכלת השיתוף. העיקרון פשוט: השאלה, החלפה או השכרה של מוצרים או שירותים במקום רכישה או בעלות עליהם

אם שאלתם את עצמכם איך אפשר לחבר בין צמיחה כלכלית ופיתוח לבין צדק חברתי וחלוקה שוויונית של משאבים, בין סוציאליזם לקפיטליזם, בין ערכים של עבר וטכנולוגיות של עתיד, בין חברה מודרנית וצרכנית לשמירה על הטבע ועל זכויות הדורות הבאים ובין איכות חיים לאיכות סביבה - התשובה מצויה בצירוף של שתי מילים - כלכלת שיתוף.

 

טורים נוספים של עדי וולפסון :

התנהגות סביבתית: הישראלים מדורגים נמוך

קבלו תיקון: האם הציבור ירוויח ממשאבי הטבע?

רשת קטלנית: לשימוש במחשבים מחיר סביבתי

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

כלכלת שיתוף היא מודל כלכלי המבוסס על השאלה, החלפה או השכרה של מוצרים או שירותים במקום רכישה שלהם או בעלות עליהם. כמו רבים מהדברים הטובים, כלכלת השיתוף היא גלגול והתאמה לימנו של מודלים כלכליים מהעבר, כי הרי שיתוף הוא עקרון פשוט שאנחנו עושים בכל יום ושבני אדם עשו במשך מאות שנים.

 

כמו כן, כלכלת שיתוף או בשמה הנפוץ כלכלת אחד לאחד, היא ערוץ חברתי-קהילתי המאפשר לכל אחד להנות מהיתרונות של מוצר או שירות מסוימים במינימום השקעה ופגיעה בסביבה, בחזקת פחות שהוא יותר.

 

השיתוף נעשה יותר נוח

מדוע עכשיו? ראשית, מפני שעם הטכנולוגיה האינטראקטיבית של ימינו גם השיתוף נעשה יותר נוח וללא גבולות. בנוסף, כלכלת שיתוף היא ערוץ רווחי יותר בעידן שצריך לחשוב אחרת על כלכלה, סביבתי יותר כשמחפשים מודלים לצריכה מושכלת של משאבים, וחברתי יותר כשהרצון שלנו לשתף והגישה שלנו למוצרים ולשירותים חשובים לנו יותר מהבעלות עליהם.

 

ובמה זה שונה ממודלים שיתופיים אחרים כמו הקיבוץ קואופרטיבים שונים או קבוצות רכישה? העיקרון הבסיסי של כלכלת שיתוף הוא שאנחנו הופכים מצרכנים, שלוקחים כל מה שמציעים להם על המדף ומבלי לשאול, ללקוחות המגדירים מה שהם רוצים צריכים ואת הכמות הרצויה לנו. בנוסף, אנחנו יכולים להיות בו זמנית גם ספקים של אותם מוצרים או שירותים.

 

לכן, מודל זה הופך אותנו ליותר מעורבים ויותר אחראיים למה שאנחנו רוכשים או מספקים ואפילו יוצר מערכת חדשה של יחסי אמון בין ספק ולקוח או במילה אחרת - שיתוף.

 

כמו כל דבר טוב ניתן לחלק את השירותים של כלכלת השיתוף לשלושה:

 

1. ממוצר לשירות - מודל המאפשר ליחידים או חברות להציע שירות במקום למכור מוצר. לדוגמא, מודל של שיתוף נסיעה המאפשר לנסוע עם מישהו אחר ברכב שלו או להשתמש בשירות של מכוניות המשמות למטרה זו במקום לקנות רכב או לתדלק את הרכב שלנו. העיקרון של מודל זה הוא האפשרות ליהנות מהמוצר מבלי להיות בעליו.

 

2. חלוקה מחדש של מוצרים - העברה של מוצר ממקום שאינו נדרש למקום בו הוא נדרש. לדוגמא העברה, החלפה או השכרה של ספר או עגלת תינוק לאחר השימוש.

 

מסיימים לקרוא ומשאילים לאחרים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מסיימים לקרוא ומשאילים לאחרים(צילום: shutterstock)

 

3. שימוש משותף - מודל בו אנשים עם צרכים ואינטרסים משותפים משתמשים באותו מוצר, מרחב או זמן, כל אחד לטובתו הוא. לדוגמא השכרה של חלל תצוגה או עבודה במשרד לאחר או של מיטה או חדר בבית לתייר.

 

שיתוף מכוניות, דירות וגם אפליקציית waze

כלכלת שיתוף יכולה להיות כלי כלכלי-קהילתי פשוט, זמין, נוח וזול, אבל גם לשמש מודל לחברות חדשות. חברות המספקות שירותים לשיתוף נסיעה או להשכרת רכב לזמן נתון במודל car to go, הן מהראשונות שהבינו את הפוטנציאל בשיתוף. לא רק ששירות שכזה חוסך כסף רב ומטיב עם הסביבה הוא גם מאפשר לאנשים שאין ביכולתם לקנות רכב ליהנות ממנו ולאחרים לנצל את הרכב שרכשו בצורה היעילה ביותר.

 

דוגמא נוספת ומאוד מוצלחת של חברה שבנויה על מודל של כלכלת שיתוף היא חברת airbnb, שמציעה שירות להשכרת דירות וחדרים של אנשים פרטיים כתחליף למלונות ומאפשרת לכל אחד להיות אורח ומארח. מלבד המודל הכלכלי הפשוט והזול, השכרת חדר בבית פרטי מאפשרת ליצור קשרים חברתיים חדשים, החל בקבלת טיפים מהמארח, ועד ארוחה טובה, שיחה או בילוי משותף.

 

גם אפליקציית waze, שמאפשרת שירות ניווט ודיווחי תנועה, מבוססת על מודל בו אנחנו בו זמנית גם משתמשים אבל גם משתפים, ואיתה גם פלטפורמות רבות לשיתוף מידע וידע, קבצי מוזיקה, תמונות ווידיאו או תוכנות פתוחות ברשת שהן חלק מאותה כלכלה שיתופית.

 

כשהעולם מצוי בטלטלה כלכלית ומדינת ישראל הולכת לקראת קיצוץ עמוק וקשה בתקציב, כשמשאבי הטבע מדלדלים והמרקם החברתי מתפורר, כל אחד מאיתנו יכול להיות שותף ולהוביל לשינוי. כלכלת שיתוף היא אחת הדרכים בה אנחנו יכולים להשפיע על משק הבית הפרטי ועל המשק הלאומי והגלובלי. אז במקום לחשוב מה אני רוצה תחשבו מה אני צריך, ובמקום אני תחשבו אנחנו ופשוט תתחילו לשתף.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים