שתף קטע נבחר

חיזבאללה מגייס את נכדת מוחמד לקרבות בסוריה

השתלטות המורדים הסונים על קברה בדמשק של זינב, נכדת מייסד האיסלאם, העירה לחיים משקעים בני 1,300 שנה עם האויבים השיעים. היא גם הוכיחה שהדת, ולא הפוליטיקה, משחקת תפקיד מרכזי בסכסוך העקוב מדם במדינה הערבית

"לסוריה ידידים שלא יתנו לה ליפול... להרס קברה של זינב יהיו השלכות חמורות והעניינים ייצאו מכלל שליטה" / מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאום טלוויזיוני שנשא אתמול (יום ג').

 

חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות בעולם :

נחשף: וייטנאמי התחזה לחייל אמריקני שנחשב מת

האיש עם האיבר הגדול בעולם - עכשיו גם זמר

דיווח: אובמה נערך לשלוח נשק למורדים בסוריה

 

במאמר מערכת שהופיע השבוע בעיתון "א-נהאר" הלבנוני תוארה שחיקה משמעותית ברמתו של הצבא הסורי והפיכתו בהדרגה לאוסף מיליציות, שמורכבות בחלקן מאזרחים רעבים שמצטרפים לצבא המשטר תמורת תשלום ושלל מלחמה, וחלקן האחר מהתארגנויות של מיעוטים שמגנים על עצמם מפני כנופיות המורדים.

 

הריסות מסגד האומיי בעיר העתיקה של חלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הריסות מסגד האומיי בעיר העתיקה של חלב(צילום: AFP)

 

הגרעין הקטן של הצבא הסדיר, הנשק הכבד וחיל האוויר, ברובו עלווי, נלחם על המשך שליטתו בערים המרכזיות וקצב העריקות ממנו הולך ומתמעט. מצב זה מחזק מאוד את כוחם היחסי של מיליציות הסיוע שהוקמו על ידי איראן וחיזבאללה. נשאלות שתי שאלות: מה מניע את הלוחמים השיעים בשטח? והאם בקרוב עומדים גם הדרוזים להקים מיליציה בסוריה?

 

נקמת זינב

בפורום לבנוני שיעי באינטרנט נשבע אחד הכותבים: "אחיי! המלחמה למען אחינו בסוריה היא ג'יהאד.

לא ניטוש אותך שוב, יא זינב!" לפני מספר חודשים השתלט ארגון המורדים המזוין "צבא סוריה החופשי", שרוב לוחמיו סונים, על קבר זינב בדמשק, אחד המקומות הקדושים ביותר לדת השיעית. ארגון חיזבאללה לא רואה כבר במלחמה בסוריה אינטרס פוליטי גרידא, אלא מניע דתי.

 

כשהמלחמה בסוריה מגיעה לקברה של זינב, נכדתו של הנביא מוחמד, מתעוררים מחדש משקעים בני 1,300 שנה. כל מוסלמי מתחנך על ברכי הפרק השחור בהיסטוריה, לפיו בשנת 680 לספירה יצא חוסיין בן עלי, נכדו של הנביא מוחמד, לעיראק להנהיג מרד נגד שליטים מושחתים לבית אומייה, ששלטו מדמשק על כל האימפריה המוסלמית. חוסיין יצא למסעו בדרך אל תומכיו כשהוא מוקף בבני משפחת הנביא מוחמד, כולל אחותו זינב. למרות זאת, הוא לא זכה לרחמים. כשהגיעו חוסיין ומשפחתו לכרבלא שבעיראק, קשתים ופרשים ערכו בהם טבח אכזרי.


