שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לפיד: "זו הפעם האחרונה שנעביר תקציב דו-שנתי"

  שר האוצר הופיע היום לראשונה בדיון בפני ועדת הכספים, שאישרה את הוראת השעה הקובעת כי תקציב המדינה הקרוב, לשנים 2014-2013, יהיה דו-שנתי. לפיד הבהיר כי תקציב 2015 יהיה חד-שנתי: "אין באמת שליטה על ההוצאות והכנסות המדינה, בטווח של שנתיים יכולים לקרות הרבה דברים"

  שר האוצר יאיר לפיד אמר היום (ד') לוועדת הכספים כי החסרונות של התקציב הדו-שנתי עולים על היתרונות, מכיוון שהמדינה לא יכולה לחזות שנתיים מראש את הכנסותיה והוצאותיה. חברי הוועדה אישרו לקריאה שנייה ושלישית כי התקציב הקרוב וחוק ההסדרים הנלווה לו יהיו דו-שנתיים.

   

   

  בהופעתו הראשונה בפני הוועדה, הסכים לפיד לביקורת שתיקון חוק יסוד תקציב המדינה בהוראת השעה של מתכונת התקציב הדו-שנתי היא לא מהלך ראוי אבל אין מנוס ממנו כשהתקציב יאושר באמצע השנה. הדיון בהשתתפות לפיד הועבר בשידור חי ב-ynet.

   

  לפיד בוועדת הכספים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  לפיד בוועדת הכספים(צילום: גיל יוחנן)

   

  "בהחלט יש פה בעיה אבל במסגרת הזמן הקצר שלי בתפקיד אני נאלץ להשתמש בכלים שמונחים על שולחני, ולכן זו הפעם האחרונה שנעביר תקציב דו-שנתי. זו עמדת האוצר והסיכום על כך הוא ברור", אמר לפיד והוסיף כי אם יידרש תקציב נוסף להתאמות יתקיים על כך דיון במועדו.

   

  "תקציב הוא הרגע בו המדינה מגדירה את סדרי העדיפויות שלה ויש חשיבות שגם הכנסת תביע את עמדתה באשר לתקציב, ולא רק פעם בשנתיים", אמר השר. "מלבד זאת ישנו פער גדול בין התכנון לביצוע. גילינו זאת בניתוח התקציב הדו-שנתי הקודם. היום אנחנו ניצבים מול חור של 16 מיליון שקל בהכנסות בשל הקושי שהיה לחזות את ההכנסות שנתיים מראש. באשר לתקציב 2014-2013, לוחות הזמנים שנבעו בין היתר מהבחירות הביאו אותנו לאיחור שלא מאפשר לעבוד על שני תקציבים במקביל".

   

  הופעת השר היתה קצרה בגלל זמנו הדחוק, לדבריו, ותיסכלה את חברי הוועדה שציפו לדיון ארוך שיתמקד בתוכניתו הכלכלית. "ההר הוליד עכבר", העיר אחד הח"כים לאחר לכתו של השר. לפיד אמר שתגיע עת הדיון היסודי בוועדה לאחר הגשת חוקי התקציב וההסדרים לכנסת שיגיעו לאישור ועדת הכספים.

   

  לפיד הסתפק במתן תשובות לשאלות חברי הוועדה, אשר בכל זאת גלשו מעבר לנושא הדיון של אישור הוראת השעה לגבי המשך מתכונת התקציב הדו-שנתי לשנים 2014-2013, שהוועדה אמורה לאשרה לקריאה שנייה ושלישית. השר סירב להיכנס לדיבור על חוק ההסדרים הצפוי ולנושאים אחרים כמו נושא השכר בתקציב, שהעלה סגן שר האוצר עד לאחרונה ח"כ יצחק כהן (ש"ס). "מוטב שלא לדבר על נושא השכר לפני שמגיעים לדיונים על השכר", אמר לפיד.

   

  ח"כ אראל מרגלית (עבודה) אמר שסיעתו מוכנה לשתף פעולה מהאופוזיציה בתנאי שיהיה גם סיכום ברור של הערכת השפעתו של התקציב הדו-שנתי על המשק. "שיהיה ברור כי מדובר בטעות", אמר.

   

  חברי הוועדה גם לא נתנו לשר להשלים משפט בתשובותיו הקצרות וקטעו אותו בשאלות והערות. היו"ר ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) השתיק אותם כשאמר: "אם תמשיכו לקטוע אותו נקבל את התשובות בפייסבוק".

   

  לאחר לכתו של השר החלה הוועדה לדון לגופן של הוראות השעה והחלו ההצבעות על הסעיפים השונים. הוועדה אישרה ברוב קולות הקואליציה לקריאה שניה ושלישית את הוראת השעה לפיה תקציב המדינה הקרוב יהיה דו-שנתי, לשנים 2014-2013. הוועדה גם אישרה את הוראת השעה לפיה חוק ההסדרים הקרוב, הנלווה לתקציב, יהיה אף הוא דו-שנתי.

   

  הדיון נמשך בהשתתפות סגן שר האוצר מיקי לוי. הוא חולל סערה כשהעיר ליועצת המשפטית של הוועדה עו"ד שגית אפיק כי לא מקובל עליו שהיא תציע שינויים בהצעת החוק הממשלתית. הערתו קוממה עליו את הח"כים משה גפני (יהדות התורה) יו"ר הוועדה הקודם וזהבה גלאון (מרצ). גפני הטיח בלוי כי זוהי גסות רוח מצדו להתערב בעבודת היועצת המשפטית.

   

  היו"ר סלומינסקי הרגיע את הרוחות כשאמר כי סגן השר הוא ח"כ חדש שלא מכיר את כל נהלי עבודת הכנסת (המאפשרים לוועדת הכספים להכניס שינויים בהצעות חוק המוגשות לאישורה בתנאי שלא יהיו בגדר נושא חדש המנותק מהצעת החוק המקורית).


  פורסם לראשונה 01/05/2013 09:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  שר האוצר לפיד. תקציב 2015 כבר יהיה חד-שנתי
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים