שתף קטע נבחר

פרשת רמדיה: ערעור על זיכוי המנכ"ל

המדינה טוענת כי כשליו של המנכ"ל לשעבר של חברת המזון לתינוקות, גדעון לנדסברגר, היו חלק מהגורמים שהובילו לאסון שגבה חיי 4 תינוקות. במקביל, הפרקליטות ערערה גם על זיכוי טכנולוג המזון מעבירות של חבלה ברשלנות בשני תינוקות. פרקליטיו של לנדסברגר: "הפרקליטות מתעלמת מהראיות"

המנכ"ל שהואשם בגרימת מוות וחבלה ברשלנות זוכה, אבל הפרקליטות לא מוותרת: לבית המשפט המחוזי בלוד הוגש הבוקר (יום ה') ערעור על זיכויו של מנכ"ל רמדיה לשעבר, גדעון לנדסברגר, מעבירות שיוחסו לו בכתב האישום.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בערעור שהגישו עורכי הדין אור ממון, אורי רינצקי ושמעון לוי מפרקליטות מחוז מרכז, נטען כי המנכ"ל לשעבר לנדסברגר היה אחראי כמנהל ליצור מנגנון ניהולי שיוודא את תכולת ובטיחות מזון התינוקות ששווק על-ידי החברה תחת ניהולו. המדינה טוענת כי כשליו של המנכ"ל היו חלק מהגורמים שהובילו לאסון.

 

לטענת הפרקליטות, המנכ"ל כשל כשל ניהולי בכך שלא יצר מנגנון מתאים והכרחי להבטחת בטיחות בתכולת המזון. החובה לייצר מנגנון שכזה מוטלת על כתפי המנהל. עוד ציינו בפרקיטות כי "לא ניתן לאפשר למנהל לפטור עצמו מחובותיו האישיות תוך הסתתרות מאחורי מאן דהו אחר, אף כי מדובר בבעל מקצוע בתחום העיסוק הרלוונטי, אינו מסיר מהמנהל את החובות שרובצות על כתפו שלו".

 

בתגובה מסרו פרקליטיו של לנדסברגר, עו"ד ד"ר ישראל לשם, עו"ד נדב ויסמן ועו"ד יובל ששון: "לאחר שסגנית נשיא בית משפט השלום שמעה את כל הראיות בתיק, היא קבעה באופן מפורש וברור שהאשמה בפרשה זו היא חברת הומאנה הגרמנית שייצרה את הפורמולה, וכי לא נפל כל פסול בפעולותיו של מנכ"ל רמדיה לשעבר. לצערנו הרב הפרקליטות ממשיכה להתעלם מהעובדות בתיק ומקביעותיו הברורות והמנומקות של בית המשפט. אנו סמוכים ובטוחים שהמחוזי ידחה את הערעור".

  

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

בהחלטת בית משפט השלום בפתח תקווה בחודש שעבר לזכות את לנדסברגר נכתב כי בתפקידו "לא רובצת לפתחו, ככזה, אחריות גורפת ביחס להחלטות שהתקבלו בידי הגורמים המקצועיים. לנדסברגר סמך על הומנה ועל בלק ולא היה מודע לשרשרת הכשלים". הוא הורשע אז רק בעבירה של אי מילוי הוראת תקן רשמי.

 

במקביל, הפרקליטות ערערה היום גם על זיכויו של טכנולוג המזון של

 החברה, פרדריק בלק, מעבירות של חבלה ברשלנות בשני תינוקות. במרס האחרון נגזרו על בלק 30 חודשי מאסר בגין גרימת מוות ברשלנות, והוא אמור להתחיל את ריצוי עונשו בתחילת השבוע הבא. יצוין כי הפרקליטות לא ערערה על זיכויו של אחד מבעלי החברה לשעבר, משה מילר, שהואשם בפרשה בגרימת מוות ברשלנות.

 

עורכות הדין של מילר, נווית נגב וגל הררי גולדמן ממשרד "שינמן-נגב-ניב", מסרו בתגובה: "אנחנו שבעות רצון מהחלטת הפרקליטות שלא לערער, ומכך שלאחר תקופה ארוכה, עניינו בא לסיומו".

 

טרגדיית רמדיה החלה ב-2003 והביאה להליכים פליליים ואזרחיים נגד החברה ומנהליה. מיולי עד נובמבר 2003 שיווקה החברה פורמולה שבדיעבד התברר שגרמה לתינוקות מחלות עצבים בלתי הפיכות, שיתוקים ופגיעה בתפקוד הלב. בעקבות זאת מתו שלושה ילדים, וילדה נוספת מתה שבע שנים לאחר מכן. עשרות מהנפגעים סובלים מתוצאות הרשלנות עד היום. רק ב-2008 הוגש כתב אישום בפרשה נגד בכירי רמדיה ובכירי משרד הבריאות, שכלל עבירות של הטעיית צרכנים ושיבוש מהלכי משפט.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המדינה מערערת. לנדסברגר
צילום: עידו ארז
טכנולוג המזון בלק
צילום: עידו ארז
מומלצים