ישראל אוטמת את הגבול ברמת הגולן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישראל אוטמת את הגבול ברמת הגולן(צילום: AFP)

 

זינב הייתה הבוגרת בין השורדים שרובם היו נשים וילדים. תומכי חוסיין השיעים בעיראק הזדעזעו נוכח זעקותיה של זינב השבויה בדרכה לדמשק: "מדוע לא באתם לסייע?" מאז, מתאבלים השיעים ומשתטחים על קברו של חוסיין בכרבלא ועל קברה של זינב בדמשק. זינב מסמלת בעיני המוסלמים את האצילות של האישה המוסלמית שמגנה על ילדיה. רבים מאמינים שניתן לבקש בקברה בריאות, פוריות ופרנסה טובה. השיעים חשים עד היום צורך לנקום בסונים על השפלת זינב ולכפר על חטא הנטישה. הלחימה באזור "א-סידה זינב" מעניקה להם הזדמנות לבוא חשבון עם אויביהם הוותיקים.

 

משמר הגבול של אסד - חיזבאללה

במלחמת לבנון השנייה בשנת 2006 ברחו פליטים שיעים מדרום לבנון לכפרים שיעים במערב סוריה. עתה, כאשר מצויים השיעים בסוריה במצוקה, חשים השיעים הלבנונים חובה לסייע להם. המורדים הצליחו להוכיח באמצעות סרטוני וידאו ביוטיוב כי אכן ישנה נוכחות מסיבית של לוחמי ארגון חיזבאללה לכל אורך הגבול הסורי-לבנוני. כמו בלבנון, זוכים החיילים להכוונה בשטח של קציני משמרות המהפכה האיראניים. לוחמי "צבא סוריה החופשי" הצליחו לתפוס אחדים מהם בחיים ולתחקרם. השבויים מצולמים כשהם מדברים ערבית עם מבטא פרסי.

 

כדי להוכיח שאינו סוטה מהקו הניטרלי המוצהר של ממשלת לבנון, מתאמץ ארגון חיזבאללה להסתיר את עקבותיו בסוריה ונזהר מאוד שאנשיו לא ייפלו בשבי. לוחמי חיזבאללה מצוידים בדרך כלל בשכפ"צים, נשק קל ומדים מנומרים כמעט זהים ליריביהם מצבא המורדים. לפי מידע של המורדים, אנשי חיזבאללה קוברים רבים ממתיהם בקברי אחים בפרברי חומס ומתכננים להעביר את גופותיהם ללבנון בשוך הקרבות. בכל זאת, ניתן לחזות מעת לעת בלוויות של "שהידים" מהארגון שחזרו מסוריה בארונות. בעמדות שכבשו המורדים מידי חיזבאללה בערים ששוכנות ללבנון, דמשק וחומס, נמצאו לא מעט מסמכים וחפצים שונים עם לוגו של חיזבאללה ובחתימתו של מזכ"ל הארגון חסן נסראללה.

 

הצבא הסורי הפך בהדרגה לאוסף של מיליציות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הצבא הסורי הפך בהדרגה לאוסף של מיליציות(צילום: רויטרס)

 

בחודשים האחרונים הפך חיזבאללה ממיליציה מסייעת לכוח עיקרי בשטחי הגבול. לפי דיווחים שונים, מדובר באלפי לוחמים שעברו את הגבול מבקעת הלבנון ותפסו את מקומם של חיילי המשטר הסורי בכל אזור הגבול המערבי של סוריה עם לבנון. כוח זה מאפשר לצבא אסד להפנות את כל חייליו לזירת הערים המרכזיות ובראשן דמשק. דרומית לדמשק מסתיים אזור השליטה של חיזבאללה ומתחיל השטח של "ג'בהת א-נוסרה" השייך לאל-קאעידה. חיזבאללה מסייע למשטר אסד למנוע השתלטותם של המורדים על אזור חומס, שמחבר את דמשק עם אזור החוף, מקור אספקת הנשק הרוסית.

