שתף קטע נבחר

שר החקלאות לשעבר פסח גרופר הלך לעולמו

הפעילות במפלגה הליברלית הזניקה אותו לכהונה כשר חקלאות וכנשיא התאחדות האיכרים. גרופר התפרסם במאבקו לפתיחת תחנת הרכבת בעתלית, שבה התגורר מאז היה נער ועד מותו

פסח גרופר, שר החקלאות לשעבר ומי שכיהן כנשיא התאחדות האיכרים, הלך אמש (ב') לעולמו. בן 88 היה במותו.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

גרופר נולד ביפו ב-1924 כדור שלישי לחקלאים והתגורר בשכונת נווה צדק בתל אביב. בהיותו בן 14 עברה משפחתו לעתלית ושם התגורר עד יום מותו. לימים כיהן כראש המועצה המקומית. את פעילותו הפוליטית ניהל במפלגה הליברלית שבה היו חברים יצחק מודעי, גדעון פת ושמחה ארליך, מפלגה אשר הייתה בת ברית של הליכוד ולימים נטמעה בה. ב-1974 נבחר לראשונה לכנסת מטעם הליכוד, וב-1981 מונה לסגנו של ארליך, שר החקלאות. לאחר שזה נפטר החליף אותו גרופר בתפקידו.  

 

בכנסת, 1983 (צילום: חנניה הרמן, לע"מ) (צילום: חנניה הרמן, לע
בכנסת, 1983(צילום: חנניה הרמן, לע"מ)

 (צילום: יעקב סער, לע"מ) (צילום: יעקב סער, לע
(צילום: יעקב סער, לע"מ)
 

ראש מועצת חוף הכרמל (שעתלית בתחומה) כרמל סלע, סיפר כי גרופר היה יקיר החקלאות. "כשר חקלאות הוא דאג בין השאר למגזר הפרטי, שבאותה תקופה היה מקופח ביחס לקיבוצים", אמר. "הוא היה מפורצי הדרך ביחס למכסות הייצור ששחרר, ומכסות המים". הוא הוסיף כי גרופר המנוח היה "איש ססגוני", שדלתו הייתה פתוחה תמיד לפני הציבור.

 

גרופר נהג לציין כי אמנם סיים את לימודיו רק בשמונה כיתות אבל כיהן כיו"ר ועדת המשנה של הכנסת לענייני תקציב וביטחון וכחבר בכיר בוועדות הכספים והמים.  

 

פעילותו הפוליטית התאפיינה בארגון הלובי החקלאי ובהקמת יישובים בישראל. בתום כהונתו בכנסת נבחר לנשיא התאחדות האיכרים, ליו"ר אגודת הכורמים וליו"ר בית הספר החקלאי בפרדס חנה.

 

גרופר התפרסם במאבקו לפתיחת תחנת הרכבת בעתלית. זו עברה ביישוב אבל כיוון שלא הייתה בו תחנה, הגיע גרופר לסיכום עם נהגי הקטרים: עת התקרבה הרכבת ליישוב, היה נהג הקטר מאט ומאפשר לגרופר לקפוץ ממנה.

 

בני משפחתו אמרו כי האב והסב היה "איש אדמה ומלח הארץ, שהלך לעולמו בשיבה טובה". הלווייתו תתקיים אחר הצהריים בעתלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסח גרופר
צילום: אביגל עוזי
מומלצים