שתף קטע נבחר

גורם מדיני: יש הוכחות שאסד השתמש בנשק כימי

הגורם אמר כי אחת הסכנות המרכזיות היא זליגת נשק כימי מסוריה לחיזבאללה. הוא הוסיף שיש "מעבר להוכחות" לשימוש בנשק כימי ואמר כי כל גורמי המודיעין עודכנו ולאף אחד אין פקפוק או ספקות בנושא

ישראל ממשיכה להתעקש שמשטר בשאר אסד עשה שימוש בנשק כימי נגד המורדים: גורם מדיני בכיר אמר בצהריים (יום ב') כי לארגוני הביון יש מידע מוצק וחד משמעי על שימוש שעשה אסד בנשק כימי נגד המורדים. "לא מדובר פה בהערכות מודיעיניות לגבי שימוש בנשק כימי, אלא בהוכחות ואפילו מעבר להוכחות".

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

הגורם הוסיף כי "יש חומר גלם כבד לגבי שימוש שעשה צבא אסד בנשק כימי. זה ידוע לכל סוכנויות הביון. כל גורמי המודיעין עודכנו. לאף אחד אין פקפוק או ספקות בנושא". הגורם הוסיף ואמר כי "אחת הסכנות המרכזיות מבחינתנו היא זליגת הנשק בסוריה לחיזבאללה וללבנון, כמו גם זליגה לארגוני טרור שמנסים להגיע לגבול. האפשרות שהם יקבלו נשק כימי או קונבנציונלי שמעולם לא היה ברשותם משליכות על מדינת ישראל".

 

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נזהר ביום שישי מלקבוע חד-משמעית שמשטר אסד בסוריה חצה את הקו האדום והשתמש במידה מצומצמת - כפי שאישרו גורמי מודיעין בארה"ב ובישראל - בנשק כימי. במסיבת עיתונאים בבית הלבן עם מלך ירדן, עבדאללה השני, אמר אובמה כי הדיווחים על השימוש של צבא אסד בנשק כימי "ראשוניים בלבד", אך הבהיר גם כי שימוש של צבא סוריה בנשק פוטנציאלי להשמדה המונית נגד אזרחים, פירושו יהיה "חצייה של קו נוסף" והדבר ייחשב לצעד ש"משנה את כללי המשחק".

 

אותו גורם התייחס גם לנושאים מדיניים, כמו התפטרותו של ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. "זו למעשה הדחה שנועדה לחזק את אחיזתו של אבו-מאזן בכספי הרשות הפלסטינית", הוא אמר. "אין ספק שההדחה של סלאם פיאד באה על רקע רצונם של אנשי פתח ואבו מאזן לשלוט בכסף. אבו מאזן בישל את ההדחה עם גורמים בינלאומיים. הוא זקוק לכסף לא לכיסו, אלא להישרדות פוליטית. למאבק מול חמאס".

 

הגורם הסביר עוד מדוע פיאד לא המשיך בתפקידו. "הכסף שהתקבל מאירופה ולא נדרשה שקיפות לגביו הולך ופוחת. כך גם הכסף ממדינות ערב והוא מבין שאין לו ברירה, אלא לשלוט בכסף כדי להתמודד במאבקים הפנימיים ברשות הפלסטינית", הסביר הגורם. "סלאם פיאד היה שתי רמות מעל כולם כפרטנר ענייני לנושאים כלכליים גביית מסים, השקעה בתשתיות הוא היה כתובת רציונלית. סלאם פיאד היה אדם פרגמטי. הוא לא נמנה על הפלג הקיצוני ולא עם הפלג המיליטנטי בקרב פעילי הפתח. הוא היה הכתובת היחידה של המדינות

 התורמות מאוד סמכו עליו והעריכו אותו. זה שהמדינות התורמות הסכימו, בסופו של דבר, להקריב אותו באמצעות הסכמה שבשתיקה, לא מבשר טובות".

 

על הקואליציה הנוכחית ומרכיביה אמר הגורם: "הקואליציה נראית יציבה. יש לה שני מבחנים לגבי ההישרדות והמשך התפקוד. הראשון הוא תקציב המדינה והשני הוא גיוס לכל. אלה שני מבחנים מאוד גדולים. אם הקואליציה תצלח באופן סביר את שני המבחנים זאת תהיה קואליציה יציבה ביותר. האינטרס הבסיסי של כל גורמי הקואליציה הוא להמשיך ולעבוד בכנסת ה-19 כמה שיותר זמן".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפצצה בנשק כימי בחלב בתחילת החודש
צילום: רויטרס
מומלצים