 

הלבנונים מותקפים ומאשימים

אחרי אזהרות חוזרות ונשנות, החליט "צבא סוריה החופשי" להעניש את חיזבאללה ולהפגיז את בסיסיו בבקעת הלבנון. נשיא לבנון מישל סולימאן מתח השבוע ביקורת חריפה על "שני הצדדים הלוחמים" בעקבות ירי טילים על העיירה השיעית אל-הרמל הצפופה בבקעה. בטריפולי שבצפון לבנון מתארגנות קבוצות סוניות של מתנדבים שהיוצאים לג'יהאד נגד המשטר הסורי ותומכיו השיעים. בין הקבוצות הללו ישנן לא מעט קבוצות סלפיות שמשתייכות במוצהר לאל-קאעידה כגון "אנסאר א-שריעה".

 

הסונים בלבנון ובראשם ראש הממשלה לשעבר סעד אל-חרירי מאשימים את חיזבאללה בהסתבכותה של לבנון במלחמת האזרחים בסוריה. מכל המדינות שסובבות את סוריה, לבנון היא הפגיעה ביותר. טורקיה וירדן קולטות מאות אלפי פליטים סורים, אך אינן מאפשרות למלחמה להגיע אליהן. ישראל אוטמת את רמת הגולן. רק בגבול לבנון יש מעבר כמעט חופשי של פליטים, פעילי אופוזיציה ותומכי משטר אסד. צבא לבנון הקטן אינו מסוגל לייצר הרתעה.

 

הדרוזים בלבנון תומכים במורדים בעוד הדרוזים ברמת הגולן תומכים באסד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הדרוזים בלבנון תומכים במורדים בעוד הדרוזים ברמת הגולן תומכים באסד(צילום: EPA)

 

וכמו להוסיף שמן למדורה, הצהירו אנשי דת סלפים בלבנון לאחרונה כי האיסלאם אוסר פולחן קברים. חיזבאללה פירש דברים אלה ככוונה להרוס את קברה של זינב. "מה הפלא", טען אחד מדוברי חיזבאללה, "הווהאבים הסעודים כבר הרסו במאות הקודמות קברים של בני משפחת הנביא מוחמד באל-מדינה ובכרבלא".

 

הסוגיה הדרוזית

צעדי האיסלאמיסטים בדרום סוריה סיבכו את מצבם של הדרוזים. בחודש האחרון איימו ורצחו פעילי "ג'בהת א-נוסרה" המשתייכים לאל-קאעידה אזרחים ב"ג'בל א-דרוז". מבחינת אל-קאעידה, אין אפשרות להישאר ניטרליים בסכסוך הסורי - מי שלא איתם הוא נגדם.

ברמה האידיאולוגית, הדרוזים נחשבים כופרים בעיני האיסלאמיסטים בדיוק כמו העלווים והשיעים.

 

האיום החדש על קיומם של הדרוזים יוצר דילמה קשה לדרוזים בלבנון, שהחליטו לאחרונה לתמוך במורדים נגד המשטר הסורי. לעומתם, הדרוזים ברמת הגולן שתומכים בבשאר אסד רואים בהתפתחות המדאיגה הוכחה לטענתם שהמרד בסוריה יביא רק לחורבן, אנרכיה ופנטיות איסלאמית. כשפעילים סונים ושיעים יוצאים מלבנון לתמוך באחיהם לדת, קשה להניח שהדרוזים יישבו בחיבוק ידיים בעוד אחיהם מאוימים.

 

ד"ר ירון פרידמן, פרשן ynet לענייני העולם הערבי, בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מלמד ערבית ומרצה על האיסלאם במחלקה ללימודים הומניסטיים בטכניון, בבית הגפן ובמכללת הגליל. ספרו "העלווים - היסטוריה, דת וזהות" יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתיר את עקבותיו בסוריה. נסראללה
צילום: ערוץ 10
הצבא מתקמד בהגנה על הערים הגדולות. אסד
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הכוחות שמזוהים עם אל-קאעידה מסייעים לאסד למנוע השתלטות של מורדים על חומס
צילום: רויטרס
מומלצים