שתף קטע נבחר

לא רצה שתראו: צפו ברודן שנפל מסוס מרוצים

נשיא טורקמניסטן גורבנגולי ברדימוחמדוב ניצח במרוץ סוסים ותרם את כספי הזכייה על סך 11 מיליון דולר. אלא שלמעט הצופים ביציע, איש מאזרחי המדינה האוטוריטרית לא ראה את נפילתו המביכה משום שהרשויות לא רצו לפגוע בכבודו

לראות את הנשיא נופל על הפנים אחרי שנפל מסוס דוהר יכול לגרום הלם לכל מדינה. במדינה אוטוריטרית כמו טורקמניסטן, לתושבים רבים לא הייתה אפילו הזדמנות לחזות באירוע החריג.

 

חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות בעולם :

הולך במגרש הרוסים: כך משיג מורסי F16 אמריקני

פקיסטן: אסירים רצחו "מרגל" בּלְבֵנָה. הודו זועמת

צפון קוריאה: למה נשלח אמריקני לעבודות פרך?

צפו: 1 במאי בעולם - זעם פועלים ועוד

 

הנשיא גורבנגולי ברדימוחמדוב אמנם לא נפצע בצורה קשה כשסוסו מעד והוא נזרק על מסלול המרוצים בפאתי הבירה אשגבט, אבל הנפילה מהסוס מהווה פגיעה גדולה בכבודו של המנהיג האסייתי בן ה-55, שפולחן האישיות שטיפח מצייר אותו כאדם כול יכול.

 

 

אלפי בני אדם ישבו ביציעים וחזו בנפילתו של נשיאם אל הקרקע, אולם שידורי הטלוויזיה הממלכתית נקטעו בטרם יכלו כולם לצפות בנפילה. יתר על כן, הדיווחים הרבים בתקשורת המקומית על מרוץ הסוסים לא הזכירו את התקרית המביכה שבה היה מעורב הנשיא ברדימוחמדוב.

 

פחדו מהדלפת הסרט: "שוטרים בדקו טאבלטים"

בטורקמניסטן, כל רשתות השידור נמצאות בבעלות המדינה והעיתונאים נמצאים או בבעלות המדינה או תחת השגחתה הצמודה. ביקורת על הנשיא היא דבר שאינו קיים במדינה בת 5 מיליון תושבים, אך שבחים על המנהיג האוטוריטרי נשמעים ומדווחים בכל מקום.

 

על פי כמה דיווחים, שירותי הביטחון של טורקמניסטן עשו כל מאמץ כדי למנוע את שידורן של תמונות הנשיא הנופל מהסוס והפצתן ברחבי העולם. ארגון האופוזיציה הגולה "גונדוגאר" ציטט עדי ראייה אומרים ששוטרים בחנו לעומק מחשבים, טאבלטים, טלפונים ניידים ומצלמות של נוסעים יוצאים בנמל התעופה באשגבט.

 

אחרי חצי שעה הוא שב לקבל את הפרס. הנשיא ברדימוחמדוב (צילום: AP) (צילום: AP)
אחרי חצי שעה הוא שב לקבל את הפרס. הנשיא ברדימוחמדוב(צילום: AP)

 

סרטון וידאו שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP מראה רוכב שמוטח על הקרקע אחרי שסוסו מעד בדיוק אחרי שחצה ראשון את קו הסיום. התקשורת המקומית דיווחה כי הנשיא ברדימוחמדוב ניצח במרוץ, אך כאמור לא הזכירה מילה על הנפילה.

 

הסוס נפל וקם, הנשיא לא

גם הסוס נפל על הקרקע, אך הצליח מיד לקום וללכת עם צליעה קלה. לעומתו, הנשיא שכב ללא כל תנועה ותוך כמה שניות מיהרו לעברו עשרות אנשים לבושים בחליפות כהות ועמם אדם שחבש לראשו כובע מסורתי מצמר כבש לבן. גם אמבולנס הגיע למקום ופינה את הרוכב שנפל מהסוס.

 

האיש שתיעד את האירוע בווידאו והעביר את הסרטון לסוכנות הידיעות AP ביקש שלא לפרסם את שמו מחשש לביטחונו וביטחון משפחתו. הוא סיפר שהנשיא ברדימוחמדוב שב והופיע כעבור חצי שעה כדי לקבל את הפרס של המנצח בסכום של כ-11 מיליון דולר. הטלוויזיה בטורקמניסטן שידרה תמונות של הנשיא מקבל את הפרס ובמהלך הטקס הוא אמר שיתרום למען פיתוח סוסי המרוץ במדינה.


הסוס קם מיד לאחר הנפילה, הנשיא שכב על הקרקע ללא תנועה (צילום: AP) (צילום: AP)
הסוס קם מיד לאחר הנפילה, הנשיא שכב על הקרקע ללא תנועה(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

מאז הפכה מדינה עצמאית בשנת 1991, לאחר קריסת ברית המועצות, הייתה טורקמניסטן דוגמה קיצונית ביותר למדינה שבה מפלגה אחת בלבד. נשיאה הראשון של המדינה, ספרמורט ניאזוב, יצר פולחן אישיות שלם שבמסגרתו קראו לחודשי השנה וימי השבוע על שמו ושם בני משפחתו, פסלים מוזהבים שלו הוצבו בכל פינה ותלמידים נשבעו לו אמונים בכל בוקר. הוא גם פרסם ספר בשם "רוחנאמה" (ספר הנפש), שהיה חומר קריאה נדרש לכל האזרחים.

 

ברדימוחמדוב, שהפך לנשיא מאז מותו של ניאזוב ב-2006, העלים בהדרגה את פולחן האישיות שטיפח קודמו בתפקיד, אולם לא הביא לרפורמות דמוקרטיות בפוליטיקה ובתקשורת המקומיות. פולחן האישיות שלו עצמו כולל "מעשי גבורה" כמו זכייה בשנה שעברה במרוץ מכוניות שנערך בטורקמניסטן - אפילו שהוא לא תוכנן להשתתף בו אלא "התבקש" להגיע אליו ברגע האחרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפי צופים חזו בנפילה שהוסתרה משאר התושבים
צילום: AP
רצה למנוע פגיעה בכבודו. הנשיא ברדימוחמדוב
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קרא לימי השבוע ולחודשים על שמו. הנשיא המנוח ניאזוב
צילום: איי פי
מומלצים