שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תיאטרון היידישפיל נגד הבימה: פוגעים בנו

  בתיאטרון היידישפיל הופתעו לגלות כי שני מחזות מובילים בעונה הקרובה, שובצו להפקה גם ברפרטואר של תיאטרונים מתחרים. "חשבתי שבקרב העושים במלאכה נשמר יחס של כבוד הדדי. מצער לגלות שלא כך", תוקף המנכ"ל ששי קשת

  בעולם התיאטרון הישראלי, סביר להניח שמפעם לפעם, הפקות שונות יתנגשו זו בזו. ליהוקים מקבילים, לוחות זמנים וגם תכנונים רפרטוארים משיקים, עלולים לחבל זה בפוטנציאל הצלחתו של זה. בעונת התיאטרון הקרובה ייאלץ תיאטרון היידישפיל להתמודד עם שני מחזות שובצו להפקה גם ברפרטואר של תיאטרונים מתחרים. הראשונה היא הפקה חדשה לקלאסיקה היהודית, "הדיבוק", מאת ש.אנסקי ובעיבוד למחזה "מירל'ה אפרת" מאת יעקב גורדין.

   

  עוד כתבות ועדכונים, לפני כולם - בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  בתיאטרון היידישפיל יוצג המחזה של גורדין כחלק משיתוף פעולה עם תיאטרון בית ליסין. ההצגה, בכיכובה של יונה אליאן, תוצג בשתי השפות ועתידה לפתוח מסך בינואר. עם פרסום הרפרטואר של היידישפיל הופתעה הנהלתו של התיאטרון לגלות כי גם בהבימה שובץ המחזה לעונה הקרובה, כשבתפקיד הראשי תשחק גילה אלמגור.

   

  מירל'ה אפרת ביידישפיל. יונה אליאן וששי קשת (צילום: רפי דלויה) (צילום: רפי דלויה)
  מירל'ה אפרת ביידישפיל. יונה אליאן וששי קשת (צילום: רפי דלויה)

   

  "כיוון שעל מחזות קלאסיים אין חובת רכישת זכויות, הנוהג הוא ליידע את הקולגות על כוונות להפיק מחזה כזה או אחר. יש הסכם ג'נטלמני בין התיאטראות על מנת למנוע מקרים שכאלה ולשמור על חוקי משחק הוגנים", אומר מנכ"ל תיאטרון היידישפיל ומנהלו האמנותי, ששי קשת. "כבר בנובמבר האחרון הודענו לכל הנהלות התיאטרונים על כוונתנו לכלול את המחזה ברפרטואר. אני אמנם בתחילת דרכי כמנהל תיאטרון, אך לתומי חשבתי שבקרב העושים במלאכה בכל זאת נשמר יחס של כבוד הדדי. מצער לגלות שלא כך. בסופו של יום זה עלול לפגוע בכולם".

   

  על אף שמדובר לכאורה בקהלים שונים, רוכשי כרטיסים הפוקדים את היידישפיל מגיעים גם לתיאטרונים הרפרטוארים האחרים ולהיפך. מכאן, אומרים ביידישפיל, כפל שיבוצים עלול לכרסם בהיקף רוכשי הכרטיסים הפוטנציאליים. אילן רונן, מנהלו האמנותי של תיאטרון הבימה, אינו מבין על מה המהומה: "זה נכון שבכל הנוגע למחזאות קלאסית שאין עליה זכויות יש נוהג בין הנהלות התיאטרונים ליידע על מנת שלא לגרום לכפילויות, אבל התכנון להעלות את 'מירל'ה אפרת' נולד לפני זמן רב כחלק מחגיגות 95 שנה להבימה. זו הצגה בה השתתפו כל הדיוות הגדולות של התיאטרון הישראלי, מחנה רובינא ועד הליהוק הנוכחי של גילה אלמגור. מעבר לכך, כיוון שביידישפיל יעשו את הגרסה שלהם ביידיש ואנחנו בהבימה נעשה את שלנו בעברית, אינני רואה כל מניעה ובטח שלא פגיעה".

   

  אבל לא רק הבימה נושף בעורפה של עונת התיאטרון הקרובה ביידישפיל. ברפרטואר החדש של היידישפיל משובצת הפקה חדשה של "הדיבוק", מחזהו האגדי של ש.אנסקי שסימן את ראשית ימיו של התיאטרון העברי ואת לידתו של תיאטרון הבימה. ההפקה, בבימויו של משה קפטן, אמורה לעלות במסגרת חגיגות חצי יובל ליידישפיל וכחלק משלל מחוות שעורך התיאטרון למחזאות קלאסית. "הדיבוק הוא אם כל הקלאסיקות וזה ללא ספק אתגר", אומר קשת. בכל הנוגע להפקה זו, מסתמן שהאתגר שיעמוד בפני היידישפיל, כפול.

   

  מירל'ה של הבימה. גילה אלמגור (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  מירל'ה של הבימה. גילה אלמגור(צילום: ענת מוסברג)

   

  על אף שטרם פורסם באופן רשמי הרפרטואר של תיאטרון גשר, ל-ynet נודע כי עיבוד למחזה נמצא כבר בשלבי עבודה מתקדמים לקראת העלאה במסגרת העונה הקרובה. ליהוק לתפקידים הראשיים אמנם טרם נסגר אך את ההצגה יביים מנהלו האמנותי של תיאטרון גשר, יבגני אריה. האם יש בישראל מקום לשתי הפקות מקבילות של אותו המחזה? תלוי את מי שואלים. "הייתי מאד שמח על האפשרות לראות בערב אחד את 'ריצ'ארד השלישי' בקאמרי ולמחרת את אותו המחזה בפרשנות אחרת. זה קיים בכל העולם ואין סיבה שזה לא יקרה גם פה", אומר מנהל תיאטרון הבימה, אילן רונן.

   

  ביידישפיל מקווים שהעונה החדשה תביא איתה גם קהלים מחוץ לגרעין הקשה של התיאטרון. לצד יצירות המופת התיאטרוניות של אנסקי וגורדין, שייאלצו לפלס לעצמן דרך, יתחדש היידישפיל גם במחזות עכשוויים עם קריצה לקהל רחב. כך למשל "שירלי ולנטיין", קומדיה מאת וילי ראסל, שזכתה להצלחה רבה כעיבוד קולנועי. המחזה הציג בישראל לראשונה לפני כשבע שנים על במת הבימה, אך זו הפעם הראשונה שתורגם ליידיש וישוחק בשפה זו.

   

  את ההצגה יביים נתן דטנר ובו תשחק בתפקיד הראשי, אודיה קורן. לשחקנית (שנפצעה השבוע במהלך הצגה) כמו לבמאי, מדובר בהתנסות ראשונה על במת

  היידישפיל. "זה שידוך ראוי", אומר קשת ומדגיש: "רצינו עונה שתנוע בין ישן וחדש, בין יוצרים ישראלים מקוריים לבין יצירה יהודית קלאסית. גם אם 'שירלי ולנטיין', זו הצגה לכאורה יוצאת דופן ברפרטואר אני חושב שיש בדמות הזו משהו כל כך יהודי שאי אפשר להתבלבל. זה אולי מפתיע אבל מתאים לאווירת התיאטרון שלנו. הכוונה להרחיב ולהצעיר ככל האפשר את היקף הקהל".

   

  לצד הפתעות והתחדשות יש בעונה הקרובה גם מטעם המסורת התיאטרונית המוכרת והאהובה שמביא איתו היידישפיל. כך למשל "אם חיים אז חיים", הצגת בידור בכיכובו של יעקב בודו שמציין בימים אלה 60 שנה על במת התיאטרון וחצי יובל ביידישפיל. בערב יבצע בודו ממיטב המערכונים, המונולוגים והשירים איתם הופיע לאורך שנותיו בתיאטרון. עוד קריצה לעבר המפואר של תיאטרון היידיש תציע הקומדיה, "דז'יגאן ושומכר מכים שנית", קומדיה שכתבו במשותף הסטיריקנים, ב. מיכאל ואפרים סידון, על צמד הקומיקאים היהודים המפורסם בעולם. את ההצגה, שתעלה לקראת סוף השנה, יביים שמואל עצמון.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ששי קשת. זה ייפגע בכולם
  צילום: רינת הלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים